29-31-iyul kunlari Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan O‘zbekistondagi yopiq muassasalar va qamoqxonalarda qiynoqlar, g‘ayriinsoniy va qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazolarning oldini olishda genderga asoslangan yondashuvlardan foydalanish bo‘yicha uch kunlik o‘quv treningi o‘tkazilmoqda. Mashg‘ulotlar O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti hamkorligida va YEXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ko‘magida tashkil etildi.
Bangkok qoidalari, ya’ni rasman “BMTning Mahbus ayollar uchun ozodlikdan mahrum etish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazo choralarini qo‘llashga taalluqli qoidalari” deb nomlangan xalqaro-huquqiy hujjat BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 2010-yilda qabul qilingan. Ushbu qoidalar jinoiy odil sudlovga gender jihatidan nozik yondashuvni va mahkuma ayollarning o‘ziga xos ehtiyojlari va huquqlari hisobga olinishini ta’minlash yo‘lidagi muhim qadam hisoblanadi.
Ishtirokchilar Bangkok qoidalarining asosiy talablarini chuqur o‘rganib, ushbu qoidalarni amalda samarali qo‘llash bo‘yicha ko‘nikma va bilimlarini oshirmoqda. Shu bilan birga, mahkuma ayollar uchun xavfsiz va qulay muhit yaratish bo‘yicha ilg‘or tajriba va usullar muhokama qilinmoqda. Umuman olganda, uch kunlik o‘quv mashg‘ulotlari davomida tinglovchilarning qamoqxonalardagi xotin-qizlar huquqlari va ehtiyojlari borasidagi xabardorligini oshirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Treningda Jizzax, Samarqand, Sirdaryo va Toshkent viloyatlari jazoni ijro etish tizimining 28 nafari xodimi ishtirok etmoqda. Shuningdek, mashg‘ulotlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Milliy ijtimoiy himoya agentligining Sirdaryo viloyati Xotin-qizlarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish markazi vakillari qatnashmoqda.
Tinglovchilar Bangkok qoidalari asosida o‘z nazariy bilimlarini oshirdi. Ayni vaqtda voyaga yetmaganlar va ayollarni qamoqda saqlash bo‘yicha xalqaro tajribaga oid amaliy ko‘nikmalarni egallamoqdalar.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov tadbirni ochib berar ekan, mamlakatimizda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning muhim jihatlari haqida muxtasar ma’lumot berdi. Xususan, yurtimiz hayotining barcha sohalariga taalluqli qamrovdor yangilanishlar nafaqat qiynoq holatlariga butunlay barham berish bo‘yicha chora-tadbirlarning samaradorligiga, balki o‘zining inson huquqlari sohasidagi majburiyatlariga qat’iy sodiq bo‘lgan O‘zbekistonning xalqaro obro‘-e’tiborini yuksaltirishga ham xizmat qilishi ta’kidlandi.
A.Saidov o‘z taqdimotida fuqarolarning huquq va erkinliklariga rioya etilishi hamda ushbu huquqlarning himoya qilinishini ta’minlash bo‘yicha yaratilgan qonunchilik, institutsional, ta’lim va monitoring asoslari, insonning konstitutsiyaviy huquq va erkinliklariga rioya etilishi ustidan o‘rnatilgan nazorat tizimining mohiyati hamda ahamiyati haqida gapirdi. Shuningdek, inson huquqlarini himoya qilishning xalqaro va mintaqaviy mexanizmlarini ishlab chiqishga qaratilgan islohotlarning tizimliligi va izchilligi, xalqaro inson huquqlari tashkilotlari bilan hamkorlik borasida olib borilayotgan ishlar xususida to‘xtaldi.
Trening ochilishida Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisining loyihalar bo‘yicha katta xodimi Endryu Yurkovskiy, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti podpolkovnigi Burxonxo‘ja Akromov, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova ham ishtirok etdi.
Bolalar Ombudsmani Surayyo Rahmonova Bolalar huquqlari bo‘yicha vakilning yopiq muassasalarda va ozodlikdan mahrum qilish joylarida bolalar huquqlarini himoya qilishni ta’minlashga doir faoliyati to‘g‘risida ma’lumot berdi. O‘z navbatida, “Barqaror Hayot” markazi direktori Oliya Ilmurodova jazoni ijro etish muassasalarida reabilitatsiya dasturlarini amalga oshirishda fuqarolik jamiyatining o‘rni, jazoni o‘tagan shaxslarni ozodlikka chiqqanlaridan keyingi davrda qo‘llab-quvvatlash masalalari xususida so‘z yuritdi.
