Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi majlisida avtomobil yo‘llarida inson xavfsizligini taʼminlash va o‘lim holatlarini kamaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Mazkur masala yuzasidan IIV Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati, Transport, Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirliklari hamda Bosh prokuratura masʼul rahbar xodimlarining axborotlari eshitildi.
Qayd etilganidek, avtomobil yo‘llarida inson xavfsizligini ishonchli taʼminlash maqsadida ilg‘or xorijiy tajriba asosida Jinoyat, Jinoyat-protsessual hamda Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslar takomillashtirilgan.
Prezidentning “Avtomobil yo‘llarida inson xavfsizligini ishonchli taʼminlash va o‘lim holatlarini keskin kamaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hamda “2022 – 2026-yillar davomida amalga oshirilishi mo‘ljallangan “Xavfsiz va ravon yo‘l” umummilliy dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarorlari asosida yo‘llarda xavfsizlikni taʼminlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Bu ishlar natijasida joriy yilning 4 oyida respublikadagi og‘ir oqibatli yo‘l-transport hodisalarini o‘tgan yilga nisbatan 17,7 foizga, bolalar ishtirokidagi yo‘l-transport hodisalarini 10 foizga, mast holda yo‘l-transport hodisalarini sodir etish holatlarini 33,3 foizga kamaytirishga erishilgan.
Shu bilan birga, qayd etilgan yo‘nalishda muayyan kamchiliklar, o‘z yechimini kutayotgan muammolar va to‘liq foydalanilmagan imkoniyatlar ham mavjud.
Xususan, prokuratura organlari tomonidan tegishli qonun hujjatlari ijrosini o‘rganish jarayonida ko‘plab qonunbuzarliklar aniqlangan. Birgina 2024-yil va joriy yilning 4 oyi davomida aniqlangan 2 908 ta qonunbuzarlik holati yuzasidan 177 ta taqdimnoma, 1 082 ta protest kiritilgan, 7 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Joriy yilning 4 oyida sodir etilgan yo‘l-transport hodisalari har 100 ming aholiga Farg‘ona viloyatida 8,4 taga, Toshkent shahrida va Toshkent viloyatida 8,2 taga, Qoraqalpog‘istonda 6,4 taga, Samarqand va Namangan viloyatlarida 5,8 taga yetgan.
O‘limga olib kelgan yo‘l-transport hodisalarining salmog‘i Samarqand viloyatida 67 ta, Toshkent viloyatida 58 ta, Qashqadaryo viloyatida 55 ta va Farg‘ona viloyatida 49 tani tashkil etib, hamon yuqoriligicha qolmoqda.
Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari tomonidan qonunbuzarliklar yuzasidan davlat organlariga yoki boshqa tashkilotlarga ularning mansabdor shaxslari bajarishi majburiy bo‘lgan taqdimnomalar kiritish vakolatidan yetarli darajada foydalanilmayapti.
Ayniqsa bu borada Farg‘ona, Navoiy, Sirdaryo viloyatlarida samaradorlik pastligicha qolmoqda.
Muhokamadan so‘ng Qo‘mitaning ushbu kamchiliklarni bartaraf etishga qaratilgan aniq takliflar aks etgan qarori qabul qilindi.
Jumladan, o‘limga olib kelgan yo‘l-transport hodisalarining salmog‘i ortib borayotgan hududlarda vaziyatni yaxshilash, yo‘lni belgilanmagan joyda kesib o‘tish holatlarini kamaytirish maqsadida amaldagi davlat standartlarini xalqaro talablar asosida qaytadan ko‘rib chiqish, ichki nazoratni kuchaytirgan holda yo‘l harakati xavfsizligi sohasi xodimlari tomonidan yo‘l qo‘yilayotgan qonunbuzarliklarning tub sabablarini aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq choralar ko‘rish kabi vazifalar belgilandi.

На заседании Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности обсуждена проводимая работа по обеспечению на автомобильных дорогах безопасности человека и снижению смертности.
По данному вопросу заслушана информация ответственных руководящих работников Службы безопасности дорожного движения МВД, министерств транспорта, дошкольного и школьного образования и Генеральной прокуратуры.
Отмечалось, что в целях надежного обеспечения на автомобильных дорогах безопасности человека на основе передового зарубежного опыта совершенствованы Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы и Кодекс об административной ответственности.
Реализуются комплексные меры по обеспечению безопасности на дорогах на основании постановлений Президента «О мерах по надежному обеспечению безопасности человека и резкому сокращению случаев смертности на автомобильных дорогах» и «Об утверждении Общенациональной программы «Безопасная и гладкая дорога», намеченной к реализации в 2022 – 2026 годах».
В результате этой работы за 4 месяца текущего года по сравнению с прошлым годом достигнуто снижение в республике количества ДТП с тяжелыми последствиями на 17,7%, количество ДТП с участием детей – на 10%, случаев ДТП в состоянии алкогольного опьянения – на 33,3%.
Наряду с этим, в указанном направлении имеются определенные недостатки, существуют нерешенные проблемы и неиспользованные возможности.
Так, в ходе изучения органами прокуратуры исполнения соответствующих законодательных актов выявлено множество нарушений. Только за 2024 год и 4 месяца текущего года по 2 908 выявленным нарушениям внесено 177 представлений и 1 082 протеста, возбуждено 7 уголовных дел.
За 4 месяца текущего года количество дорожно-транспортных происшествий на 100 тысяч населения в Ферганской областях составило 8,4, в городе Ташкенте и Ташкентской области – 8,2, в Каракалпакстане – 6,4, в Самаркандской и Наманганской областях – 5,8.
Доля дорожно-транспортных происшествий со смертельным исходом остается высокой – 67 в Самаркандской, 58 – в Ташкентской, 55 – в Кашкадарьинской и 49 – в Ферганской областях.
Сотрудниками Службы безопасности дорожного движения недостаточно используются полномочия по внесению в государственные органы или иные организации представлений по правонарушениям, которые обязательны для исполнения их должностными лицами.
Особенно низкой остается эффективность в данном направлении в Ферганской, Навоийской и Сырдарьинской областях.
По итогам обсуждения принято решение Комитета, в котором отражены конкретные предложения, направленные на устранение этих недостатков.
В частности, определены задачи, такие как принятие конкретных мер по улучшению ситуации в регионах, где увеличивается доля дорожно-транспортных происшествий со смертельным исходом, пересмотру действующих государственных стандартов на основе международных требований с целью сокращения случаев пересечения дорог в неустановленных местах, выявлению и устранению коренных причин нарушений, допускаемых сотрудниками сферы безопасности дорожного движения, с усилением внутреннего контроля.