I. Andersen vaqti tig‘iz bo‘lsa-da, Oʻzbekiston pavilyoniga qiziqishi yuqori bo‘lganligi uchun atayin tashrif buyurganini va respublikaga tashrifini katta taassurotlar bilan yodga olishini taʼkidladi.
Tashrif davomida BMT Bosh kotibi o‘rinbosari O‘zbekistonga UNEP va uning tuzilmalari bilan hamkorlikni chuqurlashtirish, xususan, UNEPning ekologik konvensiyalarining yuqori darajadagi tadbirlarini faol boshlaganligi, shu jumladan, BMT Konvensiyasining bajarilishini ko'rib chiqish qo'mitasining 21-sessiyasi (UNCCD CRIC21), Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash toʻgʻrisidagi konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 14-yigʻilishi (CMS COP14) va Yo'qolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi fauna va flora turlarining xalqaro savdosi to'g'risidagi konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 20-yig'ilishi (CITES COP20) uchun minnatdorlik bildirdi.
I. Andersen, shuningdek, COP29 koʻrgazmasidagi Oʻzbekiston pavilyoni mamlakatning barqaror rivojlanish masalalarini hal etishga har tomonlama yondashuvini namoyish etganini aytib o'tdi. Qolaversa, pavilyon ekspozitsiyasi o‘zining mazmun-mohiyati va respublikaning boy tabiiy va madaniy merosini aks ettirishi bilan boshqa mamlakatlar uchun ilhomlantiruvchi namuna yaratishini ta’kidladi.
UNEP rahbari 2025-yil 24-noyabrdan 5-dekabrgacha O'zbekistonning Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan yoʻqolib ketish xavfi ostida turgan yovvoyi fauna va flora turlarining xalqaro savdosi toʻgʻrisidagi konvensiya (CITES COP20) ishtirokchilarining 20-konferensiyasiga taklif qilindi.

И. Андерсен отметила, что нашла свободное время в своем плотном графике, чтобы специально посетить павильон Узбекистана и вспомнить те впечатления, которые остались у нее от визита в республику.
На встрече заместитель генерального секретаря ООН поблагодарила Узбекистан за углубление взаимодействия с ЮНЕП и её структурами, в частности активное инициирование проведения мероприятий высокого уровня природоохранных конвенций ЮНЕП, в том числе 21 сессии Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН (UNCCD CRIC21), 14-го заседания Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14) и 20-го заседания Конференции сторон Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (CITES COP20).
И. Андерсен также отметила, что павильон Узбекистана на COP29 продемонстрировал комплексный подход страны к решению вопросов устойчивого развития. Она подчеркнула, что экспозиция павильона выделяется своим содержательным наполнением и отражением богатого природного и культурного наследия республики, что создает вдохновляющий пример для других стран.
Глава ЮНЕП была приглашена принять участие на 20-ой Конференции сторон Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (CITES COP20), которая пройдет 24 ноября – 5 декабря 2025 в историческом городе Узбекистана – Самарканде.