Avval xabar qilganimizdek, Oliy Majlis Senati Raisi, Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha Milliy komissiya raisi Tanzila Narbayeva XMT Mehnat konferensiyasida ishtirok etish uchun Shveysariyaning Jeneva shahrida bo‘lib turibdi.
XMT mehnatkashlar faoliyati bo‘yicha byurosi direktori Mariya Xelena Andre bilan o‘tkazilgan muloqotda xodimlarning mehnat huquqlarini himoya qilish, ularning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shu bilan birga, XMT bilan hamkorlikda o‘quv dasturlarini yo‘lga qo‘yish orqali kasaba uyushmalari mutaxassislarining malaka va salohiyatini oshirish yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekistonda tadbirkorlikning faol rivojlanishi, xususiy sektor ulushi ortib borishi va xalqaro brendlar tomonidan O‘zbekiston bozoriga qiziqish kuchayishi munosabati bilan xususiy korxonalarda kasaba uyushmalari harakatini rivojlantirish masalalariga ham eʼtibor qaratildi.

Как ранее сообщалось, Председатель Сената Олий Мажлиса, председатель Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда Танзила Нарбаева находится в Женеве (Швейцария) для участия в 112-й сессии Международной конференции труда.
В ходе диалога с директором Бюро МОТ по делам трудящихся Марией Хеленой Андре обсуждены вопросы защиты трудовых прав работников и усиления их социальной защиты.
Наряду с этим, состоялся обмен мнениями относительно повышения квалификации и потенциала специалистов путем создания образовательных программ совместно с МОТ.
В связи с активным развитием в Узбекистане предпринимательства, увеличением доли частного сектора и заинтересованностью международных брендов в рынке Узбекистана, внимание акцентировано и на вопросах развития профсоюзного движения в частных предприятиях.