Mashg‘ulotlar davomida ishtirokchilar ozodlikdan mahrum qilish joylarida salomatlik va gigiyenaga bo‘lgan huquqlarni ta’minlash, qamoqxona xodimlarining genderga xos yondashuvlarni targ‘ib qilishdagi o‘rni, shuningdek, alohida toifadagi ayollar va qizlarni o‘rganish, jazoni o‘tagan xotin-qizlarni reabilitatsiya qilish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Trening YEXHTning O‘zbekistondagi Muvofiqlashtiruvchisi e’lon qilgan “O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish milliy tizimini barqaror rivojlantirishga ko‘maklashish” loyihasi doirasida tashkil etildi.

Для сотрудников системы исполнения наказания организован тренинг по Правилам ООН для обращения с женщинами-заключенными
29-31 июля 2024 года Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека в сотрудничестве с Департаментом по исполнению наказаний при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан при поддержке Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане организован трехдневный учебный тренинг по вопросам применения гендерно-ориентированных подходов к предотвращению пыток, бесчеловечного и унижающего достоинство обращения и наказания в закрытых учреждениях и местах содержания под стражей.
Бангкокские правила, официально известные как "Правила ООН для обращения с женщинами-заключенными и мер, не связанных с лишением свободы для женщин-правонарушителей", были приняты Генеральной Ассамблеей ООН в 2010 году. Эти правила представляют собой важный шаг к обеспечению гендерно-чувствительного подхода в уголовной юстиции и гарантируют, что специфические потребности и права женщин-заключенных будут учтены.
В ходе трехдневного тренинга участники не только знакомятся с основными положениями Бангкокских правил, но и развивают навыки и знания для их эффективного применения на практике, обсуждают лучшие практики и методы для создания безопасной и поддерживающей среды для женщин-заключенных, в целом повышают свою осведомленность о правах и потребностях женщин в местах лишения свободы.
Участниками тренинга стали 28 сотрудников системы исполнения наказания Джизакской, Самаркандской, Сырдарьинской и Ташкентской областей, а также представители Центра реабилитации и адаптации женщин Сырдарьинской области при Национальном агентстве социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан.
Они получили практические знания по вопросам международной практики содержания несовершеннолетних и женщин в пенитенциарных учреждениях в соответствии с Правилами ООН, касающимися обращения с женщинами-заключенными и мерами наказания для женщин-правонарушителей, не связанными с лишением свободы (Бангкокскими правилами).
C приветствием в адрес участников обратился первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, который информировал о ключевых аспектах проводимых в стране реформ в области прав человека. В частности, было подчеркнуто, что все реформы, проводимые в Республике Узбекистан, несомненно, будут способствовать не только эффективной реализации мер по искоренению случаев пыток, но и повышению международной репутации Узбекистана, который твердо привержен своим международным обязательствам в области прав человека.
В своей презентации А. Саидов рассказал о созданных законодательных, институциональных, образовательных и мониторинговых основах для соблюдения и защиты прав и свобод граждан, сформированной системе контроля за соблюдением конституционных прав и свобод человека, проводимой системной и последовательной работе по развитию международных и региональных механизмов защиты прав человека, сотрудничеству с международными правозащитными организациями.
На церемонии открытия также выступили старший сотрудник проекта офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Эндрю Юрковский, подполковник Департамента исполнения наказания при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан Бурхонходжа Акромов, а также заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дилноза Муратова.
С информацией о деятельности Уполномоченного по правам ребенка по вопросам обеспечения защиты прав детей в учреждениях закрытого типа в местах лишения свободы выступила детский Омбудсман Сурайё Рахмонова. О роли гражданского общества в программах реабилитации на базе пенитенциарных учреждений и поддержки лиц, отбывших наказание, после их освобождения рассказала директор Центра «Баркарор Хаёт» Олия Ильмурадова.
В ходе занятий участники рассмотрели вопросы обеспечения права на здоровье и гигиены в местах содержания под стражей, роль сотрудников тюрем в продвижении гендерно-чувствительных подходов, а также специальные категории женщин и девочек, реабилитацию женщин и девочек, отбывших наказание.
Обучение было организовано в рамках проекта Координатора ОБСЕ в Узбекистане «Содействие устойчивому развитию национальной системы защиты прав человека в Узбекистане».