Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 20 fevral kuni ijtimoiy himoya sohasidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimiz Konstitutsiyasining 1-moddasida O‘zbekiston ijtimoiy davlat ekani belgilangan. Shunga muvofiq, 2023 yil 1 iyunda aholiga sifatli ijtimoiy xizmat va yordam ko‘rsatish bo‘yicha farmon qabul qilinib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Ijtimoiy himoya milliy agentligi tashkil etildi.
O‘tgan vaqt mobaynida o‘ndan ortiq davlatning tajribasi chuqur o‘rganildi, malakali ekspertlar jalb qilindi. Shu asosda olib borilgan tahlillarga ko‘ra, bu soha 30 yil oldingi tizimda qolib ketgan, faqat davlat ajratgan pulni tarqatish bilan shug‘ullangan. Bu ayrim odamlarni o‘zini o‘nglab olishga emas, yordam kutib yashashga o‘rgatib qo‘ygan.
Misol uchun, mehnatga layoqatli kishilarga ham nafaqa to‘lab kelingan. Nogironligi borlarni tibbiy va ijtimoiy reabilitatsiya qilish, kasbga o‘rgatish orqali hayotga qaytarishga yetarlicha e’tibor berilmagan.
Davlatimiz rahbari bu tizimni tubdan isloh qilish, ijtimoiy yordamning manzilliligi va natijadorligini ta’minlash zarurligini ta’kidladi.
– Bu sohada umumiy ishlab bo‘lmaydi. Har bir oila va inson taqdiriga alohida, professional yondashish lozim. Ijtimoiy xizmat to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilsa, ehtiyojmand fuqarolar jamiyatda o‘z o‘rnini topadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda shu boradagi ustuvor vazifalar belgilandi. Avvalo, ijtimoiy xizmat va yordamni mahalla darajasida tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi.
So‘nggi oylarda kam ta’minlangan oilalar manzilli o‘rganilgani hamda tizim shaffof qilingani natijasida doimiy daromadga ega oilalar bunday toifadan chiqarilgan. Aksincha, o‘zgalar parvarishiga muhtoj, yolg‘iz yashayotgan 2 ming kishiga yordam ko‘rsatish yo‘lga qo‘yilgan.
Umuman, ijtimoiy himoya tizimi bilan 250 ta xizmat qamrab olingan bo‘lsa-da, mahalladagi aholi ularning yarmini ham bilmaydi.
Shu bois 1 iyundan ijtimoiy himoyaga muhtoj aholini aniqlash tartibi va ular bilan ishlash tizimi o‘zgaradi. Bunda ehtiyojmand toifani aniqlash bo‘yicha mezonlar ishlab chiqiladi va ularning aynan qanday yordamga muhtojligi aniq belgilab beriladi. Muhtojlarning har biri bo‘yicha individual ijtimoiy xizmatlar dasturi bo‘ladi.
Bu borada yagona savolnoma joriy qilinadi. Xonadonga “mahalla yettiligi”ning qaysi vakili kirishidan qat’iy nazar, oiladagi muammo va imkoniyatlar aniqlanib, “ijtimoiy portreti” chiziladi. Yordamdan so‘ng xonadonda nima o‘zgargani monitoring qilib boriladi.
Bu yerda gap mablag‘ni qisqartirish haqida emas, uni o‘z egasiga – haqiqiy muhtojlarga berish va jamiyatga integratsiya qilish haqida ketmoqda.
Yana bir muhim jihati, mahalladagi barcha ijtimoiy xizmatlarni bosqichma-bosqich ijtimoiy xizmat ko‘rsatish shartnomasi orqali taqdim etish yo‘lga qo‘yiladi. Bunda xizmat ko‘rsatuvchi ham, yordam oluvchi ham o‘ziga majburiyat oladi.
Endi nafaqa oluvchilar ro‘yxatiga, birinchi navbatda, nogironligi bor, ota-onasi yo‘q, boquvchisini yo‘qotgan, kasalligi va boshqa sababga ko‘ra uzoq muddat ishlay olmaydiganlarning oilalari kiritiladi. Boshqa fuqarolarni “ijtimoiy reyestr”ga kiritishda ularning faqat daromadi emas, balki xarajatlari ham baholanadi.
