O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlar rivoji, aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida 15-16 aprel kuni Andijon viloyatida bo‘ldi.
16 aprel kuni Buloqboshi tumanida davlatimiz rahbari raisligida Andijon viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Andijonda yangi O‘zbekiston shukuhi har bir tuman, har bir mahallaga kirib borayotgani qayd etildi. O‘tgan yili viloyatda 4 mingdan ziyod yangi tadbirkor ish boshlagan. 450 ming aholi ishli bo‘lgan.
Viloyatda 1,5 million kvadrat metr turar joy va 850 ming kvadrat metr noturar joylar qad ko‘tardi. Buning hisobiga, o‘tgan yili savdo va xizmatlar 13 foizga, sanoat 7,5 foizga oshdi.
Lekin hayot bir joyda to‘xtab turmaydi. Andijonda iqtisodiy salohiyat, yangi loyihalar va tashabbuslar ko‘p.
Yig‘ilishda kichik va o‘rta tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, investitsiya va eksportni ko‘paytirish, qurilish, ijtimoiy sohalarni rivojlantirish borasidagi vazifalar muhokama qilindi.
Avvalo, 2025 yilda Andijon viloyatida kamida 6 foiz iqtisodiy o‘sishni ta’minlab, yalpi hududiy mahsulotni 105 trillion so‘mdan oshirish, 305 ming aholini band qilib, 150 ming odamni kambag‘allikdan chiqarish imkoniyati ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, Andijonda dastgohsozlik sanoati yaxshi shakllangan. Lekin ikki yilda viloyatga chetdan 1 milliard dollarlik asbob-uskunalar import qilingan. Agar ularni o‘zimizda tayyorlash o‘zlashtirilsa, iqtisodiyotga qo‘shimcha tushum, odamlarga ish o‘rni bo‘ladi. Bunday tashabbuskorlarni qo‘llab, sertifikat va zarur buyumlar olishiga ko‘maklashish kerak.
Shuningdek, mashinasozlik-konstruktorlik ishlab chiqarish markazlari tashkil etiladi. Sanoat tarmoqlarida talab yuqori bo‘lgan import uskunalarning texnik ko‘rsatkichlari o‘rganilib, mahalliy korxonalarga muqobillari taklif qilinadi. Bunday uskunalarni mahalliylashtirish istagidagi tadbirkorlarga 5 milliard so‘mgacha imtiyozli kredit beriladi.
Viloyatdagi 13 ming gektar adirga suv chiqarib, bemalol ekin ekish mumkin. Lekin u yerlarga suv chiqarishda nasos ishlatish uchun elektrni narxi dehqonlarga og‘irlik qiladi. Shu bois quyosh paneli o‘rnatish uchun moliyaviy instrumentlar qo‘llanadi. Qo‘rg‘ontepada 300 gektar adirlikda sanoat usulida intensiv bog‘ va uzumzor barpo etilib, tadbirkorlarga tayyor holda taklif qilinadi.
Boshqa hududlardagi samarasiz issiqxonalar Andijonga ko‘chirilib, aholiga lizingga beriladi. Mahallalarga arzon urug‘ va mineral o‘g‘it yetkaziladi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Baliqchi va Oltinko‘lda 5 gektardan issiqxona tashkil etib, 100 ta ehtiyojmand oilani daromadli qilgan. Endi bu Ulug‘nor, Paxtaobod, Xo‘jaobod, Marhamat va Andijon tumanlarida ham yo‘lga qo‘yiladi. Bunday zamonaviy issiqxonalarni namunaviy tashkil qilgan mahalla raislariga 100 foiz ustama beriladi.
