Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov 2025-yil 1-yanvaridan BMT Inson huquqlari qo‘mitasi a’zosi maqomida o‘z faoliyatini boshlagani munosabati bilan unga ushbu Qo‘mita kotibi Gabriella Xabt nomidan tabriknoma keldi.
BMTning Inson huquqlari qo‘mitasi kotibi G.Xabt akademik A.Saidovni 2024-yil 29-may kuni Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktga a’zo davlatlarning 40-sessiyasida 2025-2028-yillar uchun BMTning Inson huquqlari qo‘mitasi a’zoligiga saylangani va 2025-yil 1-yanvaridan – 2028-yil 31-dekabrigacha bo‘lgan muddatga BMT Inson huquqlari qo‘mitasi a’zosi maqomidagi o‘z vakolatiga kirishgani bilan tabriklagan.
Ma’lumot uchun: Inson huquqlari qo‘mitasi – BMTning mustaqil ekspertlardan iborat organi bo‘lib, 1977-yilda ta’sis etilgan. Ushbu Qo‘mita Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktga a’zo davlatlar tomonidan mazkur xalqaro hujjatning bajarilishini monitoring qiladi. BMT Qo‘mitasi faoliyati insonning barcha fuqarolik va siyosiy huquqlari to‘liq hurmat qilinishini ta’minlashga qaratilgan.

Секретарь Комитета ООН по правам человека направил поздравительное послание директору Национального центра по правам человека
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов, получил официальное поздравительное послание от секретаря Комитета ООН по правам человека госпожи Габриэллы Хабт в связи с вступлением в должность члена Комитета ООН по правам человека с 1 января 2025 года.
В своем послании госпожа Хабт отметила, что избрание академика Акмала Саидова на 40-й сессии государств-участников Международного пакта о гражданских и политических правах, состоявшейся 29 мая 2024 года, является признанием его профессионализма и вклада в продвижение прав человека на международной арене. Его полномочия в качестве члена Комитета охватывают период с 1 января 2025 года по 31 декабря 2028 года.
Для справки: Комитет по правам человека – орган ООН, состоящий из независимых экспертов, учрежденный в 1977 году. Данный Комитет осуществляет мониторинг выполнения государствами-участниками Международного пакта о гражданских и политических правах положений этого международного документа. Деятельность Комитета ООН направлена на обеспечение полного соблюдения всех гражданских и политических прав человека.