Shu yil 1 oktyabrdan aholiga ko‘rsatiladigan barcha ijtimoiy yordamlar “ijtimoiy karta” orqali moliyalashtiriladi. Kelgusi yildan 40 ta tumanda reabilitatsiya, sog‘lomlashtirish va nogironligi borlarga qarovchilarni o‘qitish bo‘yicha ko‘p tarmoqli ijtimoiy xizmatlar markazlari ishga tushiriladi.
Yig‘ilishda nogironligi bo‘lgan insonlar manfaatlariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston 2021 yilda Nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyaga qo‘shilgan. Bunday shaxslarni ishga olgan korxona va tashkilotlar uchun bir qator imtiyozlar berilgan.
Lekin ko‘p muassasalar, ko‘chalar va bekatlar imkoniyati cheklangan shaxslar harakatlanishi uchun moslashmagan. Maktab va kollejlarda sharoit yo‘qligi sababli ota-onalar nogironligi bor farzandini uzoqdagi maxsus internatga joylashtirishga majbur. Bu oila uchun, ayniqsa, bola uchun juda og‘ir.
Shu bois endi nogironligi bo‘lgan shaxslarni o‘qitish, ishga joylash va sportga jalb qilish bo‘yicha milliy tizim bo‘ladi. Nogironligi bo‘lgan shaxslarga ishlash va kasb-hunarga o‘qishda to‘siqsiz muhit yaratish uchun ularning “mehnatga layoqatini belgilash” amaliyotidan voz kechiladi. Bunda nogironlik kasallikka qarab emas, balki shaxsning mustaqil harakati, muloqot qobiliyati va ijtimoiy hayotdagi ishtirokiga qarab belgilanadi.
Tuman markaziy shifoxonalarida tibbiy reabilitatsiya xonalari tashkil etiladi. Protez vositalari 18 turdan 30 turga, ajratilayotgan mablag‘ esa 1,5 barobar oshirilib, ular bilan ta’minlash elektron shaklda bo‘ladi. Bunday vositalarni uydan turib, vaucher orqali onlayn yoki “Inson” markazi yordamida istalgan ishlab chiqaruvchidan olish mumkin bo‘ladi.
Bino va inshootlarni qurish loyihaci nogironligi bo‘lganlar uchun qulay muhit yaratilganligi bo‘yicha ham majburiy ekspertizadan o‘tkaziladi. Jamoat transporti, bekatlar va chorrahalarda ular uchun to‘siqsiz muhit yaratish choralari ko‘riladi.
Xodimlarining 50 foizida nogironlik bo‘lgan tadbirkorlarga davlat buyurtmachilari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma tuzish imkoniyati beriladi. Bunday shaxslarni kasbga tayyorlaydigan 4 ta ixtisoslashgan maktab sanoat tarmoqlariga biriktiriladi. Nogironligi borlar kasanachilik va hunarmandchilik asosida yaratgan mahsulotlarni elektron platforma orqali sotish yo‘lga qo‘yiladi.
Sportni rivojlantirish assotsiatsiyasi tashkil etilib, nogironligi bor shaxslar mahalladan boshlab ommaviy sportga jalb qilinadi. Ijtimoiy himoyaga muhtoj insonlarda umid va o‘ziga ishonch uyg‘otadigan badiiy asarlar yaratiladi.
Ota-ona mehriga muhtoj bolalarni tarbiyalash bo‘yicha ham vazifalar belgilandi.
Endi joylarda vasiylik va homiylik masalalari, ota-ona qaramog‘idan mahrum bolalar bilan mahalladagi ijtimoiy xodimlar shug‘ullanadi. Buning uchun hokimliklar huzuridagi Vasiylik va homiylik komissiyalari tugatilib, 1 avgustdan ularning vakolati “Inson” markazlariga o‘tkaziladi.
Yetim va nazoratsiz qolgan bolalarni qaramoqqa olish bo‘yicha “ixtisoslashgan tutingan oila” tizimi joriy etiladi. Ixtisoslashgan 160 ta ta’lim muassasasida bosqichma-bosqich “g‘amxo‘rlik” guruhlari tashkil qilinadi.
Ota-onasidan ayrilgan yigit-qizlarga ko‘maklashish tizimi ham o‘zgaradi. Endi “Yoshlarga hamrohlik” dasturi asosida ularni qo‘llab-quvvatlash 23 yoshgacha etib belgilanadi.
Ichki ishlar tizimidagi Voyaga yetmaganlarga ijtimoiy-huquqiy yordam ko‘rsatish markazlari “Hayot maktabi” sifatida qayta tashkil qilinadi. Ular tarbiyasi og‘ir bolalarni ijtimoiy hayotga moslashtirish bo‘yicha kompleks xizmat ko‘rsatadigan maskanga aylantiriladi.
