Budapeshtdagi Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammiti doirasida "Turkiy dunyo birligiga qo‘shgan hissasi uchun" Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofotni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bu yil mukofotga taniqli turk biokimyogari, Nobel mukofoti sovrindori, O‘zbekiston Milliy universiteti faxriy doktori Aziz Sanjar sazovor bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Aziz Sanjarni samimiy tabriklab, nufuzli mukofotning ilm-fan arbobiga topshirilishi turkiy dunyo olimlari, jumladan, yoshlarni yangi marralarni zabt etishga ilhomlantirishini alohida ta’kidladi.
Turkiy davlatlar tashkilotining buyuk mutafakkir va davlat arbobi Alisher Navoiy nomidagi mukofoti davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2021-yilda ta’sis etilgan. U turkiy madaniyatni targ‘ib qilish, tinchlikni saqlash, xavfsizlikni ta’minlash va ishonchni mustahkamlash, shuningdek, turkiy xalqlar o‘rtasida turli sohalardagi hamkorlikni kengaytirishga qo‘shilgan alohida hissa uchun har ikki yilda bir marta topshiriladi.
Mukofot ilk bor 2022-yilda qirg‘iz yozuvchisi va jamoat arbobi marhum Chingiz Aytmatovga berilgan edi.

В рамках программы неформального саммита Организации тюркских государств в Будапеште состоялась церемония награждения Международной премией имени Алишера Навои «За вклад в единство Тюркского мира».
В этом году ее обладателем стал известный турецкий биохимик, лауреат Нобелевской премии, почетный доктор Национального университета Узбекистана Азиз Санжар.
В связи с награждением Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сердечно поздравил Азиза Санжара и особо отметил, что вручение престижной награды представителю научного сообщества вдохновит ученых Тюркского мира, в том числе молодежь на покорение новых высот.
Премия Организации тюркских государств имени выдающегося узбекского мыслителя и государственного деятеля Алишера Навои была учреждена по инициативе главы нашего государства в 2021 году. Она вручается раз в два года за особый вклад в продвижение тюркской культуры, сохранение мира, обеспечение безопасности и укрепление доверия, а также расширение сотрудничества между тюркскими народами в различных сферах.
Впервые премия была присуждена в 2022 году кыргызскому писателю и общественному деятелю Чингизу Айтматову посмертно.