Senatning Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi, Ichki ishlar vazirligi hamda Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ)ning Markaziy Osiyoda zo‘ravon ekstremizmning oldini olish bo‘yicha mintaqaviy loyihasi bilan hamkorlikda zo‘ravonlikka qarshi kurashish bo‘yicha idoralararo ishchi guruh majlisi bo‘lib o‘tdi.
“Zo‘ravonlikka qarshi kurashish bo‘yicha idoralararo hamkorlikdagi harakatlar: ayollar va bolalar huquqlari himoyasi, zo‘ravon ekstremizmga qarshi idoralararo hamkorlikni kuchaytirish” mavzusida o‘tgan ushbu majlisda senatorlar, Bola huquqlari bo‘yicha vakil, bir qator vazirlik-idoralar masʼullari, shuningdek, Yoshlar parlamenti aʼzolari ishtirok etdi.
Muhokamada ayni yo‘nalishdagi eng dolzarb masalalar, shu jumladan xotin-qizlar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish, yoshlar bilan tizimli ishlash, profilaktika jarayonida ayollarning faolligini oshirish hamda davlat idoralari o‘rtasidagi hamkorlik mexanizmlarini takomillashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Qo‘mita raisi Orzigul Kozixonova o‘z so‘zida bugungi kunning eng dolzarb muammolaridan biri bo‘lgan zo‘ravonlikka qarshi kurashishda davlat va nodavlat tuzilmalarining o‘zaro muvofiqlashtirilgan harakati muhimligini alohida taʼkidlab, yoshlar va ayollar ishtirokini faollashtirish, ayniqsa, mahalla darajasida erta profilaktika choralari samaradorligini oshirish zarurligini taʼkidladi.
Senat huzuridagi Yoshlar parlamenti raisi Laylo Aslonova hududlarda yoshlarni mediasavodxonligini oshirish, mavjud bo‘lgan kontentlarga tanqidiy fikr yuritish borasida o‘quv seminarlari o‘tkazish taklifini bildirdi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar bu yo‘nalishda olib borilayotgan ishlarni yana-da yaxshilash, tegishli qonunchilik va hamkorlik mexanizmlarini takomillashtirish borasida taklif va tavsiyalar bildirdi.

Состоялось заседание межведомственной рабочей группы по противодействию насилию
Состоялось заседание межведомственной рабочей группы по противодействию насилию, организованное совместно с Комитетом Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта, Министерством внутренних дел и Региональным проектом Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) «Предотвращение насильственного экстремизма в Центральной Азии».
В работе заседания, прошедшем на тему «Совместные действия по противодействию насилию: защита прав женщин и детей, усиление межведомственного сотрудничества против насильственного экстремизма», приняли участие сенаторы, Уполномоченный по правам ребенка, ответственные работники ряда министерств и ведомств, а также члены Молодежного парламента.
В ходе обсуждения рассмотрены наиболее актуальные вопросы в этом направлении, в том числе предупреждение насилия в отношении женщин и детей, системная работа с молодежью, повышение активности женщин в процессе профилактики и совершенствование механизмов взаимодействия государственных органов.
Председатель комитета Орзигул Козихонова в своем выступлении подчеркнула важность скоординированных усилий государственных и негосударственных структур в борьбе с насилием, что является одной из наиболее острых проблем современности. Отмечена необходимость активного участия молодежи и женщин в этих процессах, значимость повышения эффективности профилактических мер на ранних стадиях, особенно на уровне махалли.
Председатель Молодежного парламента при Сенате Лайло Аслонова предложила провести учебные семинары в регионах для повышения медиаграмотности молодежи и критического мышления по существующему контенту.
По завершении мероприятия участники высказали предложения и рекомендации по дальнейшему улучшению проводимой в этом направлении работы, совершенствованию соответствующего законодательства и механизмов взаимодействия.
Принято также решение о разработке проекта плана работы межведомственной рабочей группы с учетом предложений и рекомендаций всех ее членов.