O‘zbekistonning gender tenglik sohasidagi yutuqlari xalqaro darajada ham eʼtirof etilmoqda. Jahon banki indeksida mamlakatimiz dunyodagi eng tez rivojlanayotgan 5 ta davlat qatoriga kiritildi. Ochiq gender maʼlumotlar indeksida O‘zbekiston eng yaxshi 20 davlat qatorida qayd etildi. Parlamentlararo ittifoq tomonidan yuritiladigan “Parlamentdagi ayollar” reytingida esa mamlakatimiz 193 davlat orasida 36-o‘ringa ko‘tarildi.
Bu haqida bugun Oliy Majlis Senatida rahbar ayollar bilan o‘tgan uchrashuv davomida aytib o‘tildi.
Unda senatorlar, davlat va jamiyat boshqaruvidagi xotin-qizlar, turli vazirlik va idoralar rahbarlari, olimlar, jamoat faollari hamda xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuvda Prezidentimiz tashabbusi bilan oxirgi yillarda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularning jamiyat va davlat boshqaruvidagi faolligini oshirish borasida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, yangi tahrirdagi Konstitutsiyasining 58-moddasida davlat xotin-qizlar va erkaklarga jamiyat hamda davlat hayotining barcha sohalarida teng huquq va imkoniyatlarni taʼminlashi belgilab berilgan.
Shu asosda gender tenglikni taʼminlash maqsadida yuzga yaqin normativ-huquqiy hujjatlar, shu jumladan, “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida” va “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunlar qabul qilindi.
Xotin-qizlar masalasida institutsional asoslar takomillashtirilib, mamlakatimizda mahalliy darajadan respublika darajasigacha bog‘langan tizim yaratildi. Ayniqsa, “mahalla yettiligi” tizimi va “Inson” markazlari ijtimoiy himoyaga muhtoj ayollar bilan maqsadli ish olib bormoqda. Davlat organlarida gender tenglikni taʼminlash masalalari bo‘yicha maslahat kengashlari tashkil etildi.
Uchrashuvda xotin-qizlarning davlat va jamiyat boshqaruvidagi ishtiroki sezilarli darajada oshib borayotgani qayd etildi. Xususan, so‘nggi yetti yilda xotin-qizlarning davlat boshqaruvidagi ulushi 27 foizdan 35 foizga yetdi. Qonunchilik palatasida bu ko‘rsatkich 32 foizdan 38 foizga, mahalliy Kengashlarda esa 25 foizdan 32,5 foizga oshdi.
Bugungi kunda rahbarlikka tayyorlangan ayollar zaxirasi yaratilgan bo‘lib, ularni tayyorlash maqsadida 2022-yildan “Rahbar ayollar” maktabi ish boshladi. Har yili 100 nafar ayol rahbarlik ko‘nikmalariga o‘qitilmoqda.
Oliy taʼlim muassasalarida ham xotin-qizlar ulushi ortib, bakalavriat va magistraturada taʼlim olayotgan ayollar soni sezilarli darajada ko‘paydi. Olimlar safida xotin-qizlar ulushi oshib, ular uchun doktoranturaga maxsus kvotalar ajratish tizimi joriy qilindi.
Tadbir yakunida xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rnini yana-da mustahkamlash, ularning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha amaliy takliflar bildirildi.

Сенаторы уделяют особое внимание защите прав женщин в республике
Достижения Узбекистана в области гендерного равенства признаются и на международном уровне. В Индексе Всемирного банка наша страна вошла в топ-5 самых быстрорастущих стран мира. В Индексе открытых гендерных данных Узбекистан в топе-20. А в рейтинге Межпарламентского союза «Женщины в парламенте» наша страна поднялась на 36-ую позицию среди 193 государств.
Об этом говорилось сегодня в ходе встречи с женщинами-руководителями в Сенате Олий Мажлиса.
Во встрече приняли участие сенаторы, женщины, ведущие деятельность в государственном и общественном управлении, руководители различных министерств и ведомств, ученые, общественные активисты, а также представители международных организаций.
В ходе встречи обсуждались системные реформы, проводимые по инициативе Президента в последние годы в целях защиты прав и интересов женщин, повышения их активности в управлении обществом и государством.
Отмечалось, статья 58 Конституции в новой редакции устанавливает, что государство обеспечивает равенство прав и возможностей женщин и мужчин в управлении делами общества и государства.
На этой основе принято около ста нормативно-правовых актов с целью обеспечения гендерного равенства, в том числе законы «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснения и насилия».
Совершенствованы институциональные основы в данной сфере, в стране создана система от местного до республиканского уровня. В частности, система «махаллинская семерка» и центры «Инсон» целенаправленно работают с женщинами, нуждающимися в социальной защите. Созданы консультативные советы по вопросам обеспечения гендерного равенства в государственных органах.
Подчеркивалось, что участие женщин в управлении государством и обществом значительно увеличивается. В частности, за последние семь лет доля женщин в государственном управлении выросла с 27 % до 35 %. В Законодательной палате этот показатель увеличился с 32 % до 38 %, а в местных Кенгашах – с 25 % до 32,5 %.
Сегодня создан резерв женщин, подготовленных к руководству. С этой целью с 2022 года начала работать школа «Женщины-лидеры». Ежегодно 100 женщин обучаются навыкам руководителя.
В высших образовательных учреждениях также растет доля женщин, значительно увеличилось количество женщин, обучающихся в бакалавриате и магистратуре. В рядах ученых увеличилась доля женщин, для которых введена система выделения специальных квот в докторантуру.
По завершении мероприятия даны практические предложения по дальнейшему укреплению положения женщин в обществе, расширению их прав и возможностей.