O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammitidagi nutqi
Sizlar bilan qadimiy Qorabog‘ zaminida, noyob tarixiy va madaniy merosni o‘zida mujassam etgan ko‘rkam Xonkendi shahrida ko‘rishib turganimizdan behad mamnunman.
Bugun ushbu hudud tom ma’noda bunyodkorlik va tinchlik makoniga aylanib borayotgani chin qardosh sifatida bizni cheksiz quvontiradi.
Aynan shu zaminda Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining sammitini yuksak darajada tashkil etayotgani va samimiy qabul uchun Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti hurmatli Ilhom Aliyev Janobi Oliylariga chuqur minnatdorlik izhor etaman.
Toshkentdagi tarixiy sammitimizdan keyin Tashkilotning institutsional salohiyatini mustahkamlash, yangi yo‘nalishlarda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish borasida sezilarli yutuqlarga erishildi.
Fursatdan foydalanib, Tashkilotimiz doirasida Qozog‘iston Respublikasining samarali raisligini ham alohida ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Shu bilan birga, anjumanimizda uzoq tanaffusdan so‘ng Afg‘oniston Muvaqqat hukumati delegatsiyasi ishtirok etayotganidan xursandmiz. Chunki biz qo‘shni Afg‘onistonni Tashkilotimiz makonining ajralmas bir qismi, keng ko‘lamli iqtisodiy hamkorlik va transport sohasidagi o‘zaro bog‘liqlik jarayonlarining muhim ishtirokchisi sifatida ko‘ramiz va har tomonlama qo‘llab-quvvatlaymiz.
Hurmatli yig‘ilish qatnashchilari!
Bugungi sammitimiz butun dunyo hamjamiyati keskin inqirozni boshidan kechirayotgan murakkab bir sharoitda bo‘lib o‘tmoqda.
Ayniqsa, aksariyat ziddiyat va nizolar aynan bizning Tashkilotimiz makonida sodir bo‘layotgani fikrimizning yaqqol isbotidir. So‘nggi oylarda Janubiy Osiyo va Yaqin Sharqda yuz bergan voqealar barchamizni chuqur tashvishga solmoqda.
Xalqaro huquq va global xavfsizlik institutlarining tanazzuli muloqot va hamkorlikni yanada zaiflashtirib, kuch ishlatish va zo‘ravonlikka keng yo‘l ochmoqda. Xususan, Tashkilotimiz a’zosi bo‘lgan Eron Islom Respublikasiga nisbatan olib borilgan harbiy harakatlar butun mintaqani urush girdobiga tortish, keng miqyosdagi ekologik halokat o‘chog‘ining vujudga kelish xavfini tug‘dirdi.
Eron va Isroil o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha erishilgan kelishuvni qo‘llab-quvvatlaymiz. Ushbu qarorni mintaqadagi keskinlikni yumshatish, xavfsizlikni tiklash yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholaymiz.
Bu kelishuv barcha muammolarni diplomatik va konstruktiv muzokaralar yo‘li bilan hal etish uchun mustahkam zamin yaratishiga ishonamiz.
Ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatmaslik va ularni ishlatishdan tiyilish xalqaro xavfsizlikning eng dolzarb masalasi ekanini inobatga olib, dunyo hamjamiyatini yana bir bor yadro qurolidan xoli hududlar geografiyasini kengaytirishga chaqiramiz.
Ta’kidlash joizki, Falastin-Isroil ziddiyatini adolatli hal etmasdan turib, Yaqin Sharqdagi tinchlik va barqarorlikka erishish mumkin emas.
Biz G‘azo sektorida harbiy harakatlarni to‘xtatish, ochlik va g‘ayriinsoniy sharoitdan azob chekayotgan aholiga gumanitar yordam ko‘rsatishga hech qanday to‘siq qo‘ymaslik, Birlashgan Millatlar Tashkiloti rezolyutsiyalariga muvofiq mustaqil Falastin davlatini tashkil etish tarafdorimiz.
Har qanday tinchlik va taraqqiyotning asosi, eng avvalo, iqtisodiy hamkorlik bilan belgilanadi. Shu bois Tashkilotimiz doirasidagi sheriklik bugungi kunda nafaqat tabiiy, balki muhim strategik ahamiyatga ega.
