Avvallari, kasallik turi va bemorning holati bo‘yicha nogironlikni qancha muddatga, qaysi guruhga belgilash hamda reabilitatsiya tadbirlarini aniqlashtirish haqida yagona standartlar mavjud bo‘lmagani va tizim raqamlashtirilmagani sabab nogironlikka doir xulosalarda va belgilashda xatoliklar mavjud bo‘lgan.
2025 yil 16 sentyabr kuni “Nogironlikni belgilash tizimi raqamlashtirilishi munosabati bilan hukumatning ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi hukumat qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra, endilikda bemorning ma’lumotlari asosida nogironlik guruhi va muddati, o‘zgalar parvarishi, tibbiy reabilitatsiya hamda protez moslamasi yoki reabilitatsiya vositasiga muhtojligiga oid ma’lumotlar avtomatik ravishda inson omilisiz “Yagona milliy ijtimoiy himoya” axborot tizimida shakllantiriladi.

Представлены проекты по развитию креативной экономики и созданию новых куль… Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентац… 13.02.2026 Просмотров 55
Обсуждены вопросы ускорения реформ в сфере технического регулирования Президент Шавкат Мирзиёев 12 февраля ознакомился … 13.02.2026 Просмотров 51
Рассмотрены вопросы обеспечения независимости судебной власти и противодейс… Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1… 12.02.2026 Просмотров 196
Укрепляя механизмы защиты прав человека 12 февраля 2026 года в Национальном центре Республики Узбеки… 12.02.2026 Просмотров 229