Viloyatdagi sun’iy suv havzalarining atigi 23 foizida intensiv usulda baliq yetishtirilayapti, xolos. Osiyo taraqqiyot bankidan 15 million dollar jalb etib, 320 gektarda intensiv usulda baliq yetishtirish, 500 ta xonadon bilan kooperatsiya qilish loyihasi ishlab chiqilgan. Mutasaddilarga bu loyihani nazoratga olish, umuman, respublikada baliqchilikni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Andijonda turizm salohiyati ham yuqori. Xonoboddagi Kampirovot, Buloqboshidagi Shirmonbuloq, Xo‘jaoboddagi Tosh ota mahallalarida turizm maskanlari tashkil qilib, sayyohlarni ko‘paytirish imkoniyati bor. Bu yil sohada 125 million dollarlik 25 ta loyihani yakunlash, 3,5 million xorijiy va mahalliy sayyoh jalb qilib, turizm eksportini 200 million dollardan oshirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda investitsiya va eksport masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu yil xorijiy investitsiyalar hajmi 3,1 milliard dollarga yetkazilishi, 1 milliard dollarlik 23 ta yirik, 321 ta kichik va o‘rta loyiha ishga tushirilishi qayd etildi. Eksportni 1,5 milliard dollarga, mahalliylashtirish hajmini 10 trillion so‘mga olib chiqish imkoniyati bor.
Har yili Andijondan Qirg‘izistonga 200 million dollarlik eksport bo‘layapti. Chegaradan 5 ming dollarlikkacha bo‘lgan mahsulotni qo‘lda olib o‘tishga ruxsat berilgani natijasida yana millionlab dollarlik tovar sotilayapti. O‘zaro savdoni kengaytirish uchun Qo‘rg‘ontepa va Xo‘jaobodda erkin savdo va sanoat zonalari tashkil qilish taklifi bildirildi.
Viloyatdagi 360 ta bo‘sh va samarasiz ko‘chmas mulkni qulay shartlarda auksionga chiqarib, tadbirkorlik loyihalariga zamin yaratish muhimligi ta’kidlandi.
Suv oqimi yuqori bo‘lgan ariq va kanallarida 75 megavatt quvvatga ega kichik va mikro GESlar qurish imkoniyati bor. Bunda qatnashadigan tadbirkorlarga 3 yil imtiyozli davr bilan 7 yilga 12 foiz stavkada kredit beriladi.
Qurilish va infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha ham vazifalar ko‘p. Xususan, bu yil 9 ming 700 xonadonli 245 ta ko‘p qavatli uy quriladi. Bu sohada 10 ming nafar aholining bandligi ta’minlanadi. Ming kilometrdan ziyod yo‘l va ko‘priklar ta’mirlanadi.
Xonobod – Andijon magistral suv quvurining quvvati yetishmasligi sababli 6 ta tumandagi 510 ming aholiga suv yetkazib berishda muammolar bor. Shu bois Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida ushbu quvurning 2-tarmog‘ini qurish zarurligi ta’kidlandi.
Qo‘shni davlatlar bilan bog‘lovchi yo‘llarning o‘tkazuvchanligini oshirish, Andijon shahri bilan tumanlar o‘rtasida jamoat transportini rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ijtimoiy yo‘nalishlar aholi turmushida bevosita aks etadi. Andijonda bu yil yuqori texnologik jarrohlik amaliyoti ulushi 40 foizga yetkaziladi. 15 ming nafar texnikum bitiruvchisining bandligi ta’minlanadi. 6 ming talaba dual ta’lim bilan qamrab olinadi. Oliy ta’limning muhandislik, tibbiyot, iqtisodiyot, agrar yo‘nalishidagi 4 ta ta’lim dasturi xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Shu maqsadda, jumladan, tibbiyot ta’limi va turizmini rivojlantirish, mahallalarda tunu kun xizmat ko‘rsatadigan xususiy tibbiyot punktlarini ko‘paytirish choralari belgilandi.
Ma’lumki, salohiyati va ko‘nikmasini oshirgan maktab direktorlarini rag‘batlantirish yo‘lga qo‘yilgan. Endi bu tizim texnikumlarda ham joriy qilinadi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan har yili Bobur shahrida rassomlar festivali o‘tkaziladi. G‘oliblarga Prezident sovg‘asi sifatida avtomobil berilishi e’lon qilindi.