Yig‘ilishimiz kun tartibidan kelib chiqib, bir qator masalalarga e’tiboringizni qaratmoqchi edim.
Eng avvalo, biz Tashkilotimizning o‘rta va uzoq davrdagi ustuvor rivojlanish yo‘nalishlarini belgilab olishimiz kerak.
Bu borada “Iqtisodiy hamkorlikning strategik maqsadlari – 2035” konsepsiyasini qabul qilishimiz zarur. Hujjatda savdo, investitsiya, transport, energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, ekologiya, turizm va ta’lim kabi an’anaviy yo‘nalishlar bilan birga, innovatsiyalar, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar sohalarida hamkorlikni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratish lozim.
Tashkilotimiz doirasida tovar va xizmatlar savdosini soddalashtirish, texnik va notarif to‘siqlarni bosqichma-bosqich bartaraf etish, elektron savdoni rivojlantirish masalalari ayniqsa dolzarbdir.
Shunga e’tiboringizni qaratmoqchiman: hozirgi kunda o‘zaro savdo hajmi past darajada qolmoqda. Bu ko‘rsatkich 2024 yilda 95 milliard dollarni tashkil etib, davlatlarimiz umumiy savdo aylanmasining 10 foizini tashkil etdi.
Mazkur yo‘nalishda strategik masalalarni muhokama qilish, Savdoni soddalashtirish to‘g‘risidagi bitimni kelishish maqsadida joriy yil Toshkentda savdo vazirlarimizning uchrashuvini o‘tkazish taklifini ilgari suramiz.
Bundan tashqari, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari savdosi bo‘yicha tezkor ma’lumot almashish va to‘siqsiz yetkazishga qaratilgan “yashil yo‘laklar” tizimini yaratish dolzarbdir.
Sarmoyaviy hamkorligimizni yangi bosqichga olib chiqish, investitsiya muhitini yanada shaffof va jozibador qilish maqsadida uzoq muddatli “Ekoinvest” dasturini qabul qilish tashabbusini ilgari suramiz. Bu dasturning asosiy maqsadi mintaqamizdagi istiqbolli loyihalarga xususiy investorlar, banklar va xalqaro moliya institutlarini keng jalb etish, deb hisoblaymiz.
Yana bir ustuvor yo‘nalish. So‘nggi vaqtdagi geosiyosiy voqealar xalqaro logistika zanjirlarining uzilish xavfi naqadar yuqoriligi hamda muqobil transport yo‘laklarini shakllantirish strategik ahamiyatga ega ekanini yana bir bor isbotladi.
O‘tgan yili Xitoy – Qirg‘iziston –O‘zbekiston temir yo‘li loyihasini amalga oshirishni boshlaganimiz muhim voqea bo‘ldi. Kelgusida ushbu magistral tarmoq Transafg‘on yo‘lagi bilan tutashib, keng mintaqamizdagi tranzit tarmoqlarini samarali birlashtirish imkonini beradi.
Transport va logistika sohasini raqamlashtirish ishlarini tizimli asosda yo‘lga qo‘yish maqsadida Raqamli transport va bojxona idorasini tashkil etish to‘g‘risidagi tashabbusni amalda tatbiq etish vaqti keldi, deb hisoblaymiz va ekspertlar darajasidagi muzokaralarni jadallashtirish tarafdorimiz.
Mintaqada yangi aviaqatnovlar yo‘nalishlarini ochish, aviakompaniyalar o‘rtasida innovatsion hamkorlik shakllarini yo‘lga qo‘yish, turizm va aviatsiya sohalari o‘rtasida marketing bo‘yicha integratsiyalashgan strategiyalarni ishlab chiqish dolzarb vazifalardan biridir. Ushbu masalalarni muhokama qilish maqsadida Milliy aviakompaniyalar forumini Samarqandda tashkil etishni taklif qilamiz.
Istiqbolda turizm sohasida sayyohlar oqimini ikki barobar oshirish uchun yetarli salohiyatga egamiz. Tashkilot doirasida “Turizm xizmatlarini kengaytirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish ayni shu ezgu maqsadimizga xizmat qiladi.