Yetim va ota-ona qaramog‘isiz qolgan bolalarga uy-joy berish tizimi ham qayta ko‘rib chiqiladi. Bunda “Inson” markazlari tomonidan haqiqatda uy-joyga muhtoj yoshlar ro‘yxati shakllantiriladi. Ularga beriladigan uy-joyning narxi bozor bahosidan kelib chiqib, hududlar kesimida belgilanadi.
Mutasaddilarga hozirda navbatda turgan yetim bolalarni uy-joy bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Zo‘ravonlikka uchragan xotin-qizlar va bolalar reabilitatsiya bilan yetarlicha qamrab olinmagani qayd etildi. Shu bois bu borada mahalla darajasida alohida tizim yaratiladi. Qiyin vaziyatdagi yosh onalarni qo‘llab-quvvatlash, go‘daklar yetim qolishining oldini olish uchun “Onalar maskani” xizmati tashkil etiladi. Shuningdek, tuman shifoxonalarida zo‘ravonlikka uchraganlarga tibbiy va ruhiy yordam ko‘rsatish uchun tunu kun ishlaydigan xonalar ochiladi.
Yig‘ilishda Bosh vazir, soha mutasaddilari va hokimlar ishni tashkil etish rejalari yuzasidan axborot berdi.
– Jamiyatimizda ijtimoiy adolat va inson qadrini ta’minlaymiz desak, bu yangi tizimni joylarda samarali ishlatib, muhtoj insonlarga madad va umid bag‘ishlashimiz kerak, – dedi Prezident.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 20 февраля состоялось видеоселекторное совещание, на котором обсуждены приоритетные задачи в сфере социальной защиты.
В соответствии со статьей 1 Конституции нашей страны, Узбекистан является социальным государством. 1 июня 2023 года был принят указ о предоставлении качественных социальных услуг и помощи населению, а также создано Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан.
Проведенный глубокий анализ опыта более десяти стран с привлечением квалифицированных экспертов показал необходимость совершенствования существующей системы социальной защиты, которая за последние тридцать лет не претерпела существенных изменений и ограничивалась распределением государственных средств. Это привело к ситуации, когда часть населения привыкла рассчитывать на помощь, не стремясь улучшать свое положение.
Например, выявлены факты непрерывной выплаты пособий трудоспособным людям. Не уделялось должного внимания медицинской и социальной реабилитации, а также профессиональному обучению лиц с инвалидностью.
Президент подчеркнул важность кардинального переосмысления системы, сосредоточив внимание на целевом и эффективном распределении социальной помощи.
- В этой области нельзя работать в общем порядке. Необходим индивидуализированный, профессиональный подход к судьбе каждой семьи и человека. Если правильно организовать социальную службу, нуждающиеся граждане легче займут свое место в обществе, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании определены приоритетные направления работы, особое внимание уделено развитию социальных услуг и поддержки на уровне махалли. Повышение прозрачности и адресное изучение потребностей населения позволило пересмотреть список получателей помощи, исключив из него тех, кто имеет стабильный доход, и организовав поддержку для 2 тысяч одиноких и нуждающихся в уходе.
Несмотря на широкий спектр предоставляемых социальных услуг – 250 видов - население недостаточно информировано о них.
В связи с этим с 1 июня вводятся изменения в порядок определения лиц, нуждающихся в социальной защите. Будут разработаны точные критерии категории нуждающихся и конкретно определено, какая именно помощь необходима семье.
Введение единого опросника поможет представителям «семерки махалли» при взаимодействии с жителями выявить их проблемы и возможности, создать "социальный портрет" каждой семьи. Будет проводиться мониторинг изменений в семье, произошедших после оказания помощи.
Речь идет не о сокращении финансирования, а об оказании помощи лицам, реально нуждающихся в ней, их интеграции в общество, отмечалось на совещании.
Оказание всех социальных услуг в махалле будет поэтапно переведено на оформление договора социальных услуг. В этом случае и поставщик услуг, и получатель помощи возьмут на себя определенные обязательства.
В список получателей пособий в первую очередь будут включаться семьи лиц с инвалидностью, лишенных родительского попечения, потерявших кормильца, а также те, кто по состоянию здоровья или по другим причинам не может длительное время работать. При включении других граждан в «социальный реестр» будут учитываться не только их доходы, но и расходы.
