3-aprel kuni Xalq deputatlari Toshkent shahar kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida poytaxt jamoatchiligi bilan ko‘rishib turganidan mamnunligini ta’kidlab, bugungi kundagi dolzarb masalalarga to‘xtaldi. Dunyodagi, jumladan, hamkor davlatlardagi vaziyatning iqtisodiyotimizga, aholi daromadlariga salbiy ta’sirini kamaytirish eng muhim vazifalardan ekani ta’kidlandi.
– Har qanday bino tashqi ta’sirlarga bardosh berishi uchun uning poydevori mustahkam bo‘lishi shart. Mamlakatimiz poydevori bu – mahalla. Mahallani iqtisodiy zamini mustahkam bo‘lsa, odamlarni daromadi ko‘payib, yaxshi yashashga uyi, bolasini o‘qitishga sharoiti bo‘lsa, ertangi kuni uchun xotirjam bo‘lsa, shunda barqarorlik, taraqqiyot bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu nuqtayi nazardan, mutasaddilar faoliyatidagi sustkashliklar, tumanlarda ishga solinmayotgan imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, Toshkent shahrida loyiha qilish istagidagi investor va tadbirkorlar ko‘p. Lekin buning uchun yer kam. Foydalanilmayotgan joylarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, 979 ta yer uchastkasini auksionga chiqarish, qishloq xo‘jaligidan sanoat va aholi punkti toifasiga o‘tgan 175 gektarlik yerni berish orqali ularga sharoit yaratish mumkin.
Yangihayot tumanida 764 gektar yerda “Yangi avlod” maxsus sanoat zonasi tashkil etilmoqda. Xorijiy va mahalliy tadbirkorlar u yerda 2,5 milliard dollarlik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha taklif bildirgan. Bu hududda yanada ko‘proq loyihalarni joylashtirib, o‘n minglab ish o‘rni ochish imkoniyati bor.
Iqtisodiy faol aholidan 80 mingi ishga muhtoj. Shu bilan birga, poytaxtdagi korxona va tashkilotlarda 98 ming bo‘sh ish o‘rni mavjud.
Jamoat xavfsizligini ta’minlash, jinoyatchilikni jilovlash ishlarini ham yangi yondashuv asosida qayta ko‘rib chiqish zarur.
Toshkent shahri aholisi turmushini yanada yaxshilash uchun bu kabi qilinadigan ishlar juda ko‘p. Shu bois sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Davlatimiz rahbari Toshkent shahri hokimi vazifasini bajarib kelayotgan Shavkat Umurzoqov nomzodini poytaxt hokimi lavozimiga tavsiya etdi.
Sh.Umurzoqov 1979-yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. Ko‘p yillar prokuratura tizimida ishlagan. 2018-2023-yillarda “O‘zavtosanoat” aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi bo‘lgan. U o‘tgan yil martdan buyon Toshkent shahri hokimi vazifasini bajarib kelmoqda. Mahalliy kengash deputatlari ham bir yil davomida uning ishiga baho berish uchun yetarli imkoniyatga ega bo‘ldi.
Xalq deputatlari, jamoatchilik vakillari so‘zga chiqib, nomzod haqida fikrlarini bildirdi. Ovozga qo‘yish natijalariga ko‘ra, Shavkat Umurzoqov Toshkent shahri hokimi etib tasdiqlandi.
Prezident Toshkentda natija qilish uchun imkoniyat ham, resurs ham, sharoit ham yetarli ekani, buning uchun shahar va tuman hokimlari, iqtisodiy kompleks vakillari uyg‘onib, katta marralar olib, qattiq ishlashi kerakligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda shaharni iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish imkoniyatlari Yunusobod tumani misolida tahlil qilindi.
So‘nggi yetti yilda tumanga 1 milliard 700 million dollar xorijiy investitsiya kiritilib, korxona, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlari 3,5 mingtaga, ish o‘rinlari 20 mingtaga ko‘paydi. 6 ming xonadonli yangi uy-joylar qurildi, 8 mingta yangi o‘quvchi o‘rni tashkil qilindi, 3 ta oliygoh ochildi.
Yunusobod hududi bo‘yicha Toshkent shahrida birinchi, aholi soni bo‘yicha esa ikkinchi o‘rinda turadi. Tumanda 64 ta mahalla bo‘lib, 376 ming aholi istiqomat qiladi.
Hudud soliq tushumlari hajmi bo‘yicha yetakchi. Lekin aholi jon boshiga hisoblaganda yuqori emas. Tumanning poytaxt sanoatidagi ulushi eng oxirgi o‘rinda.