E’tiboringizni yana bir muhim masalaga qaratmoqchiman.
Global iqlim kun tartibiga kiritilgan masalalar yuzasidan davlatlarimizning intilish va sa’y-harakatlarini birlashtirish muhimdir. Boku shahrida muvaffaqiyatli o‘tgan COP-29 global iqlim sammitida qabul qilingan majburiyatlar va kelishuvlar to‘liq amalga oshirilishining qat’iy tarafdorimiz.
Tashkilot doirasida cho‘l hududlarida o‘rmonlar tashkil qilish, rekreatsiya zonalarini barpo etish bo‘yicha Transchegaraviy “yashil dasturi”ni ishlab chiqishni taklif etamiz.
Tashkilotimiz faoliyatini takomillashtirish maqsadida tashkil etilgan Yuqori darajadagi qo‘mitaning ishini ijobiy baholaymiz. Qo‘mitaga kelgusi sammitga qadar Tashkilot faoliyatini isloh qilish bo‘yicha aniq taklif va tavsiyalar ishlab chiqish vazifasini topshirsak, o‘ylaymanki, ushbu fikrimni ma’qullaysizlar.
Bunday islohotlar hamkorligimizni yangi bosqichga olib chiqish, Tashkilotning xalqaro maydondagi obro‘-e’tibori va nufuzini yanada oshirish hamda uning faoliyatini zamon talablariga mos ravishda takomillashtirishga xizmat qilishi shubhasiz.
Ishonaman, bugungi sammitimiz ko‘pqirrali va amaliy hamkorligimizni yangi bosqichga ko‘tarish borasidagi katta niyat va rejalarimizga munosib turtki bag‘ishlaydi.

Очень рад встрече с вами на древней земле Карабаха, в прекрасном городе Ханкенди, воплотившем в себе уникальное историческое и культурное наследие.
Мы как настоящие народы-братья искренне радуемся тому, что сегодня этот регион в полном смысле слова превращается в пространство созидания и мира.
Выражаю глубокую признательность Его Превосходительству Президенту Азербайджанской Республики уважаемому Ильхаму Алиеву за теплый прием на этой земле и проведение саммита Организации экономического сотрудничества на высоком уровне.
По итогам нашего исторического саммита в Ташкенте были достигнуты значительные успехи в укреплении институционального потенциала Организации, установлении сотрудничества в новых направлениях.
Пользуясь случаем, хочу особо отметить плодотворное председательство в Организации Республики Казахстан.
Мы также рады, что после продолжительного перерыва в нашем форуме принимает участие делегация временного правительства Афганистана. Мы рассматриваем соседний Афганистан как неотъемлемую часть региона нашей Организации, важного участника процессов широкомасштабного экономического сотрудничества и транспортной взаимосвязанности и всесторонне поддерживаем.
Сегодняшний саммит проходит в сложных условиях, когда все мировое сообщество переживает острейший кризис.
Особенно то, что большинство конфликтов и противоречий происходит именно в регионе нашей Организации, является ярким тому подтверждением. События последних месяцев в Южной Азии и на Ближнем Востоке у всех нас вызывают серьезную обеспокоенность.
Кризис международного права и глобальных институтов безопасности еще более ослабляет диалог и сотрудничество, открывая широкий путь применению силы. Военные действия против Исламской Республики Иран, являющейся членом нашей Организации, создали угрозу вовлечения в пучину войны всего региона и возникновения очага масштабной экологической катастрофы.
Мы поддерживаем достигнутое между Ираном и Израилем соглашение о прекращении огня, расцениваем это решение как важный шаг к смягчению напряженности в регионе и восстановлению безопасности. Убежден, что оно создаст прочную основу для разрешения всех проблем посредством дипломатии и конструктивных переговоров.
Принимая во внимание, что нераспространение и сдерживание применения оружия массового поражения является самым актуальным вопросом международной безопасности, вновь призываем мировое сообщество расширить географию зон, свободных от ядерного оружия.
Следует подчеркнуть, что достижение мира и стабильности на Ближнем Востоке невозможно без справедливого разрешения палестино-израильского конфликта.
Мы выступаем за прекращение военных действий в секторе Газа, устранение препятствий для гуманитарной помощи населению, страдающему от голода и нечеловеческих условий, создание независимого государства Палестина в соответствии с резолюциями Организации Объединенных Наций.
