Oliy Majlis Senatining Axborot siyosati va davlat organlarida ochiqlikni taʼminlash masalalari qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi va YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori bilan hamkorlikda xalqaro vebinar tashkil etildi.
Mazkur hamkorlik inklyuziv boshqaruv va axborotga asoslangan siyosatni ishlab chiqishni qo‘llab-quvvatlaydigan, O‘zbekistonda farovon va adolatli kelajakni taʼminlashga hissa qo‘shadigan mustahkam maʼlumotlar tizimini yaratishga xizmat qiladi.
Vebinarda gender tenglikni taʼminlash masalasida O‘zbekistonda amalga oshirilgan ishlar, xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni taʼminlash, xotin-qizlarni ijtimoiy-huquqiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, jamiyat va davlat boshqaruvida ularning teng ishtirok etishiga erishish kabi masalalar ishtirokchilar eʼtiborida bo‘ldi.
Shuningdek, xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonliklardan himoya qilishga qaratilgan islohotlar, sohadagi natijalar o‘z navbatida xorijiy davlatlar, xalqaro tashkilotlar va chet ellik ekspertlar tomonidan ham munosib baholanayotgani taʼkidlandi.
Misol uchun, 2024 yil 5 mart kuni eʼlon qilingan Jahon bankining “Ayollar, biznes va qonun 2024” indeksida O‘zbekiston maksimal 100 balldan 82,5 ball to‘pladi hamda gender tenglik sohasida dunyodagi eng tez rivojlanayotgan 5 ta mamlakat qatorida qayd etildi.
Vebinarda gender maʼlumotlarni to‘plash, tahlil qilish va tarqatishda muvaffaqiyatli xalqaro amaliy tadqiqotlar va innovatsion metodologiyalardan foydalanish, O‘zbekistondagi gender maʼlumotlar bo‘yicha joriy amaliyotni takomillashtirish, xalqaro standartlarga moslashish bo‘yicha qadamlar tahlil qilindi va ularni takomillashtirish bo‘yicha qisqa va uzoq muddatli maqsadlar belgilandi.

Комитетом Сената Олий Мажлиса по вопросам информационной политики и обеспечения открытости в государственных органах совместно с Агентством статистики при Президенте Республики Узбекистан и координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане организован международный вебинар.
Данное партнерство служит созданию надежной системы данных, которая поддерживает разработку политики, основанной на инклюзивном управлении и информации и способствует обеспечению благополучного и справедливого будущего в Узбекистане.
В ходе вебинара участники акцентировали внимание на проделанной в Узбекистане работе по вопросам гендерного равенства, обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин, социальной и правовой поддержки женщин, достижения их равноправного участия в жизни общества и государственном управлении.
Также отмечалось, что реформы, направленные на защиту женщин от притеснения и насилия, и результаты в этой сфере, в свою очередь, получают должную оценку зарубежных стран, международных организаций и иностранных экспертов.
К примеру, в опубликованном 5 марта 2024 года индексе Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон 2024» Узбекистан набрал 82,5 балла из максимальных 100 баллов и вошел в число 5 наиболее быстро развивающихся стран мира по показателям гендерного равенства.
В ходе вебинара проанализированы шаги по использованию успешных международных тематических исследований и инновационных методологий в сборе, анализе и распространении гендерных данных, по совершенствованию существующей практики гендерной информации в Узбекистане, приведению в соответствие с международными стандартами, а также определены краткосрочные и долгосрочные цели по их совершенствованию.