Shulardan kelib chiqib, aholi daromadlarini oshirish bo‘yicha ishga solinmagan imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, Yunusobod tumanidagi 9 ta bank filiali yirik mijozlari bilan 64 ta mahalla o‘rtasida “ko‘prik” bo‘ladi. Ulardagi oilalar daromadi ko‘paysa, bank mijozi bo‘lgan tadbirkorning mahsulotiga talab oshadi. Bundan tadbirkor ham, bank ham foyda ko‘radi.
Endi banklarga odamlar daromadini ko‘paytirish, tuman iqtisodiyotini barqaror o‘stirish bo‘yicha yangi mas’uliyat belgilanadi. Ish o‘rni yaratgan mijozlarga kredit foizi tushirib boriladi. Hokim yordamchilari esa ishsizlarni tadbirkorlar talabi asosida o‘qitadi.
Mutasaddilarga bu borada “Yunusobod tajribasi”ni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yunusobod poytaxtning eng qulay qismida joylashgani uchun “o‘sish nuqtasi” biznes ekanini hayotning o‘zi ko‘rsatib berayapti. Yangi investitsiyalar oqimiga sharoit yaratish maqsadida eskirgan qiyofadagi yoki davlat idoralari joylashgan binolar o‘rnida zamonaviy savdo, xizmat va ovqatlanish loyihalarini amalga oshirish mumkin. Natijada 7 mingta yuqori daromadli ish o‘rni ochiladi.
Yer o‘ta cheklangan sharoitda bor infratuzilmani vertikal o‘stirish orqali sanoat va savdoni rivojlantirish zarur. Xususan, dehqon bozorlarini qavat-qavat usulda kengaytirish uchun sharoit bor. Shuningdek, kichik sanoat zonasidagi
bino-inshootlarni 3-4 qavat qilib, qayta qurish hisobiga qo‘shimcha 200 ming kvadrat metr hosil bo‘ladi.
Ijtimoiy sohada xususiy sheriklik loyihalarini ko‘paytirish orqali ham mingta ish o‘rni yaratsa bo‘ladi. Masalan, 7-sonli shahar shifoxonasi uchun yangi bino qurilsa, bo‘shaydigan yerda koreyalik investorlar 420 o‘rinli ko‘p tarmoqli klinika qurish tashabbusini bildirgan.
Umuman, o‘rganishlar asosida Yunusobodda 600 million dollar investitsiya, 35 mingta yuqori daromadli ish o‘rni imkoniyatlari aniqlangan.
Hukumatga barcha tumanlarni shu tarzda o‘rganib, Toshkent shahrida 250 ming yuqori daromadli ish o‘rni yaratish, 2 milliard dollar sarmoya jalb etish choralarini ko‘rish topshirildi.
Sanoat, infratuzilma, tadbirkorlik va kommunal sohalarda ilg‘or xorijiy tajribani joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Mahallalardagi obodlik masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Mahalla raislari va nuroniylar milliy qadriyatlarimizni tiklab, ko‘cha bo‘ylari va hovlilarda gul-u rayhonlar ekish, daraxt o‘stirish, ishkomlar qilish, ozodalik ishlariga bosh-qosh bo‘lishi zarurligi aytildi.
Davlatimiz rahbari bu boradagi faollikni rag‘batlantirish maqsadida tanlov o‘tkazib, yil yakuni bilan eng namunali mahallaga elektromobil sovg‘a qilish taklifini bildirdi. Bu taklif olqishlar bilan qo‘llab-quvvatlandi.
Yig‘ilish so‘ngida Prezident xalq deputatlari, mahalla raislari, ziyolilar va yoshlar bilan muloqot qildi.

3 апреля состоялась внеочередная сессия Кенгаша народных депутатов города Ташкента. В ней принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В начале своего выступления глава государства выразил удовлетворение встречей с общественностью столицы и акцентировал внимание на актуальных вопросах сегодняшнего дня. Подчеркнута важность минимизации негативного влияния сложившейся ситуации в мировой экономике, в том числе в странах-партнерах, на экономику нашей страны и доходы населения.
- Для того, чтобы здание выдерживало внешние воздействия, необходим крепкий фундамент. А фундаментом нашей страны является махалля. Если экономическая база махалли крепка, если у людей есть возможность зарабатывать больше, жить лучше, обеспечивать образованием своих детей и чувствовать уверенность в завтрашнем дне, тогда будут стабильность и развитие, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В этом контексте выделены проблемы в деятельности ответственных лиц и неиспользуемые возможности в районах. Например, в городе Ташкенте много инвесторов и предпринимателей, желающих реализовать проекты, но земли недостаточно. Создание условий для них возможно путем регистрации неиспользуемых земель, выставления на аукцион 979 участков и 175 гектаров земли, перешедшей из категории сельскохозяйственной в категорию промышленных и жилых зон.