С 1 октября все социальные выплаты населению будут проводиться через "социальную карту". В следующем году в 40 районах будут запущены многофункциональные центры социальных услуг для реабилитации, оздоровления и обучения уходу за людьми с инвалидностью.
На совещании особое внимание уделено поддержке лиц с инвалидностью.
Узбекистан в 2021 году присоединился к Конвенции о правах лиц с инвалидностью. Для предприятий и организаций, нанимающих таких лиц, предусмотрен ряд льгот.
Однако многие учреждения, улицы и остановки не адаптированы для передвижения лиц с ограниченными возможностями. Из-за отсутствия условий в школах и колледжах родители вынуждены размещать своих детей с инвалидностью в далеких специализированных интернатах, что очень тяжело как для семьи, так и для ребенка.
Поэтому теперь будет создана национальная система обучения, трудоустройства и привлечения к спорту лиц с инвалидностью. Для создания безбарьерной среды обучения и труда лиц с инвалидностью будет прекращена практика определения уровня трудоспособности. Инвалидность будет устанавливаться не по заболеванию, а с учетом способности человека к самостоятельным действиям, коммуникации и участию в социальной жизни.
В районных центральных больницах будут организованы отделения медицинской реабилитации. Ассортимент протезных средств увеличится с 18 до 30 видов, а выделяемые средства увеличатся в 1,5 раза, предоставление протезов будет осуществляться в электронной форме. Такие средства можно будет получить на дому, онлайн или через центр "Инсон", выбрав любого производителя.
Проекты строительства зданий и сооружений будут обязательно проходить экспертизу на создание удобной среды для лиц с инвалидностью. Будут приняты меры для создания безбарьерной среды в общественном транспорте, на остановках и перекрестках.
Предприниматели, 50 процентов персонала которых составляют работники с инвалидностью, получат возможность напрямую заключать контракты с государственными заказчиками. Четыре специализированные школы будут привязаны к отраслям промышленности. Продукция, созданная лицами с инвалидностью в рамках надомничества и ремесленного производства, будет продаваться через электронную платформу.
Определено создание Ассоциации развития спорта лиц с инвалидностью, они будут привлекаться к массовому спорту начиная с махалли. Отмечена важность создания художественных произведений, вдохновляющих и мотивирующих людей, нуждающихся в социальной защите.
Также определены задачи по воспитанию детей, оставшихся без родительской заботы.
Отныне вопросами опеки и попечительства, а также делами детей, оставшихся без родительской заботы, будут заниматься социальные работники на уровне махалли. Для этого комиссии по опеке и попечительству при хокимиятах будут упразднены, и с 1 августа их полномочия перейдут к центрам "Инсон".
Будет введена система «специализированной приемной семьи» для усыновления сирот и детей, оставшихся без попечения. В 160 специализированных учебных заведениях поэтапно откроются группы заботы.
Система помощи молодым людям, лишенным родительской опеки, также изменится. Теперь поддержка в рамках программы "Сопровождение молодежи" будет предоставляться такой молодежи до 23 лет.
Центры социально-правовой помощи несовершеннолетним в системе Министерства внутренних дел будут реорганизованы в «Школы жизни». Они станут комплексными учреждениями, оказывающими помощь в социальной адаптации детей с трудным воспитанием.
Также будет пересмотрена система предоставления жилья сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей. Центры «Инсон» будут формировать список молодых людей, действительно нуждающихся в жилье. Стоимость предоставляемого жилья будет определяться исходя из рыночной стоимости с учетом региональных особенностей.
Ответственным лицам даны указания по обеспечению жильем детей-сирот, стоящих в очереди.
Отмечено, что не все женщины и дети, пострадавшие от насилия, охвачены реабилитацией. Поэтому на уровне махалли будет создана отдельная система. Для поддержки молодых матерей в трудной ситуации и предотвращения социального сиротства будет создана служба «Дом матери». Кроме того, в районных больницах откроются круглосуточные кабинеты для оказания медицинской и психологической помощи пострадавшим от насилия.
На совещании Премьер-министр, ответственные лица и хокимы доложили о своих планах по организации новой системы работы.
- Если мы хотим обеспечить в нашем обществе социальную справедливость и уважение к человеческому достоинству, необходимо эффективно наладить новую систему на местах, оказывать поддержку и давать мотивацию нуждающимся людям, - сказал Президент.