Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayoni haqida axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 14 may kuni O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayoni va uni jadallashtirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Davlat rahbarining alohida nazorati asosida 2023 yildan boshlab JSTga a’zo bo‘lish choralari ko‘rilmoqda. O‘tgan davrda ko‘p va ikki tomonlama muzokaralarda muayyan natijalarga erishildi.
Jumladan, Ishchi guruhining to‘rtta muhim yig‘ilishi o‘tkazilib, 500 dan ortiq masalalar ko‘tarildi, 30 dan ziyod rasmiy hujjatlar JST Kotibiyatiga taqdim etildi. A’zolikni jadallashtirish maqsadida sohalarda tizimli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, ikki tomonlama muzokaralar doirasida 33 ta mamlakat bilan bozorga kirish bo‘yicha muzokaralar olib borilib, bugungi kunga qadar 24 tasi bilan muzokaralar yakunlandi.
JST a’zolari bilan muloqotda yangi yondashuv va islohotlar natijalari ijobiy baholanmoqda. Bu o‘z navbatida O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayonida ochiqlik, shaffoflik va adolatli savdoga bo‘lgan qat’iy intilishini tasdiqlaydi.
Shu ma’noda, milliy qonunchilikni tashkilot talablariga uyg‘unlashtirish doirasida keng ko‘lamli huquqiy va institutsional islohotlar amalga oshirildi. Xususan, 13 ta qonun, Prezidentning 10 ta farmon va qarori, 19 ta Vazirlar Mahkamasi qarorlari va 10 ta idoralararo normativ-huquqiy hujjat qabul qilindi.
Jumladan, bojxona tartibotlari, eksport-import qoidalari hamda intellektual mulk sohasidagi mexanizmlar bosqichma-bosqich JST standartlariga moslashtirildi, davlat ulushi mavjud bo‘lgan 6 ta korxonada eksklyuziv huquqlar bekor qilindi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari tomonidan JSTga a’zo bo‘lish jarayonini jadallashtirish hamda uni sifatli va tizimli tashkil etish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.
Unga ko‘ra, joriy yilda qolgan 9 ta mamlakat bilan ikki tomonlama muzokaralarni yakunlash, Ishchi guruhining 2 ta yig‘ilishini o‘tkazish hamda Ishchi guruhning hisobot loyihasini yakunlash orqali O‘zbekistonning JST doirasidagi majburiyatlarini to‘liq shakllantirish vazifalari aniq belgilab berildi.
Shuningdek, qonunchilikni tashkilot talablariga moslashtirish doirasida 15 ga yaqin normativ-huquqiy hujjatlarni qabul qilish jarayonini jadallashtirish zarurligi ta’kidlandi. Jumladan, “Oziq-ovqat mahsulotlarining sifati va xavfsizligi to‘g‘risida”, “Muhofaza choralari, antidemping va kompensatsiya bojlari to‘g‘risida" yangi tahrirdagi qonunlarni qabul qilishni tezlashtirish hamda bu borada Oliy Majlis Qonunchilik palatasi bilan yaqindan va samarali hamkorlikni ta’minlash Prezident tomonidan muhim vazifa sifatida belgilab berildi.
Texnik jihatdan tartibga solish, sanitariya, fitosanitariya va veterinariya sohalarini isloh qilish, ushbu yo‘nalishlarda kadrlar tayyorlash sifatini oshirish kerakligi alohida qayd etib o‘tildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 мая ознакомился с ходом вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию и мерами по ускорению данного процесса.
Этот процесс осуществляется с 2023 года под особым контролем главы государства. За прошедшее время Узбекистан достиг конкретных результатов в многосторонних и двусторонних переговорах.
В частности, состоялись четыре заседания Рабочей группы, на которых было рассмотрено свыше 500 вопросов. В целях интенсификации процесса реализуются системные реформы в сферах.
В рамках двустороннего трека проведены переговоры с 33 странами по вопросам доступа на рынок, из которых с 24 государствами переговоры успешно завершены.
Члены ВТО положительно оценивают новый подход и результаты реформ в Узбекистане, что подтверждает твердую приверженность страны к открытости, прозрачности и справедливой торговле.
В рамках приведения национального законодательства в соответствие с требованиями организации реализуются масштабные правовые и институциональные реформы. В частности, приняты 13 законов, 10 указов и постановлений Президента, 19 постановлений Кабинета Министров и 10 межведомственных нормативно-правовых актов.
Поэтапно гармонизированы процедуры в сфере таможенного регулирования, экспортно-импортных операций и интеллектуальной собственности. Отменены эксклюзивные права шести предприятий с участием государства.
В ходе совещания глава государства дал конкретные поручения по ускорению и системной организации процесса вступления в ВТО.
В частности, до конца текущего года необходимо завершить двусторонние переговоры с оставшимися 9 странами, провести еще два заседания Рабочей группы и завершить подготовку проекта итогового отчета Рабочей группы, закрепив тем самым международные обязательства Узбекистана в рамках ВТО.
Также указано на необходимость ускорения принятия порядка 15 нормативно-правовых актов, в том числе разработки новых редакций законов «О качестве и безопасности пищевой продукции», «О защитных мерах, антидемпинговых и компенсационных пошлинах» при тесном и эффективном взаимодействии с Законодательной палатой Олий Мажлиса.
Особо отмечена важность реформ в техническом регулировании, санитарных, фитосанитарных и ветеринарных сферах, а также повышения качества подготовки кадров в этих областях.