Prezident Shavkat Mirziyoyev 27 avgust kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Milliy muzeyining qurilishiga start berdi hamda “Toshkent – Sharqiy” aerodromi negizida barpo etilgan yangi aeroportda amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Dastlab O‘zbekiston Milliy muzeyi qurilishiga tamal toshi qo‘yildi.
Davlatimiz mustaqilligi milliy o‘zligimizni yuzaga chiqarib, ezgu sa’y-harakatlarga asos bo‘lib kelmoqda. Har yilgidek, bu galgi istiqlol bayrami ham yaxshi yangiliklarga vasila bo‘lmoqda. Shunday tarixiy voqealardan biri yangi Milliy muzeyga asos solinishidir.
Tashrif chog‘ida davlatimiz rahbariga ushbu inshoot loyihasi va xususiyatlari, qurilish bosqichlari haqida axborot berildi.
Muzey Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi shafeligida Yaponiyaning “Tadao Ando Architect & Associates” arxitektura byurosi hamda Germaniyaning “Atelier Brückner” kompaniyasi tomonidan loyihalashtirilgan. Uning tashqi qiyofasi aylana, to‘rt burchak va uch burchak shaklida bo‘lib, Sharq va G‘arb madaniyatini o‘zida uyg‘unlashtiradi. Majmua uch qavatli muzey, qavatli yerto‘la hamda yordamchi binolardan iborat bo‘ladi. Xitoyning “CSCEC International Construction” kompaniyasi tomonidan quriladi.
Poytaxtimizda ushbu muzey qurilishiga bag‘ishlangan marosim bo‘lib o‘tdi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston Milliy bog‘i yaqinidagi maydonga madaniyat va san’at namoyandalari, olimlar va adiblar, nuroniylar, jamoatchilik vakillari yig‘ildi.
– Hamma sohada rivojlanish bilan birga qadriyatlarimizni tiklashga harakat qilyapmiz. Islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy majmuasi, Olimpiya shaharchasi kabi ulkan inshootlar quryapmiz. Buning zamiridagi asosiy maqsad shuki, bu binolar xalqimizga mulk bo‘lib qolishi kerak. Mana endi yana bir tarixiy majmua – O‘zbekiston Milliy muzeyi qurilishini boshlayapmiz. Bu muzey uch ming yillik boy tariximizni odamlarga, dunyo hamjamiyatiga va kelajak avlodga yetkazadigan ilm-ma’rifat va madaniyat maskani bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qayd etilganidek, hozir birgina Toshkentdagi 30 ta muzeyda 1 milliondan ziyod eksponat bor. Ularning 100 mingi Davlat san’at muzeyida bo‘lib, shundan bor-yo‘g‘i 2 ming 400 tasi namoyishga qo‘yilgan. Ko‘rgazma zallari yetarli bo‘lmagani sababli 97 mingdan ziyodi omborda saqlanmoqda.
– Markaziy Osiyo, Xitoy, Yaponiya, Hindiston va Yevropa davlatlari madaniyatini o‘zida aks ettirgan bu noyob san’at asarlari nafaqat bizning, balki butun insoniyatning beqiyos boyligi. Ularni asrab-avaylab, kelgusi avlodlar uchun beshikast yetkazish, dunyo ommasiga namoyish qilish orqali mamlakatimizning boy tarixi va madaniyatini tarannum etish barchamizning muqaddas burchimiz, – deya ta’kidladi Prezident.
Bunday mahobatli muzey yurtimiz tarixida ilk bor barpo etilmoqda. Uning umumiy maydoni 40 ming kvadrat metr bo‘ladi. Ko‘rgazma zallari, kutubxona, restavratsiya laboratoriyalari va eksponatlarni saqlash xonalarida eng zamonaviy qulayliklar tashkil etiladi.
Bu orqali hozirda poytaxtimizning turli muzeylarida tarqoq joylashgan tarixiy ashyolar, ko‘hna va zamonaviy san’at asarlarini yaxlit ko‘rish mumkin bo‘ladi. Umuman, muzeyda bir vaqtning o‘zida 10 mingga yaqin eksponatni namoyish qilish imkoniyati yaratiladi.
Bundan tashqari, 4 ming kvadrat metr maydonda konferensiya zallari, auditoriya va restoranlar, bolalar maydonchalari joylashadi.
Muzey ishga tushgach, atrofidagi Abulqosim madrasasi, Xalqlar do‘stligi saroyi va O‘zbekiston Milliy bog‘i bilan bir joyda yaxlit me’moriy kompozitsiyaga aylanadi. Yurtdoshlarimiz va xorijiy sayyohlar tashrif buyuradigan tematik turizm maskani bo‘ladi.
Kelajakda ushbu muzey dunyoga mashhur Luvr, Metropoliten va Britaniya muzeylari bilan yaqindan hamkorlik o‘rnatadi, noyob eksponatlar olib kelinadi va ko‘rgazmalar tashkil qilinadi.
