Joriy yilning 26-fevral kuni Senatda xalqaro ekspert, doktor Naira Avetisyan boshchiligidagi BMT Bolalar jamg‘armasi (UNIСEF)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda bola huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida fikr yuritilib, bola huquqlarini taʼminlash davlat siyosatining muhim strategik yo‘nalishi ekanligi taʼkidlandi.
Qayd etilganidek, ushbu yo‘nalish doirasida O‘zbekiston milliy qonunchiligida bolalar huquqlarini himoya qilishga qaratilgan 40 dan ortiq qonun hujjatlari qabul qilingan.
Tomonlar bolalar va yoshlarning huquq hamda manfaatlarini himoya qilish sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishning ahamiyati va samaradorligini taʼkidlab o‘tdi.
Shuningdek, uchrashuvda maktab yoshidagi bolalarni tarbiyalash, reproduktiv salomatlik, huquqiy savodxonlikni oshirish, bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Bundan tashqari, taʼlim, inklyuziv taʼlim va sog‘liqni saqlash tizimlarining huquqiy va institutsional asoslarini takomillashtirish sohasidagi o‘zaro hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Senatning UNIСEF bilan o‘zaro manfaatli sohalardagi hamkorligini yana-da mustahkamlash yuzasidan kelgusidagi choralar belgilab olindi.

26 февраля текущего года в Сенате состоялась встреча с делегацией представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане во главе с международным экспертом, доктором Наирой Аветисян.
В ходе встречи говорилось о проводимых в Узбекистане реформах в области прав ребенка и подчеркнуто, что обеспечение прав ребенка является важным стратегическим направлением государственной политики.
Отмечалось, что в рамках данного направления в национальном законодательстве Узбекистана принято более 40 законодательных актов, направленных на защиту прав детей.
Стороны подчеркнули значимость и эффективность реализации совместных проектов в области защиты прав, а также интересов детей и молодежи.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями по вопросам воспитания, репродуктивного здоровья, повышения правовой грамотности детей школьного возраста, а также их защиты от всех форм насилия.
Кроме того, обсуждены вопросы расширения взаимодействия в области совершенствования правовых и институциональных основ образования, систем инклюзивного образования и здравоохранения.
По итогам встречи определены дальнейшие шаги по укреплению сотрудничества Сената с ЮНИСЕФ в областях, представляющих взаимный интерес.