Uchrashuv avvalida Iordaniya Podshohi davlatimiz rahbariga tashrif bilan kelishga taklif qilgani hamda Iordaniya delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan iliq va samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi.
Diplomatik munosabatlar tarixidagi ilk oliy darajadagi tashrif ikki tomonlama hamkorlikda yangi bosqichni boshlab berishi va uni keng qamrovli sheriklik darajasiga ko‘tarishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Iordaniya o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik va ko‘p qirrali amaliy hamkorlik munosabatlari mustahkamlanib borayotgani, ikki mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar strategiyalari o‘xshashligi qayd etildi.
Yetakchilar Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida samarali hamkorlik olib borilayotganini mamnuniyat bilan qayd etib, tashabbuslarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni faol davom ettirish zarurligini ta’kidladilar.
Ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi konstruktiv muloqotni va idoralar o‘rtasidagi yaqin aloqalarni davom ettirish zarurligi qayd etildi.
Ikki tomonlama savdo ko‘rsatkichlarini karrasiga oshirish, qo‘shma investitsiya loyihalari va savdo shartnomalarini amalga oshirishga tayyorlik tasdiqlandi.
Kimyo va to‘qimachilik sanoati, "aqlli" qishloq xo‘jaligi, geologiya, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika, turizm va boshqa tarmoqlarda kooperatsiyani kengaytirishga kelishib olindi.
Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashini ishga tushirib, joriy yil yakunigacha ularning ilk yig‘ilishlarini o‘tkazish taklifi bildirildi. Ikki mamlakatning yetakchi kompaniya va ishlab chiqaruvchilari ishtirokida O‘zbekiston–Iordaniya biznes forumining o‘tkazilishi ishbilarmon doiralar o‘rtasida uzoq muddatli sheriklik aloqalarini o‘rnatishga xizmat qiladi.
Madaniy, ta’lim va turizm sohalaridagi almashinuvlarni, shu jumladan qo‘shma madaniyat haftaliklari, konsertlar, ekspozitsiya va ko‘rgazmalar o‘tkazish orqali yanada faollashtirishga tayyorlik bildirildi.
O‘zbekiston va Iordaniya xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik aloqalari uzoq tarixga ega bo‘lib, bugungi kunda yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Shu nuqtayi nazardan, umumiy ma’naviy merosni birgalikda o‘rganish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, ikki mamlakat islomshunoslik markazlari va institutlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar bag‘rikeng va ma’rifatli islom g‘oyalarini birgalikda ilgari surish zarurligi haqida yakdil fikrga keldilar. Davlatimiz rahbari Podshoh Abdulla II tomonidan bundan 10 yil oldin boshlangan "Aqaba jarayoni" tashabbusini yuqori baholab, ushbu muhim tashabbusning navbatdagi yig‘ilishlaridan birini Samarqand shahrida o‘tkazishni taklif etdi.
Ikki mamlakat poytaxtlari o‘rtasida muntazam aviaqatnovlarning yo‘lga qo‘yilishi va vizasiz rejim joriy qilinishi ishbilarmonlik aloqalari va o‘zaro sayyohlar oqimining ko‘payishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.

Были обсуждены вопросы дальнейшего развития политического диалога и культурно-гуманитарных обменов, наращивания торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия.
В начале встречи Король Иордании выразил искреннюю признательность главе нашего государства за приглашение, а также теплый и радушный прием, оказываемый иорданской делегации.
Подчеркнуто, что первый в истории дипломатических отношений визит на высшем уровне откроет новый этап в двустороннем сотрудничестве и позволит вывести его на уровень всеобъемлющего партнёрства.
Отмечены укрепляющиеся отношения традиционной дружбы и многоплановое практическое сотрудничество между Узбекистаном и Иорданией, а также схожесть реализуемых в двух странах стратегий реформ.
Лидеры с удовлетворением отметили эффективное взаимодействие и подчеркнули необходимость активного продолжения обоюдной поддержки инициатив в рамках Организации Объединённых Наций, Организации исламского сотрудничества и других международных структур.
Подчеркнута необходимость продолжения конструктивного диалога между министерствами иностранных дел двух стран и тесных межведомственных контактов.
Подтверждена готовность к кратному увеличению показателей двусторонней торговли, практической реализации совместных инвестиционных проектов и торговых контрактов.
Достигнута договоренность о наращивании кооперации в таких сферах, как химическая и текстильная промышленность, «умное» сельское хозяйство, геология, здравоохранение и фармацевтика, туризм и других отраслях.
Предложено запустить Межправительственную комиссию и Деловой совет, провести их первые заседания уже к концу текущего года. Установлению долгосрочных партнерских связей между деловыми кругами послужит проведение узбекско-иорданского бизнес-форума с участием ведущих компаний и производителей двух стран.
Выражена готовность к дальнейшей активизации культурных, образовательных и туристических обменов, в том числе путем проведения совместных недель культуры, концертов, экспозиций и выставок.
Дружественные связи между народами Узбекистана и Иордании имеют давнюю историю и сегодня получают новый импульс к развитию. В данном контексте обсуждены вопросы развития сотрудничества в области совместного изучения общего духовного наследия, укрепления сотрудничества между исследовательскими центрами и институтами исламоведения двух стран.
Стороны пришли к единому мнению о необходимости совместного продвижения идей толерантного и просвещенного ислама. Глава нашего государства высоко оценил инициативу Короля Абдаллы II «Акабский процесс», запущенную 10 лет назад, и предложил провести одно из предстоящих заседаний этой важной инициативы в городе Самарканде.
Отмечено, что запуск регулярных авиарейсов между столицами двух стран и введение безвизового режима будут способствовать росту деловых контактов и увеличению взаимного туристического потока.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам глобальной и региональной повестки.
В завершение переговоров Король Абдалла II ибн аль-Хусейн пригласил главу нашего государства совершить визит в Иорданию.