– Bugun Andijon rivojini yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha eng muhim vazifalarni belgilab oldik, barcha masalalarga to‘xtalib, viloyat uchun zarur mablag‘larni ham hal etdik, – dedi Shavkat Mirziyoyev. Agar barchamiz bir bo‘lib, hamjihat bo‘lib ish olib borsak, yutuqlarimiz yanada ko‘payadi, biz zabt etolmaydigan marraning o‘zi bo‘lmaydi, Andijon yanada obod bo‘ladi.
Yig‘ilishda Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va boshqa mutasaddilar o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha axborot berdi. Viloyat hokimi, 16 ta shahar va tuman hokimi aholi va tadbirkorlarni har kuni eshitib, hozirgi sur’atni saqlab qolishi, dunyodagi iqtisodiy tebranishlar sharoitida favqulodda mas’uliyat olishi lozimligi ta’kidlandi.
Shundan so‘ng davlatimiz rahbari Buloqboshi tumanidagi “Fayz-M” korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda xomashyoni qayta ishlab, qo‘shilgan qiymat yaratishga alohida ahamiyat qaratilmoqda. Mazkur korxona ham mato to‘qish, bo‘yash va tayyor trikotaj ishlab chiqarish yo‘nalishidagi yirik loyihalardan biri.
Bu yerda yiliga 4 million 200 dona, 50 turdagi mahsulotlar tayyorlanadi. Mingga yaqin fuqaro ish bilan ta’minlangan. Xodimlar malakasini oshirish ham e’tiborda. Buning uchun dizaynerlik markazi tashkil etilgan.
Turkiya, Germaniya va Xitoydan keltirilgan ilg‘or uskunalar ish unumdorligi va mahsulotlar sifatini ta’minlamoqda. Tayyor kiyim-kechaklarning katta qismi eksportga yo‘naltiriladi. Yillik eksport salohiyati 6 million dollarga yetgan.
Prezidentimiz ishlab chiqarish jarayonini va tayyor mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi. Sifat ko‘rsatkichlari ustida ishlab, qo‘shilgan qiymatni oshirish va eksport geografiyasini kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon shahridagi “Imkoniyatlar olami” hududiy ijtimoiy xizmatlar markazida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Mamlakatimiz Konstitutsiyasi, aholini ijtimoiy himoya qilish strategiyasi asosida insonni qadrlash ko‘lami kengaydi, bu sohadagi xizmatlar ehtiyojmandlarga yaqinlashtirilmoqda. Ayni yo‘nalishdagi ishlarning davomi sifatida shu yil 3 fevralda “Nogironligi bo‘lgan bolalarga ijtimoiy xizmat va yordam ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi. Uning ijrosi doirasida ilk bor Andijonda “Imkoniyatlar olami” hududiy ijtimoiy xizmatlar markazi ishga tushdi.
Qariyb 5 gektar maydonga ega muassasada ma’muriyat, faollar zali, inklyuziv ta’lim va kasbga o‘rgatish binolari, bolalar maydonchasi, sport majmuasi va suzish havzasi mavjud.
Bu yerda nogironligi bor bolalar, o‘zgalar parvarishiga muhtoj shaxslarga qatnov asosida ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatiladi. Jumladan, ijtimoiy va tibbiy reabilitatsiya xizmati, kasbga yo‘naltirish, xorijiy tillarni o‘qitish xizmatlari hamda kambag‘al oilalar bolalari uchun qo‘shimcha ta’lim xizmatlari yo‘lga qo‘yilgan.
Markazda 60 nafardan ziyod xodim faoliyat yuritadi. Ijtimoiy himoyaga muhtojlarni aniqlash hamda bu yerga yo‘naltirish «Inson» markazlari tomonidan amalga oshiriladi.
Prezident yurtimizda ilk bor tashkil etilgan erta aralashuv xizmati bilan tanishdi. Bu bo‘lim chaqaloqlikdan uch yoshgacha bo‘lgan bolajonlarni parvarishlashga ixtisoslashgan. Shu vaqtgacha bunday yoshdagi bolalar faqatgina ota-onasi qaramog‘ida bo‘lgan. Maxsus bog‘chalarga esa faqatgina 3 yoshdan keyin qabul qilingan. Endilikda homiladorlik vaqtida nogironlik xavfi aniqlansa, onalarga shu binoda xizmat ko‘rsatiladi. Bu ularning farzandlariga bo‘lgan e’tiborini mustahkamlashda ko‘maklashadi. Shuningdek, ular uchun psixologik maslahatlar beriladi.