В Янгихаётском районе создается специальная промышленная зона "Янги авлод " на площади 764 гектара. Местные и иностранные предприниматели выразили интерес к реализации проектов на сумму 2,5 миллиарда долларов. Это даст возможность создать десятки тысяч рабочих мест.
Требуется трудоустройство 80 тысяч экономически активных граждан. Вместе с тем существует 98 тысяч вакансий на предприятиях и в организациях столицы.
Необходим новый подход к обеспечению общественной безопасности и борьбе с преступностью.
Предстоит еще многое сделать для улучшения качества жизни жителей Ташкента. Поэтому на сессии рассмотрен организационный вопрос. Глава государства предложил на должность хокима города Ташкента кандидатуру Шавката Умурзакова, исполняющего обязанности хокима.
Ш.Умурзаков, родившийся в 1979 году в Ташкенте, многие годы работал в системе прокуратуры. С 2018 по 2023 год он был председателем правления акционерного общества "Узавтосаноат". С прошлого года он исполняет обязанности хокима города Ташкента. Депутаты местного кенгаша имели возможность в течение года оценить его работу.
Народные депутаты и представители общественности высказали свои мнения о кандидате. По итогам голосования Шавкат Умурзаков был утверждён в должности хокима города Ташкента.
Президент подчеркнул, что в Ташкенте достаточно возможностей и ресурсов для достижения результатов, но для этого необходимо, чтобы хокимы города и районов, представители экономического комплекса активизировались и работали на высокий результат.
На сессии проанализированы возможности экономического и социального развития города на примере Юнусабадского района.
За последние семь лет в район было вложено 1,7 миллиарда долларов иностранных инвестиций, что позволило увеличить количество предприятий, торговых и сервисных объектов до 3,5 тысячи и создать 20 тысяч рабочих мест. Были построены новые жилые дома для 6 тысяч семей, созданы 8 тысяч ученических мест, открыты 3 высших учебных заведения.
По площади Юнусабад занимает первое место в Ташкенте и второе по численности населения, в районе проживает 376 тысяч человек в 64 махаллях.
Район является лидером по объему налоговых поступлений, хотя на душу населения этот показатель не самый высокий. Доля района в промышленности столицы находится на последнем месте.
Исходя из этого, обозначены неиспользуемые возможности для повышения доходов населения.
В частности, 9 филиалов банков в Юнусабадском районе станут "мостом" между крупными клиентами и 64 махаллями. С увеличением доходов семей вырастет и спрос на продукцию предпринимателей, являющихся клиентами банков. Это принесет выгоду как предпринимателям, так и банкам.
Теперь банкам предстоит активно включиться в увеличение доходов населения и стабильное развитие экономики района. Для клиентов, создающих рабочие места, будет снижаться процентная ставка по кредитам. Помощники хокима будут обучать безработных в соответствии с требованиями предпринимателей.
Ответственным лицам дано указание создать "Юнусабадский опыт" поддержки предпринимательства и повышения благосостояния населения.
Благодаря своем удобному расположению Юнусабад имеет множество "точек роста" для бизнеса. С целью привлечения новых инвестиций можно реализовать проекты в сфере торговли, услуг и питания на базе старых сооружений или зданий государственных организаций, что позволит создать 7 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест.
В условиях ограниченности земли необходимо развивать промышленность и торговлю за счет вертикального расширения инфраструктуры. В частности, есть возможности для расширения дехканских рынков путем повышения этажности. Перестройка зданий в малой промышленной зоне до 3-4 этажей позволит дополнительно получить 200 тысяч квадратных метров пространства.
В сфере социального обслуживания можно создать тысячи рабочих мест, увеличивая число проектов государственно-частного партнерства. Например, строительство нового здания для городской больницы №7 позволит использовать освободившуюся территорию для строительства многопрофильной клиники на 420 мест с участием корейских инвесторов.
По результатам исследований в Юнусабаде были определены возможности привлечения 600 миллионов долларов инвестиций и создания 35 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест.
Правительству поручено изучить все районы и создать в городе Ташкенте 250 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест и привлечь 2 миллиарда долларов инвестиций.
Поставлена задача внедрить в столице передовой международный опыт промышленности, инфраструктуры, предпринимательства и коммунальных услуг.
Отдельное внимание уделено вопросам благоустройства махаллей. Важно в духе национальных традиций активизировать работу по озеленению улиц и дворов, поддержанию чистоты территории при руководящей роли председателей махаллей и представителей старшего поколения.
Для стимулирования этой работы глава государства предложил провести конкурс и подарить по итогам года электромобиль самой образцовой махалле. Это предложение было горячо поддержано.
В завершение сессии Президент побеседовал с народными депутатами, председателями махаллей, представителями интеллигенции и молодежью.