Senatning ellik birinchi yalpi majlisida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) 2023-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlanishicha, Ombudsman 2023 yilda yangi konstitutsiyaviy qoidalar asosida inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan taʼsirchan parlament nazoratini amalga oshirish, sohaga oid milliy qonunchilikni hamda milliy preventiv mexanizmni takomillashtirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, fuqarolarning huquqiy ongi va madaniyatini oshirishda bir qator ishlarni amalga oshirgan.
Xususan, takroriy murojaatlarning oldini olish choralari ko‘rilishi tufayli ijobiy natijalarga, jumladan, fuqarolarning Ombudsmanga qilgan murojaatlari asosida ularning manfaatlariga qariyb 2 mlrd so‘mlik mablag‘larning undirilishiga erishilgan.
Muhokamalar jarayonida inson huquqlari va erkinliklari sohasida aniqlangan qonun buzilishlarini bartaraf etish bo‘yicha taʼsir choralari ko‘rilganligi, ommaviy axborot vositalari orqali targ‘ibot ishlari soni oshganligi qayd etilib, ayniqsa OAV va Internet jahon axborot tarmog‘ida eʼlon qilingan qiynoq holatlari bilan bog‘liq xabarlarning o‘rganilishi va ularga tezkor munosabat bildirilishi ijobiy baholandi.
Shu bilan birga, senatorlar tomonidan Ombudsman faoliyati yuzasidan ayrim takliflar bildirildi.
Xususan, Qonunda belgilangan taʼsir choralaridan yana-da samarali foydalanish, murojaatlarni eng ko‘p kelib tushgan hududlar kesimida o‘rganish, harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda yaratilgan shart-sharoitlarni va u yerda saqlanayotgan shaxslarning muammolarini o‘rganish maqsadida monitoring tashriflari samaradorligini oshirish, mintaqaviy vakillarning qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llashning oldini olish bo‘yicha faoliyatini takomillashtirish yuzasidan tegishli vazifalar belgilandi.

На пятьдесят первом пленарном заседании Сената был рассмотрен отчет Уполномоченного Олий Мажлиса (омбудсмана) о деятельности в 2023 году.
Отмечалось, что Омбудсманом в 2023 году проделана определенная работа по обеспечению эффективного парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах человека, свободах и законных интересах в соответствии с новыми конституционными положениями, совершенствованию национального законодательства и национального превентивного механизма, развитию международного сотрудничества, а также повышению правосознания и культуры граждан.
В частности, положительные результаты достигнуты благодаря принятию мер по предупреждению повторных обращений. Так, взыскано почти 2 млрд сумов в пользу граждан на основании обращений к Омбудсману.
В ходе обсуждений подчеркивалось, что приняты действенные меры по устранению выявленных нарушений законодательства в области прав и свобод человека, увеличилось количество материалов пропагандистской работы через СМИ, особенно положительно оценено изучение и оперативное реагирование на сообщения о случаях пыток, опубликованные в СМИ и всемирной информационной сети Интернет.
Вместе с тем, сенаторы высказали некоторые предложения относительно деятельности Омбудсмана.
В частности, определены соответствующие задачи по эффективному применению мер воздействия, установленных Законом, изучению обращений с акцентом на регионы, откуда больше всего поступают обращения, повышению эффективности мониторинговых посещений в целях изучения условий, созданных в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, и проблем лиц, содержащихся там, совершенствованию деятельности региональных представителей по предупреждению случаев применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.