Joriy yilning 7-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori vazifasini bajaruvchi Konsuelo Vidal Bryus bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasining BMT va uning ixtisoslashgan idoralari bilan hamkorligining hozirgi holati va istiqbollari, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, gender tenglikni taʼminlash, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, ekologik muammolar, jumladan Orol fojiasi oqibatlarini yumshatish masalalariga eʼtibor qaratildi.
O‘zbekistonning mintaqaviy va global ahamiyatga ega dolzarb masalalarini hal qilish borasidagi saʼy-harakatlar va davlat rahbari tomonidan xalqaro maydonda ilgari surilgan tashabbuslar BMT tomonidan to‘liq qo‘llab-quvvatlanishi taʼkidlandi. Bu, o‘z navbatida, ushbu nufuzli tuzilma bilan munosabatlar izchillik kasb etayotganini anglatadi.
Konsuelo Vidal Bryus xonim O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni yuksak baholab, respublikamizning BMT bilan hamkorligi yangi bosqichda rivojlanayotganini taʼkidladi.
Do‘stona va konstruktiv ruhda o‘tgan uchrashuv yakunida tizimli muloqotni davom ettirish, barqaror rivojlanish, inson huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirish, umuman hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan loyihalarni davom ettirishga kelishib olindi.

7 мая текущего года Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева провела встречу с исполняющим обязанности постоянного координатора ООН в Узбекистане Консуэло Видал Брюс.
В ходе беседы обсуждались текущее состояние и перспективы сотрудничества Республики Узбекистан с ООН и его специализированными учреждениями. В частности, внимание уделено вопросам достижения Целей устойчивого развития, обеспечения гендерного равенства, а также экологическим проблемам, в том числе смягчению последствий Аральской трагедии
Отмечалось, что усилия Узбекистана по решению актуальных вопросов регионального и глобального значения, инициативы, выдвигаемые Президентом страны по актуальным вопросам международной повестки дня, всецело поддерживаются ООН. Это, в свою очередь, означает, что отношения с этой авторитетной структурой последовательно развиваются.
Г-жа Консуэло Видал Брюс высоко оценила проводимые в Узбекистане социально-экономические реформы, отметила, что сотрудничество республики с ООН вышло на новый уровень.
По завершении встречи, прошедшей в дружеской обстановке, достигнута договоренность о продолжении системного диалога, расширении проектов, направленных на устойчивое развитие, защиту и поощрение прав человека и в целом, укрепление сотрудничества.