– Ishonchim komil, yangi barpo etiladigan majmua mamlakatimizning jahon tarixi va taraqqiyotida tutgan o‘rnini yanada yorqinroq ko‘rsatadi. Bir yil emas, o‘n yil emas, ko‘p yillar davomida xalqimizga xizmat qiladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev so‘zining yakunida.
Shundan so‘ng davlatimiz rahbari majmua poydevoriga kapsula qo‘yib, qurilishni boshlab berdi.
Kunning ikkinchi yarmida Prezident Shavkat Mirziyoyev “Toshkent – Sharqiy” aerodromi negizida barpo etilgan yangi aeroportni borib ko‘rdi.
Mamlakatimiz taraqqiy etib, xalqaro nufuzi oshgani sari dunyo bilan aloqalar faollashib bormoqda. Shu bois transport infratuzilmasining barcha yo‘nalishlarini mutanosib rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda.
Ana shunday strategik loyihalardan biri – “Toshkent – Sharqiy” aerodromi negizidagi biznes aviatsiyasi majmuasidir. Uning qurilishi 2017 yilda boshlangan edi. Pandemiya va undan keyingi qiyinchiliklardan o‘tib, nihoyat ulkan inshoot qurib bitkazildi.
Aeroportning umumiy maydoni 561 gektardan iborat. 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi va 3 ta harakatlanish yo‘li yangilanib, eng og‘ir samolyotlarni ham qabul qilish quvvatiga ega bo‘ldi. 20 ta "havo kemasi"ga mo‘ljallangan perron barpo etildi. “Boeing 787”, “A 320” kabi samolyotlar, biznes-jetlar hamda vertolyotlar uchun angarlar qurildi. Bu ularning qishda iliq, yozda salqin saqlanishi va xavfsizligini ta’minlaydi.
Aeroportda VIP va CIP terminallar bunyod etilgan. Oliy martabali mehmonlar zalida rasmiy kutib olish, muzokaralar va brifing o‘tkazish uchun barcha sharoit yaratilgan. Soatiga 100 nafar yo‘lovchini qabul qilish quvvatiga ega CIP terminalida do‘kon va ovqatlanish joylari bo‘ladi.
Muhimi, aeroport ICAO III-A toifasidagi ilg‘or radiotexnika va meteorologiya uskunalari bilan jihozlanadi. Bu noqulay ob-havo sharoitlarida ham uchish va qo‘nish imkonini beradi.
Yangi aeroport qulay joylashuvi tufayli poytaxt va Yangi Toshkent shahri uchun muhim transport xabiga aylanadi. Xalqaro tashriflar va ishbilarmonlik safarlarini amalga oshirish imkoniyatlari kengayadi, xorijiy investorlar uchun sharoitlar yaxshilanadi. Natijada iqtisodiy aloqalar va xizmat ko‘rsatish sohasi yanada rivojlanib, yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari shu yerda jamoat faollari, nuroniylar bilan suhbatlashdi.
– Ko‘p yil tayyorgarlik qilib, mana shunday yangi aeroport qurdik. Bu ham davlatchilikning yana bir zamini. Bu yerda yurtimizga keladigan mehmonlar va samolyotlarga yuqori darajada xizmat ko‘rsatiladi. Natijada Toshkent xalqaro aeroportiga yuklama yengillashadi. Xudo xohlasa, u aeroport uchun ham boshqa joyda ulkan majmua qurishni rejalashtirganmiz. Umuman, hamma hududlarimizda katta-katta loyihalarni boshlaganmiz. Ilohim, tinchligimizga ko‘z tegmasin, yangi inshootlar, farovonlik xalqimizga buyursin, – dedi Prezident.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 августа дал старт строительству Национального музея Узбекистана в Ташкенте и ознакомился с новым аэропортом, построенным на базе аэродрома «Ташкент-Восточный».
Сначала глава государства заложил первый камень в строительство Национального музея Узбекистана.
Независимость нашей страны стала фундаментом для возрождения национальной самобытности и реализации благородных устремлений. И нынешний праздник независимости, как и прежде, ознаменован радостными событиями. Одним из таких исторических событий стало начало возведения Национального музея.
Во время посещения строительной площадки Президенту была представлена информация о проекте здания, его особенностях и этапах строительства.
Музей спроектирован японским архитектурным бюро Tadao Ando Architect & Associates совместно с немецкой компанией Atelier Brückner. Архитектурный образ сочетает в себе круг, квадрат и треугольник, символизируя гармонию культур Востока и Запада. Комплекс будет включать трехэтажный музей, двухуровневый подземный этаж и вспомогательные здания. Генподрядчиком строительства выступает китайская компания CSCEC International Construction.
