Davlat idoralari va xalq o‘rtasidagi muloqot mexanizmlarini yanada takomillashtirish masalalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga davlat idoralarining aholi bilan kommunikatsiyasi samaradorligini oshirishga qaratilgan ishlar yuzasidan axborot berildi.
Mamlakatimizda davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli yangilanishlar jarayonida aholi murojaatlari bilan ishlash tizimini ham takomillashtirish, Xalq qabulxonalarining imkoniyatlarini kengaytirish, faoliyatiga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish, jamoatchilik fikrini chuqurroq o‘rganish va qarorlar qabul qilishda uni inobatga olish tobora dolzarb ahamiyatga ega bo‘lib borayotgani ta’kidlandi.
Aholining kayfiyati, ehtiyoji va orzu-intilishlarini aniq va to‘liq o‘rganishda zamonaviy, professional sotsiologiya va tahliliy usullardan foydalanish zarurligi, bu islohotlar naqadar samarali bo‘layotgani haqida xolis axborot olish va kelgusi istiqbolga mo‘ljallangan taraqqiyot dasturlarini to‘g‘ri ishlab chiqishning muhim omili ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Prezidentimiz xalq bilan muloqot madaniyatini izchil yuksaltirish, fuqarolarni eshitish, ularning fikr-mulohazalarini inobatga olgan holda qaror qabul qilish davlat idoralari faoliyatida bosh mezon bo‘lishi shartligini ta’kidladi.
Fuqarolardan kelib tushayotgan murojaatlarga nafaqat tezkor javob berish, balki ularni tizimli tahlil qilib, sotsiologik tadqiqotlar natijalari bilan solishtirish orqali tegishli yechimlarni taklif qilish, umuman, davlat va jamiyat o‘rtasidagi muloqot sifati hamda ishonchni mustahkamlash davlat va boshqaruv organlari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat idoralarining asosiy vazifalaridan biri ekani yana bir bor ko‘rsatib o‘tildi.
Hokimiyat va aholi o‘rtasidagi doimiy muloqotning institutsional asoslarini mustahkamlab, yangicha yondashuvlarga asoslangan zamonaviy modelini shakllantirish, uni jamoatchilik fikrini o‘rganish tizimiga bog‘lash muhim ekani qayd etildi.
Mutasaddilarga xalq bilan muloqot mexanizmlarini yanada takomillashtirish, fuqarolarning murojaatlari bilan ishlash samaradorligini oshirish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.

Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о работе, направленной на повышение эффективности коммуникации государственных органов с населением.
В условиях широкомасштабных преобразований, происходящих во всех сферах государственной и общественной жизни, возрастает значимость совершенствования системы работы с обращениями граждан, расширения возможностей Народных приемных, внедрения в их деятельность современных подходов, а также более глубокого изучения общественного мнения и его учета при принятии решений.
Подчеркнуто, что для точного и всестороннего понимания настроений, потребностей и ожиданий населения необходимо использовать современные профессиональные социологические и аналитические методы. Это является важным фактором для получения объективной информации о результативности реформ и разработки долгосрочных программ развития.
Президент нашей страны отметил, что последовательное укрепление культуры диалога с народом, умение слышать граждан и принимать решения с учетом их мнения должны быть главным принципом деятельности государственных органов.
Вновь указано, что одной из главных задач органов государственной власти и управления, исполнительной власти на местах является не только оперативное реагирование на обращения, но и их системный анализ, сопоставление с результатами социологических исследований и выработка необходимых решений, и в целом повышение качества диалога и укрепление доверия между государством и обществом.
Подчеркнута необходимость дальнейшего укрепления институциональных основ постоянного взаимодействия власти и населения, формирования современной модели, основанной на новых подходах и увязанной с системой изучения общественного мнения.
По итогам обсуждения ответственным лицам даны соответствующие поручения по совершенствованию механизмов диалога с населением и повышению эффективности работы с обращениями граждан.