Prezidentimiz markazdagi qo‘shimcha ta’lim xizmatiga mo‘ljallangan binodagi sharoitlar bilan tanishdi. U yerda nogironligi bor bolalarning maktabdan tashqari dars qilishlari, ilm olishlari, internetdan foydalanishlari uchun imkoniyatlar yaratilgan. Bundan tashqari, kambag‘allik reyestridagi oilalar farzandlari ham kelib, ingliz, rus, koreys va boshqa tillarni o‘rganishi mumkin.
Ta’kidlash o‘rinliki, yilning o‘tgan davrida Andijon viloyatida 10 mingga yaqin kambag‘al oilalarning farzandi bog‘chalarga joylashtirildi, qariyb 29 ming nafariga tibbiy ko‘mak ko‘rsatildi, 20 ming nafari ijtimoiy xizmatlar bilan qamrab olindi. Bu esa ularning “oyoqqa turib”, ish bilan band bo‘lishiga yordam beradi.
Markazda kunduzgi parvarish xizmati ham yo‘lga qo‘yilgan. Bu yerda nogironligi bo‘lgan insonlar jismoniy va aqliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullantiriladi. Ularga ijtimoiy xodimlar qarab turishi natijasida oilasidagilarning "qo‘li bo‘shab", ishlashi mumkin bo‘ladi.
Mazkur bo‘limda parvarishlanayotgan fuqarolar bunday g‘amxo‘rlik tufayli hayotga qaytganini aytib, davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
– Bu e’tibor zamirida sizning sog‘lig‘ingiz, yaqinlaringizning dardu tashvishlari bor. Ko‘nglingiz ochilib, hayotga umid uyg‘onganini ko‘rib, xursand bo‘ldim. Bunday g‘amxo‘rlikni yanada kengaytirib boramiz. Sizlardan faqat sabr-toqat, ishonch va harakat zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ijtimoiy xizmatlar markazida sport majmuasi ham bor. Unda nogironligi bor bolalar uchun mo‘ljallangan badantarbiya xonasi, suv havzasi tashkil etilgan. E’tiborli jihati, mashg‘ulot qurilmalari AQSH va boshqa xorijiy davlatlardan keltirilgan bo‘lib, adaptiv sportga mo‘ljallangan. Suv havzasi ham bolalarning yoshiga monand alohida qulayliklarga ega.
Davlatimiz rahbari imkoniyati cheklangan bolalarni sog‘lomlashtirish, katta yoshdagi insonlarni o‘ziga mos hunar va mashg‘ulotlarga jalb etish muhimligini ta’kidladi.
Prezidentimiz Andijon viloyatidagi ijtimoiy xizmatlar markaziga tashrifi chog‘ida sport sohasi va olimpiya harakatiga oid taqdimot bilan ham tanishdi.
Bugungi kunda yurtimizda 10 milliondan ziyod aholi ommaviy sport bilan shug‘ullanmoqda. Tumanlarda, ta’lim va mehnat jamoalarida turli musobaqalar o‘tkazilmoqda.
Endi bu ko‘rsatkichni 15 millionga yetkazish maqsad qilib qo‘yilgan. Buning uchun “Mahalla ligasi”, “Maktab ligasi”, “Talabalar ligasi”, “Vazir kubogi” va “Kasaba uyushmalari kubogi” kabi musobaqalar tashkil etiladi.
Shu yil 13 fevral kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida sportchi yoshlarni saralash va mahoratini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berilgan edi. Shunga muvofiq, seleksiya, sport ta’limi va olimpiya tizimini yangi bosqichga olib chiqish ishlari boshlangan.