Основой мира и развития является прежде всего экономическое сотрудничество. Поэтому партнерство в рамках нашей Организации сегодня не только естественно, но и имеет важное стратегическое значение.
Согласно повестке нашего заседания, хочу обратить ваше внимание на ряд вопросов.
Прежде всего необходимо определить приоритетные направления развития нашей Организации на среднесрочную и долгосрочную перспективу. В этом плане нам нужно принять концепцию «Стратегические цели экономического партнерства – 2035». Кроме традиционных направлений, таких как торговля, инвестиции, транспорт, энергетика, промышленность, сельское хозяйство, экология, туризм и образование, в документе следует уделить особое внимание укреплению сотрудничества в сферах инноваций, искусственного интеллекта и цифровых технологий.
Для нашей Организации особенно актуальны вопросы упрощения торговли товарами и услугами, поэтапного устранения технических и нетарифных барьеров, развитие электронной коммерции.
Обратите внимание: в настоящее время взаимная торговля между нашими странами остается на низком уровне. В 2024 году её показатель составил 95 миллиардов долларов, или 10 процентов от общего внешнего товарооборота наших государств.
С целью обсуждения стратегических вопросов в этом направлении и согласования Соглашения об упрощении торговли выступаем с предложением о проведении в этом году в Ташкенте встречи министров торговли.
Кроме того, актуально создание системы «зеленых коридоров» для оперативного обмена информацией о торговле сельскохозяйственной продукцией и ее беспрепятственной поставки.
Чтобы вывести на новый уровень наше инвестиционное сотрудничество, сформировать более прозрачную и привлекательную инвестиционную среду, мы выступаем с инициативой о принятии долгосрочной программы «Экоинвест». Считаем, что главной целью программы должно стать широкое привлечение частных инвесторов, банков и международных финансовых институтов к перспективным проектам в нашем регионе.
Еще одно приоритетное направление. Последние геополитические события вновь показали, насколько высок риск сбоя международных логистических цепочек, а также стратегическое значение формирования альтернативных транспортных коридоров.
Важным событием стал запуск в прошлом году проекта железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан. В будущем эта магистральная сеть будет сопряжена с Трансафганским коридором, что позволит эффективно соединить транзитные сети в нашем обширном регионе.
Считаем, что настало время приступить к практической реализации инициативы о создании Цифрового транспортного и таможенного ведомства в целях налаживания на системной основе работы по цифровизации транспортно-логистической сферы, и выступаем за активизацию переговоров на уровне экспертов.
Нашими актуальными задачами являются открытие новых авиамаршрутов в регионе, внедрение инновационных форматов сотрудничества между авиакомпаниями, разработка интегрированных маркетинговых стратегий между сферами туризма и авиации. Для обсуждения этих вопросов предлагаем провести в Самарканде форум национальных авиакомпаний.
В сфере туризма мы располагаем достаточным потенциалом, чтобы в перспективе удвоить поток туристов. Разработка «дорожной карты» по расширению туристических услуг в рамках Организации послужит достижению этой благородной цели.
Хочу обратить ваше внимание на еще один вопрос.
Важно объединить стремления и усилия наших государств в вопросах глобальной климатической повестки. Мы решительно поддерживаем полную реализацию обязательств и договоренностей, достигнутых на успешно прошедшем в Баку глобальном климатическом саммите COP-29.
Предлагаем в рамках Организации разработать трансграничную «зелёную программу» по созданию лесов и рекреационных зон в пустынных зонах.
Мы положительно оцениваем работу Комитета высокого уровня, направленную на совершенствование деятельности нашей Организации. Думаю, вы поддержите мое предложение поручить Комитету до следующего саммита разработать конкретные предложения и рекомендации по реформированию деятельности Организации.
Реформы послужат развитию нашего сотрудничества на новом уровне, дальнейшему укреплению авторитета Организации на международной арене, совершенствованию её деятельности в соответствии с актуальными требованиями времени.
Уверен, что сегодняшний саммит придаст достойный импульс реализации наших больших намерений и планов и откроет новый этап в нашем многогранном практическом сотрудничестве.