So‘nggi yillarda bu soha izchil isloh qilinib, sudlar jazolovchi organdan inson huquqlarini himoya qiluvchi tizimga aylantirildi.
Jumladan, ma’muriy sudlar tashkil etildi. Maishiy zo‘ravonlikning oldini olishga qaratilgan samarali choralar ko‘rildi. Oilaviy masalalarga ixtisoslashgan sudyalar korpusi yaratildi. Investitsiyaviy nizolar bo‘yicha alohida sudlov tarkibi takshil etildi.
Bu kabi islohotlarni fuqarolar o‘z hayotida sezmoqda, xorijiy ekspertlar muhim qadam sifatida e’tirof etmoqda.
Shu bilan birga, sudlovning ochiqligi va xalqchilligini ta’minlash, raqamlashtirish orqali odamlarga qulaylik yaratish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha ko‘p masalalar o‘z yechimini kutmoqda.
Taqdimotda bu boradagi rejalar va ularni amalga oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Odil sudlov sohasini raqamlashtirish maqsadida rivojlangan davlatlarning tajribasi asosida “Raqamli sud” konsepsiyasi ishlab chiqildi va uni izchil amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi. Bu korrupsiyaning oldini olish, fuqarolar va tadbirkorlarga ovoragarchiliksiz odil sudlovga erishish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Tahlillarga ko‘ra, fuqarolik va iqtisodiy sudlarda ko‘riladigan da’volarning katta qismi nizosiz ishlarga to‘g‘ri kelmoqda. Shu bois bunday masalalarni ma’muriy organlar vakolatiga o‘tkazish taklif etilmoqda. Bu fuqarolar va tadbirkorlik subyektlari muammolarining qisqa muddatda hal etilishini ta’minlaydi.
Yana bir qulaylik – ma’muriy va iqtisodiy sud ishlarini eksterritorial tarzda ko‘rish tartibini joriy etish. Bugungi raqamli texnologiyalar asrida buning imkoni bor.
Adolat va ishonchni ta’minlashda sudyalik lavozimining barqarorligi muhim. Shu maqsadda sudyalikka tayinlash muddatlarini qayta ko‘rib chiqish ko‘zda tutilmoqda.
Barcha yo‘nalishdagi sudlar bo‘yicha mintaqaviy taftish sudlarini tashkil etish, viloyat va unga tenglashtirilgan sudlardagi taftish instansiyalarini tugatish taklifi bildirildi. Bunda viloyat va unga tenglashtirilgan sudlarda faqatgina apellyatsiya va kassatsiya instansiyasi bo‘lishi, taftish instansiyasi esa 5 ta mintaqaviy sudda tashkil etilishi rejalashtirilmoqda.
Yana bir muhim masala – sud tizimi uchun kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirishdir. Shu maqsadda Sudyalar oliy maktabini isloh etib, uning negizida Odil sudlov akademiyasini tashkil etish konsepsiyasi taqdimot qilindi.
Davlatimiz rahbari bildirilgan takliflarni ma’qullab, tegishli farmonlarni imzoladi. Rejalashtirilgan vazifalar ijrosini tizimli va sifatli ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.

В последние годы эта сфера последовательно реформируется: суды перестали быть наказывающим органом и превратились в систему защиты прав человека.
В частности, созданы административные суды. Приняты действенные меры по предотвращению бытового насилия. Сформирован корпус судей по семейным делам. Учреждена отдельная судебная коллегия по инвестиционным спорам.
Эти реформы ощущают на практике граждане, их важность признают зарубежные эксперты.
Вместе с тем ожидают своего решения многие вопросы по повышению открытости и доступности правосудия, созданию удобств для населения за счет цифровизации, а также подготовке высококвалифицированных кадров.
На презентации были обсуждены планы и меры по их реализации.
С учетом современных требований разработана концепция «Цифровой суд», основанная на изучении опыта развитых стран. Она призвана предотвратить коррупцию и обеспечить гражданам и предпринимателям доступ к справедливому правосудию без лишних бюрократических сложностей.
Анализ показал, что значительная часть исков, рассматриваемых гражданскими и экономическими судами, относится к бесспорным делам. В связи с этим предлагается передать рассмотрение таких вопросов административным органам, что будет способствовать быстрому решению проблем граждан и субъектов предпринимательства.
Еще одно нововведение касается рассмотрения административных и экономических дел в экстерриториальном порядке. Современные цифровые технологии позволяют реализовать такую возможность.
Для укрепления принципов справедливости и доверия к суду особое значение имеет стабильность судейских должностей. В этой связи предусматривается пересмотреть сроки назначения судей.
Предлагается создать региональные ревизионные суды по судам всех направлений и упразднить ревизионные инстанции областных и приравненных к ним судов. В результате в областных и приравненных к ним судах будут действовать только апелляционные и кассационные инстанции, а ревизионная инстанция сосредоточится в пяти региональных судах.
Отдельное внимание уделено кардинальному совершенствованию системы подготовки кадров для судебной системы. В этой связи представлена концепция реформирования Высшей школы судей и организации на ее базе Академии правосудия.
Глава государства одобрил предложенные инициативы, подписал соответствующие указы и поручил обеспечить системное и качественное выполнение намеченных задач.