Bunda hududlardagi 254 ta sport maktabi, olimpiya yo‘nalishlariga ixtisoslashgan 56 ta sport maktabi milliy terma jamoalarga asosiy zaxira bo‘ladi. Joylardan saralangan yoshlar tana antropometriyasi va qobiliyatidan kelib chiqib, maqsadli tayyorlanadi.
Ularni pishitib borish uchun yiliga ikki marta “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” musobaqalar tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Viloyat bosqichi g‘oliblari har yili dekabrda Olimpiya shaharchasida o‘tkaziladigan “Prezident Olimpiadasi”da ishtirok etadi. Musobaqa g‘oliblari uy, avtomobil kabi qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi. Birinchi va ikkinchi o‘rinni olgan sportchilar Respublika olimpiya va paralimpiya markaziga qabul qilinadi.
Prezidentimiz sport ta’limida vertikal tizimni takomillashtirib, ilg‘or uslub va yondashuvlarni tatbiq qilish zarurligini ta’kidladi. Sport maktablarining natijadorligini oshirish, qobiliyatli yoshlarni yetuk sportchilar etib tarbiyalash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyatiga tashrifi davomida hududda investitsiya loyihalarini amalga oshirishni rejalashtirayotgan xorijiy kompaniyalar vakillari bilan uchrashdi.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, bu yil Andijonda quvvati 24 megavatt, keyingi yil yana 20 megavatt bo‘lgan jami 763 ta kichik va mikro GESlarni ishga tushirish rejalashtirilgan.
Xitoy kompaniyalaridan biri viloyatda mikro GESlar uchun kerakli uskunalarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ymoqchi. Qayd etilganidek, qurilgan GESlarga 1 yil davomida bepul servis xizmati ko‘rsatiladi.
Kuni kecha Bobur shahrida keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilishi e’lon qilingan edi. Ko‘plab sarmoyadorlar shahar qurilishida ishtirok etishga qiziqish bildirmoqda.
Jumladan, xitoylik investor 250 million dollar investitsiya hisobiga zamonaviy majmua qurmoqchi. Loyihaga muvofiq, 55 gektar hududda biznes markazi, mehmonxona, savdo markazlari va 3 ming xonadonga mo‘ljallangan uy-joy quriladi.
Uchrashuvda shu va boshqa loyihalar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi. Davlatimiz rahbari mutasaddilarga investitsiyalarni ko‘paytirish, investorlar bilan yaqindan ishlab, zarur sharoitlarni yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Andijon viloyatiga tashrifi yakunlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью близкого ознакомления с жизнью населения и развитием регионов 15–16 апреля посетил Андижанскую область.
16 апреля в Булакбашинском районе под председательством главы государства состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Андижанской области.
Было отмечено, что дух Нового Узбекистана проникает в каждый район и каждую махаллю региона. В прошлом году в области начали деятельность более 4 тысяч новых предпринимателей, обрели занятость 450 тысяч человек.
Было построено 1,5 миллиона квадратных метров жилья и 850 тысяч квадратных метров нежилых объектов. Благодаря этому в прошлом году объемы торговли и услуг выросли на 13 процентов, промышленности – на 7,5 процента.
Однако жизнь не стоит на месте. Андижанская область обладает большими экономическими возможностями, включая новые проекты и инициативы.
На совещании обсуждены задачи по поддержке малого и среднего предпринимательства, увеличению инвестиций и экспорта, развитию строительства и социальной сферы.
Прежде всего обозначена возможность обеспечить экономический рост области на уровне не менее 6 процентов в 2025 году, довести валовой региональный продукт до 105 триллионов сумов, трудоустроить 305 тысяч человек, вывести из бедности 150 тысяч граждан.
Например, в Андижанской области хорошо сформирована станкостроительная промышленность, однако за последние два года в область было импортировано оборудования на 1 миллиард долларов. Если освоить производство такого оборудования внутри страны, это станет дополнительным источником дохода для экономики и обеспечит новые рабочие места. Необходимо поддерживать такие инициативы предпринимателей, помогать им в получении сертификатов и необходимых деталей.
