Oxirgi besh yilda yer hisobini yuritish bo‘yicha yangi tizim yaratildi, qisqa vaqtda mamlakatimizdagi 45 million gektarga yaqin yer maydonidan 42 million gektari, ya’ni 94 foizi, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan 26 million gektardan ziyod yerlarning 88,4 foizi davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Taqdimot davomida ilgari fuqarolar va tashkilotlar foydalanishida bo‘lib, tuman hokimliklari tasarrufiga qaytarilgan bo‘sh yerlarning hisobini alohida yuritish zarurligi ta’kidlandi. Bunday yerlarni qisqa muddatda auksionga chiqarish bo‘yicha inson omilisiz ishlaydigan tizim yaratish topshirildi.
Qishloq xo‘jaligida yerga ijara huquqini bozor aktiviga aylantirish bo‘yicha ishlar boshlandi, yerga nisbatan qayta ijara, ikkilamchi ijara institutlari kiritildi.
Endilikda ijaraga berilgan yerlarni qisman qayta ijaraga berishga, ya’ni bir qismini o‘zida olib qolib, qolgan qismini boshqa ijarachiga o‘tkazishga ham ruxsat beriladi. Ilgari bu uchun yerni davlatga qaytarish va yangidan auksionga chiqarish lozim edi.
2021-yildan boshlab qishloq xo‘jaligi yerlari faqat ijara huquqi bilan ajratilmoqda. Yig‘ilishda 2027-yil 1-yanvargacha qishloq xo‘jaligida foydalanilayotgan barcha yerlarni ijara huquqiga o‘tkazish lozimligi ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarga xizmat ko‘rsatuvchi obyektlar – yengil konstruksiyali muzlatkichli omborxonalar, saralash, qadoqlash joylari, suv tejovchi texnologiyalar, dala shiyponi, texnika parki qurishga ruxsat beriladi.
Buning uchun avval yer tuzish loyihasi ishlab chiqilib, tasdiqlanadi. Ushbu loyiha qurilishga ruxsat berish paytida yerga bo‘lgan huquqni tasdiqlovchi hujjat sifatida qabul qilinadi.
Bu yangilik qishloq xo‘jaligida yangi imkoniyatlarni ochadi, bog‘bon o‘zi bog‘ining bir chetida mevani saqlash joyi, chorvador o‘z yaylovining bir qismida chorva mollari va chorva ozuqasini saqlash joylari qurish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari qishloq xo‘jaligida ijara munosabatlarini yanada rivojlantirish, ijarachilarning huquqlari va manfaatlarini himoya qilish, sohaga bozor munosabatlarini yanada keng joriy etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Taqdimot yakunida mazkur chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha farmon imzolandi, qonunosti hujjatlariga tegishli o‘zgartirishlar kiritilishi belgilandi.

За последние пять лет создана новая система учета земель. В короткие сроки в государственный кадастр внесены почти 42 миллиона гектаров из 45 миллионов гектаров территории страны, в том числе более 88,4 процента сельскохозяйственных угодий площадью свыше 26 миллионов гектаров.
На совещании было подчеркнуто, что необходимо вести отдельный учет пустующих земельных участков, ранее находившихся в пользовании граждан и организаций и возвращенных в распоряжение районных хокимиятов. Поручено создать систему, исключающую человеческий фактор, для их быстрой передачи на аукционы.
В сельском хозяйстве начата работа по превращению права аренды земли в рыночный актив. Введены институты субаренды и повторной аренды. Теперь арендаторам разрешается передавать часть земли другому пользователю, оставив остальную у себя. Ранее для этого участок нужно было возвращать государству и заново выставлять на торги.
С 2021 года земли сельскохозяйственного назначения предоставляются исключительно на правах аренды. На совещании отмечено, что к 1 января 2027 года все используемые в сельском хозяйстве земли должны быть переведены на арендное право.
Также будет разрешено строительство обслуживающих объектов на сельхозземлях: легких складов с холодильным оборудованием, сортировочных и упаковочных пунктов, сооружений с водосберегающими технологиями, навесов для полевых работ, парков техники. Для этого будет предварительно разрабатываться и утверждаться проект землеустройства, который затем признается документом, подтверждающим право на землю при получении разрешения на строительство.
Это нововведение открывает новые возможности: садовод сможет возвести место для хранения урожая прямо на участке сада, а животновод – построить помещения для скота и кормов на части своих пастбищ.
Глава государства дал поручения по дальнейшему развитию арендных отношений в сельском хозяйстве, обеспечению защиты прав и интересов арендаторов, более широкому внедрению рыночных механизмов в сфере.
По итогам презентации был подписан указ о реализации намеченных мер, а также принято решение о внесении изменений в подзаконные акты.