В Ташкенте состоялась церемония, посвященная запуску строительства. На площади возле Национального парка Узбекистана собрались деятели культуры и искусства, ученые, писатели, ветераны и представители общественности.
Поздравив собравшихся с приближающимся праздником независимости, Президент отметил:
– Наряду с развитием всех сфер мы прилагаем усилия для восстановления наших ценностей, строим такие грандиозные комплексы, как Центр исламской цивилизации, ансамбль Имама Бухари, Олимпийский городок. Главная цель заключается в том, чтобы эти здания стали достоянием народа. Сегодня мы начинаем строительство еще одного исторического объекта – Национального музея Узбекистана. Он станет центром науки, просвещения и культуры, донесет наше трехтысячелетнее богатое наследие до людей, международного сообщества и будущих поколений, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Как было отмечено, сегодня в 30 музеях Ташкента хранится более миллиона экспонатов. Из них 100 тысяч принадлежат Государственному музею искусств, однако выставлено всего 2,4 тысячи. Более 97 тысяч редчайших произведений находятся в запасниках из-за нехватки выставочных площадей.
– Уникальные произведения искусства, отражающие культуру Центральной Азии, Китая, Японии, Индии и Европы, представляют собой бесценное достояние не только нашего народа, но и всего человечества. Сохранение этих ценностей для будущих поколений и их демонстрация мировой общественности – наш священный долг, – подчеркнул Президент.
Такой масштабный музей возводится в истории нашей страны впервые. Его общая площадь составит 40 тысяч квадратных метров. В выставочных залах, библиотеке, реставрационных лабораториях и хранилищах будут созданы самые современные условия.
Это позволит объединить в одном месте разрозненные ныне экспонаты из музеев столицы – древние и современные произведения искусства, предметы истории. Одновременно здесь можно будет демонстрировать до 10 тысяч экспонатов.
Кроме того, на площади в 4 тысячи квадратных метров разместятся конференц-залы, аудитории, рестораны и детские площадки.
После ввода в эксплуатацию музей образует единую архитектурную композицию с медресе Абулкасима, Дворцом дружбы народов и Национальным парком Узбекистана. Он станет тематическим туристическим центром, привлекательным для соотечественников и зарубежных гостей.
В дальнейшем планируется наладить тесное сотрудничество с Лувром, музеем Метрополитен, Британским музеем и другими всемирно известными учреждениями, организовывать выставки и привозить уникальные экспонаты.
– Уверен, что возводимый комплекс еще ярче продемонстрирует роль нашей страны в мировой истории и цивилизации. Он будет служить народу не одно десятилетие, а многим поколениям, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев в завершение выступления.
Затем глава государства заложил капсулу в фундамент, официально дав старт строительству.
Во второй половине дня Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с новым аэропортом, построенным на базе аэродрома «Ташкент-Восточный».
По мере развития нашей страны и укрепления ее международного авторитета связи с внешним миром становятся все более активными. В этой связи последовательно принимаются меры по комплексному развитию транспортной инфраструктуры.
Одним из таких стратегических проектов стал комплекс бизнес-авиации на базе аэродрома «Ташкент-Восточный». Его строительство началось в 2017 году. Масштабный проект, пройдя через пандемию и последующие трудности, был успешно завершен.
Общая площадь аэропорта составляет 561 гектар. Взлетно-посадочная полоса длиной 4 километра и три рулежные дорожки были полностью реконструированы, что позволило принимать даже самые тяжелые самолеты. Построен перрон на 20 воздушных судов. Для лайнеров Boeing-787, А320, бизнес-джетов и вертолетов возведены современные ангары, обеспечивающие их безопасное хранение в оптимальных условиях.
В аэропорту построены VIP и CIP-терминалы. В зале для высокопоставленных гостей предусмотрены все условия для официальных встреч, переговоров и брифингов. CIP-терминал, рассчитанный на прием 100 пассажиров в час, будет располагать магазинами и зонами общественного питания.
Особо важно, что аэропорт оборудуется современными радиотехническими и метеорологическими системами категории ICAO III-A. Это позволит обеспечивать взлеты и посадки даже в сложных погодных условиях.
Благодаря удобному расположению новый аэропорт станет важным транспортным узлом для столицы и Нового Ташкента. Расширятся возможности для проведения международных визитов и деловых поездок, улучшатся условия для иностранных инвесторов. В результате возрастет экономическая активность, сфера услуг получит импульс к развитию и появятся новые рабочие места.
Глава государства также побеседовал на месте с представителями общественности и старшего поколения.
– После долгой подготовки мы построили новый аэропорт, который обеспечит высокий уровень сервиса для гостей нашей страны. Это позволит разгрузить Ташкентский международный аэропорт. Для него также запланировано возведение крупного комплекса в другом месте. В целом во всех регионах реализуются масштабные проекты. Пусть новые сооружения укрепляют наше благополучие и служат народу, а в стране всегда царит мир, – отметил Президент.