Также будут созданы центры машиностроительного и конструкторского производства, изучены технические параметры импортного оборудования, востребованного в промышленности, и предложены альтернативы для местных предприятий. Предпринимателям, желающим локализовать такое оборудование, будет выдано до 5 миллиардов сумов льготных кредитов.
На холмистой местности, занимающей 13 тысяч гектаров территории области, можно выращивать сельхозкультуры, подведя воду, но использование насосов для подачи воды требует затрат электроэнергии. Поэтому будут применены финансовые инструменты для установки солнечных панелей. В Кургантепинском районе будет заложен интенсивный сад и виноградник промышленного типа на 300 гектарах.
Неэффективные теплицы из других регионов будут перенесены в Андижанскую область и переданы населению в лизинг. В махалли будут доставлены недорогие семена и минеральные удобрения.
Министерство занятости и сокращения бедности организовало в Балыкчинском и Алтынкульском районах теплицы на 5 гектарах, благодаря чему 100 нуждающихся семей обрели доход. Теперь этот опыт будет внедрен также в Улугнорском, Пахтаабадском, Ходжаабадском, Мархаматском и Андижанском районах. Председателям махаллей, которые образцово организуют такие современные теплицы, будет выплачена 100-процентная надбавка.
В настоящее время лишь на 23 процентах искусственных водоемов области осуществляется рыбоводство интенсивным методом. Разработан проект по привлечению 15 миллионов долларов от Азиатского банка развития для выращивания рыбы интенсивным способом на 320 гектарах и кооперации с 500 домохозяйствами. Даны указания взять проект под контроль, в целом развивать рыбоводство по республике.
Андижан обладает высоким туристическим потенциалом. В махаллях Кампировот Ханабадского, Ширмонбулок Булакбашинского и Тош-ота Ходжаабадского районов можно создать туристические объекты и увеличить поток зарубежных гостей. В этом году поставлена задача завершить 25 проектов на сумму 125 миллионов долларов в сфере туризма, привлечь 3,5 миллиона иностранных и местных туристов и довести экспорт туристических услуг до 200 миллионов долларов.
Особое внимание на совещании уделено инвестициям и экспорту. В этом году объем иностранных инвестиций составит 3,1 миллиарда долларов, будут запущены 321 малый и средний и 23 крупных проекта на сумму 1 миллиард долларов. Имеется возможность довести экспорт до 1,5 миллиарда долларов, объем локализации – до 10 триллионов сумов.
Ежегодно из Андижана в Кыргызстан экспортируется продукции на 200 миллионов долларов. В результате разрешения на ручной провоз через границу товаров на сумму до 5 тысяч долларов США объем продаж увеличился еще на миллионы долларов. В целях расширения взаимной торговли предложено создать свободные торгово-промышленные зоны в Кургантепинском и Ходжаабадском районах.
Отмечена важность выставления на аукцион 360 неэффективно используемых объектов недвижимости в области и создания условий для предпринимательских проектов.
На арыках и каналах с высокой скоростью потока возможно строительство малых и микроГЭС общей мощностью 75 мегаватт. Предпринимателям, участвующим в этом, будут выданы кредиты на 7 лет под 12 процентов с льготным периодом в 3 года.
Также обсуждены задачи по развитию строительства и инфраструктуры. В этом году планируется возведение 245 многоквартирных домов на 9700 квартир, что обеспечит занятость 10 тысяч человек. Будет отремонтировано более 1000 километров дорог и мостов.
Из-за нехватки мощности магистрального водопровода Ханабад – Андижан в шести районах 510 тысяч человек испытывают трудности с водоснабжением. В связи с этим было подчеркнуто, что необходимо построить вторую линию водопровода с участием Азиатского банка развития.
Даны поручения по повышению пропускной способности дорог, соединяющих регион с соседними государствами, развитию общественного транспорта между городом Андижаном и районами.
Социальные направления напрямую отражаются на жизни населения. В Андижанской области доля высокотехнологичных хирургических операций достигнет 40 процентов, будет обеспечена занятость 15 тысяч выпускников техникумов, 6 тысяч студентов будут охвачены дуальным образованием. Четыре программы высшего образования по направлениям инженерии, медицины, экономики и аграрной сферы будут аккредитованы на международном уровне.
