6-noyabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov BMTning Qochoqlar ishlari bo‘yicha Oliy komissari yordamchisi Ruvendrini Menikdivela bilan uchrashdi.
Uchrashuvda BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha mintaqaviy direktori Xay Kyun Jun, BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi rahbari vazifasini bajaruvchi Dumitru Lipkanu, BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyodagi dasturiy ta’minot bo‘limi mutaxassisi Bota Maksat ishtirok etdi.
Suhbat avvalida Milliy markaz direktori A.Saidov BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi bilan uzoq muddatli va samarali hamkorlik izchil davom etayotganini qayd etdi. Qo‘shma chora-tadbirlar rejasi doirasida 2024-yilda fuqarosizlikning oldini olish va qochoqlar huquqlarini himoya qilish masalalari bo‘yicha tadbirlar tashkil etilgani ta’kidlandi.
O‘z navbatida, BMTning Qochoqlar ishlari bo‘yicha Oliy komissari yordamchisi R.Menikdivela O‘zbekiston hukumatiga fuqarosizlik muammolarini hal etishga qo‘shgan salmoqli hissasi uchun chuqur minnatdorlik bildirdi. Uning ta’kidlashicha, "O‘zbekistonning ushbu sohadagi sa’y-harakatlari mintaqaviy barqarorlik va aholining zaif toifalari huquqlarini himoya qilishga muhim hissa qo‘shmoqda".
Oliy komissar Boshqarmasining Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha mintaqaviy direktori Xay Kyun Jun Termiz shahri Afg‘onistonga insonparvarlik yordami ko‘rsatish uchun muhim logistika markaziga aylanayotganini ta’kidlab, O‘zbekiston afg‘on ayollari va qizlari uchun ta’lim tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlayotganini yuqori baholadi.
Oliy komissar Boshqarmasining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasi rahbari vazifasini bajaruvchi Dumitru Lipkanu Qozog‘istonda qochoqlar huquqlari bo‘yicha onlayn kurslarni joriy etishning ijobiy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Shunday kurslarni yo‘lga qo‘yish uchun O‘zbekiston tomoni bilan hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda tomonlar istiqbolda qochoqlar huquqlari va fuqarosizlikni kamaytirish sohasidagi qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun xizmat qiladigan 2025-2030-yillarga mo‘ljallangan qo‘shma "Yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqishga kelishib oldilar. Bo‘lajak "Yo‘l xaritasi" doirasida Milliy markazning "Inson huquqlari uyi" axborot-resurs markazini qochoqlar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha dolzarb nashrlar bilan to‘ldirish hamda inson huquqlari va qochoqlarni himoya qilish sohasidagi xalqaro standartlar asosida onlayn kurslar va o‘quv materiallarini ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Uchrashuv yakunida BMTning Qochoqlar ishlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasi vakillari O‘zbekistonning Fuqarosizlik muammosini bartaraf etish bo‘yicha global alyansga qo‘shilish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif qildilar.
Muloqot o‘zaro hurmat va ishchanlik ruhida o‘tdi. Tomonlar mintaqaviy barqarorlikka va aholining zaif qatlamlari huquqlarini himoya qilishga muhim hissa qo‘shadigan fuqarosizlikni kamaytirish va qochoqlar huquqlarini himoya qilishga qaratilgan umumiy maqsadlarga erishish uchun hamkorlikni mustahkamlashga sodiqligini tasdiqladilar.

6 ноября 2024 года состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмала Саидова с помощником Верховного комиссара ООН по делам беженцев Рувендрини Меникдивелой.
На встрече со стороны УВКБ приняли участие Региональный директор Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Азиатско-Тихоокеанском регионе Хай Кюн Жун, и. о. главы представительства Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Центральной Азии Думитру Липкану, специалист программного отдела УВКБ ООН в Центральной Азии Бота Максат.
В начале беседы А. Саидов подчеркнул долгосрочное и результативное сотрудничество с Представительством УВКБ ООН в Центральной Азии. Отмечено, что в рамках совместного плана мероприятий в 2024 году было организованы мероприятия по вопросам предотвращения безгражданства и защите прав беженцев.
В свою очередь, помощник Верховного комиссара ООН по делам беженцев Р. Меникдивела выразила глубокую признательность Правительству Узбекистана за его значительный вклад в решении проблем безгражданства. Она отметила: «Усилия Узбекистана в данной сфере являются важным вкладом в региональную стабильность и защиту прав уязвимых категорий населения».
Как подчеркнула Хай Кюн Жун, сегодня Термез становится важным логистическим хабом для оказания гуманитарной помощи Афганистану. Она также высоко оценила поддержку Узбекистаном образовательных инициатив для афганских женщин и девочек.
Думитру Липкану поделился положительным опытом внедрения онлайн-курсов по правам беженцев в Казахстане и выразил готовность сотрудничать с узбекской стороной для запуска аналогичных курсов.
На встрече стороны договорились о разработке совместной дорожной карты на 2025–2030 годы, которая станет ориентиром для совместных мероприятий в области прав беженцев и сокращения безгражданства. В рамках дорожной карты планируется пополнение Информационно-ресурсного центра «Дом прав человека» актуальными изданиями по защите прав беженцев и разработка онлайн-курсов и учебных материалов на основе международных стандартов в области прав человека и защиты беженцев.
В завершение встречи представители УВКБ предложили рассмотреть возможность присоединения Узбекистана к Глобальному альянсу по искоренению проблемы безгражданства.
Встреча прошла в атмосфере взаимного уважения и конструктивного диалога. Обе стороны подтвердили приверженность укреплению сотрудничества для достижения общих целей, направленных на сокращение безгражданства и защиту прав беженцев, что является важным вкладом в региональную стабильность и защиту прав уязвимых групп населения.