В связи с этим будут приняты меры по развитию медицинского образования и туризма, увеличению числа круглосуточных частных медицинских пунктов в махаллях.
Как известно, действует система поощрения директоров школ, повысивших потенциал и эффективность. Теперь эта система будет внедрена и в техникумах.
По инициативе Президента каждый год в городе Бабуре будет проводиться фестиваль художников. Победители будут награждаться подарком Президента – автомобилями.
– Сегодня мы обозначили важнейшие задачи по выводу Андижанской области на новый этап развития, остановились на всех актуальных вопросах, определили необходимые для области средства, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Если мы все будем работать вместе, сплоченно, наши успехи будут приумножаться, не останется высот, которых мы не сможем достичь, регион станет еще более процветающим.
На совещании заместители Премьер-министра, министры и другие ответственные лица представили информацию по своим направлениям. Было подчеркнуто, что хоким области, хокимы 16 городов и районов должны ежедневно встречаться с населением и предпринимателями, сохранять текущие темпы, взять на себя ответственность в условиях глобальных экономических колебаний.
После этого глава государства ознакомился с деятельностью предприятия «Файз-М», расположенного в Булакбашинском районе.
В нашей стране придается особое значение глубокой переработке сырья и созданию продукции с высокой добавленной стоимостью. Данное предприятие является одним из крупных проектов с полным циклом производства трикотажных изделий.
Здесь ежегодно выпускается 4 миллиона 200 тысяч единиц продукции более чем 50 наименований. Почти тысяча человек обеспечена рабочими местами. Особое внимание уделяется повышению квалификации сотрудников – для этого создан дизайнерский центр.
Современное оборудование из Турции, Германии и Китая обеспечивает высокую производительность и качество выпускаемой продукции. Большая часть готовой одежды ориентирована на экспорт. Годовой экспортный потенциал составляет 6 миллионов долларов.
Глава государства осмотрел производственный процесс и готовую продукцию. Были даны рекомендации по дальнейшему повышению качества, увеличению добавленной стоимости и расширению географии экспорта.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными в региональном центре социальных услуг «Имкониятлар олами» («Мир возможностей») в городе Андижане.
В соответствии с Конституцией страны и стратегией социальной защиты населения в Узбекистане расширяются масштабы принципа «человек – высшая ценность», а социальные услуги становятся более доступными для нуждающихся. В продолжение этих усилий 3 февраля текущего года было принято постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы оказания социальных услуг и помощи детям с инвалидностью». В рамках реализации этого документа в Андижане впервые был открыт региональный центр социальных услуг «Мир возможностей».
Центр расположен на территории площадью почти 5 гектаров и включает административный корпус, здания инклюзивного обучения и профессиональной подготовки, детскую площадку, спортивный комплекс и бассейн.
Здесь оказываются услуги детям с инвалидностью и лицам, нуждающимся в постоянной заботе. В частности, предоставляются услуги социальной и медицинской реабилитации, профессиональной ориентации, обучения иностранным языкам, а также дополнительное образование для детей из малообеспеченных семей.
В центре работают более 60 сотрудников. Выявлением нуждающихся и их направлением в учреждение занимаются центры «Инсон».
Президент также ознакомился с уникальной для страны службой раннего вмешательства. Это подразделение специализируется на поддержке детей с рождения до трех лет. Ранее такие малыши находились исключительно под опекой родителей, а в специализированные учреждения принимались только с трех лет. Теперь, если во время беременности будет выявлен риск инвалидности, будущие матери смогут получить здесь помощь и консультации, что позволит укрепить заботу о ребенке. Также предоставляется психологическая поддержка.
Глава государства осмотрел помещения для дополнительного образования. Здесь дети с инвалидностью могут заниматься вне школы, пользоваться интернетом. Кроме того, дети из семей, включенных в реестр малообеспеченных, могут бесплатно изучать английский, русский, корейский и другие языки.
Следует отметить, что с начала текущего года в Андижанской области почти 10 тысяч детей из нуждающихся семей были определены в детские сады, около 29 тысяч получили медицинскую помощь, 20 тысяч охвачены социальными услугами.
В центре также организована услуга дневного ухода. Люди с инвалидностью занимаются физическими и интеллектуальными упражнениями, а благодаря участию социальных работников члены их семей могут работать.
Подопечные центра выразили Президенту благодарность, отметив, что именно благодаря такой заботе они вернулись к жизни.
– За этой заботой – ваше здоровье, боль и переживания ваших близких. Мне радостно видеть, как в вас пробуждаются надежда и интерес к жизни. Мы продолжим расширять подобную поддержку. От вас нужны лишь терпение, вера и стремление, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В центре есть и спортивный комплекс. Здесь оборудован зал для лечебной физкультуры и бассейн, адаптированные для детей с ограниченными возможностями. Оборудование привезено из США и других стран и соответствует международным стандартам адаптивного спорта.
Президент подчеркнул важность оздоровления детей с инвалидностью и вовлечения старшего поколения в активности, соответствующие их возможностям и интересам.
Во время посещения центра социальных услуг в Андижанской области Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией, посвященной развитию сферы спорта и продвижению олимпийского движения.
Сегодня более 10 миллионов жителей Узбекистана активно занимаются массовым спортом. В районах, учебных заведениях и трудовых коллективах регулярно проводятся различные спортивные соревнования.
Цель – довести этот показатель до 15 миллионов. Для этого будут организованы такие турниры, как «Лига махалли», «Школьная лига», «Лига студентов», «Кубок министра» и «Кубок профсоюзов».
На видеоселекторном совещании 13 февраля текущего года Президент дал поручения по отбору и повышению мастерства молодых спортсменов. В соответствии с этим начата работа по выводу системы селекции, спортивного образования и олимпийской подготовки на новый уровень.
Ключевую роль в этом процессе сыграют 254 спортивные школы, действующие в регионах, а также 56 специализированных школ по олимпийским направлениям – они станут основной базой для национальных сборных. Отобранные на местах молодые таланты будут проходить целевую подготовку с учетом антропометрических данных и физических способностей.
Для дальнейшего развития их мастерства дважды в год будет проводиться серия соревнований под названием «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Победители региональных этапов примут участие в «Президентской олимпиаде», которая ежегодно будет проходить в Олимпийском городке в декабре. Они будут награждены ценными призами, такими как жилье и автомобили. Занявшие первое и второе места получат право учиться в Республиканском центре по подготовке к олимпийским и паралимпийским видам спорта.
Президент подчеркнул важность совершенствования вертикальной системы спортивного образования, внедрения передовых методов и подходов. Даны указания по повышению эффективности спортивных школ и подготовке талантливой молодежи до уровня высококлассных спортсменов.
В рамках поездки в Андижанскую область глава нашего государства провел встречу с представителями зарубежных компаний, планирующих реализовать инвестиционные проекты в регионе.
Как было отмечено на совещании, в текущем году в Андижане планируется ввести в эксплуатацию 763 малые и микрогидроэлектростанции общей мощностью 24 мегаватта, а в следующем году – еще на 20 мегаватт.
Одна из китайских компаний выразила готовность наладить производство необходимого оборудования для таких ГЭС непосредственно в области. Построенные станции будут обслуживаться бесплатно в течение года.
Накануне была объявлена масштабная программа благоустройства и строительства в городе Бабуре. Многие инвесторы выразили заинтересованность в участии в строительстве нового города.
В частности, китайский инвестор намерен вложить 250 миллионов долларов в строительство современного многофункционального комплекса. Согласно проекту, на 55 гектарах площади появятся бизнес-центр, гостиница, торговые комплексы и дома на 3 тысячи квартир.
На встрече была представлена подробная информация по данному и другим проектам. Глава государства дал поручения ответственным лицам активизировать работу по привлечению инвестиций, наладить тесное взаимодействие с инвесторами и создать для них все необходимые условия.
На этом поездка Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Андижанскую область завершилась.