Oliy Majlis Senatining yettinchi yalpi majlisida O‘zbekiston Respublikasining ustuvor xalqaro reyting va indekslardagi o‘rni yaxshilanishi to‘g‘risidagi milliy maʼruza ko‘rib chiqildi.
Senatorlar mamlakatimizning xalqaro maydondagi nufuzini mustahkamlash, investitsiyaviy jozibadorligini oshirish hamda davlat boshqaruvi samaradorligini baholashda muhim ahamiyat kasb etadigan ustuvor xalqaro reyting va indekslardagi mavqeini yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni atroflicha muhokama qildi.
Iqtisodiyot va moliya hamda Adliya vazirliklari mutasaddilari tomonidan ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy-huquqiy sohalardagi ko‘rsatkichlar bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan batafsil maʼlumot berildi.
Maʼruzada taʼkidlanganidek, 2024 yilda mamlakat uchun ustuvor deb belgilangan 20 ta xalqaro reyting va indekslardan 10 tasida O‘zbekistonning ko‘rsatkichlari yaxshilandi, 2 tasida holat o‘zgarmasdan qoldi, 2 tasi bo‘yicha esa natijalar hali eʼlon qilinmagan.
Ushbu natijalar davlat organlari, jamoatchilik va fuqarolik jamiyati institutlarining muvofiqlashtirilgan hamkorligi, aniq indikatorlar asosida amalga oshirilgan islohotlar samarasi ekani taʼkidlandi. Jumladan, “Elektron hukumatni rivojlantirish indeksi”da O‘zbekiston 6 pog‘onaga yuqorilab, 193 davlat orasida 63-o‘rinni egalladi. Mamlakat “yuqori”dan “juda yuqori” toifaga o‘tgan 17 davlat qatoriga kirdi.
“Ayollar, biznes va qonun” indeksida 48 pog‘onaga sakrash hisobiga 190 mamlakat ichida 91-o‘rin, 82,5 ball ko‘rsatkich qayd etildi. So‘zga chiqqanlar bunday ko‘rsatkich gender tengligi, ayollar huquqlari va imkoniyatlarini taʼminlash borasida amalga oshirilgan keng qamrovli islohotlarning natijasidir.
Iqtisodiy erkinlik indeksida ham 6 pog‘onaga o‘sish qayd etildi yoki O‘zbekiston 103-o‘rinni egalladi. Shunga qaramasdan, Davlat byudjeti va davlat qarziga oid ko‘rsatkichlar hali ham izchil islohotlarni davom ettirish talab etilmoqda.
Muhokama davomida taʼkidlanganidek, so‘nggi yillarda xalqaro reyting va indekslar bilan ishlashning milliy tizimi yaratilgan va shu tariqa parlament nazorati kuchaytirildi. Har yili tayyorlanadigan milliy maʼruzada davlat organlari faoliyati, amalga oshirilayotgan islohotlarning samaradorligi va qonunchilikni takomillashtirish zarurati yuzasidan xolis va tahliliy maʼlumotlar taqdim etilmoqda.
Shu bilan birga, Milliy maʼruza tahlillari ayrim reyting va indekslarda pasayish holatlarini ham ko‘rsatdi. Xususan, ayrim sohalardagi korrupsiya holatlari, qonunlarga rioya etishdagi muammolar, matbuot erkinligiga oid kamchiliklar mamlakatimizning reytinglardagi mavqeiga salbiy taʼsir ko‘rsatmoqda.
Ushbu muammolarni bartaraf etish maqsadida Oliy Majlis Senati tomonidan tegishli qaror qabul qilindi. Unda sohalar bo‘yicha aniq tavsiyalar ishlab chiqish, masʼul idoralar faoliyati ustidan jamoatchilik va parlament nazoratini kuchaytirish, masʼuliyatni oshirish hamda reyting ko‘rsatkichlariga salbiy taʼsir etuvchi omillarni bartaraf etish bo‘yicha istiqbolga mo‘ljallangan qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilandi.

На седьмом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса рассмотрен Национальный доклад об улучшении позиции Узбекистана в приоритетных международных рейтингах и индексах.
Сенаторы всесторонне обсудили работу, проведенную по улучшению позиции страны в приоритетных международных рейтингах и индексах, имеющих важное значение при повышении международного авторитета страны, укрепления инвестиционной привлекательности и оценке эффективности государственного управления.
Министерством экономики и финансов, а также Министерством юстиции была дана подробная информация о проделанной работе по показателям в социально-экономической и политико-правовой сферах.
В докладе отмечалось, что в 2024 году в 10 из 20 приоритетных для страны международных рейтингов и индексов улучшена позиция Узбекистана, в двух рейтингах показатели остались на прежнем уровне, а результаты еще по двум показателям пока не опубликованы.
Подчеркивалось, что эти достижения стали результатом скоординированных усилий государственных органов, институтов гражданского общества и целенаправленных реформ, реализуемых на основе конкретных индикаторов. Так, в Индексе развития электронного правительства Узбекистан поднялся на 6 позиций и занял 63-е место среди 193 государств. Страна вошла в число 17 государств, перешедших из категории «высокого» в категорию «очень высокого» уровня развития.
В Индексе «Женщины, бизнес и закон» отмечен рост сразу на 48 позиций. Страна заняла 91-е место среди 190 стран с общим баллом 82,5. Выступившие отметили, что это стало результатом масштабных реформ, проводимых в плане обеспечения гендерного равенства, прав и возможностей женщин.
В Индексе экономической свободы Узбекистан также улучшил свою позицию на 6 пунктов, заняв 103-е место. Несмотря на общую положительную динамику, в отдельных финансовых показателях, таких как Государственный бюджет и государственный долг, по-прежнему требуется продолжение последовательных реформ.
В ходе обсуждения отмечалось, что в стране создана национальная система работы с международными рейтингами и индексами, усилен парламентский контроль. Ежегодно готовится Национальный доклад, в котором проводится объективный анализ деятельности государственных органов, эффективности проводимых реформ и необходимости совершенствования законодательства.
Вместе с тем, как показал анализ Национального доклада, несмотря на положительные достижения, в некоторых рейтингах и индексах наблюдается случаи снижения. В частности, наблюдаются случаи коррупции в отдельных отраслях, есть проблемы с соблюдением законодательства и недостатки в обеспечении свободы печати. Все это оказывает негативное влияние на позицию страны в международных рейтингах.
В целях искоренения этих проблем Сенатом Олий Мажлиса принято соответствующее постановление, в котором предусматривается выработка конкретных рекомендаций по отраслям, усиление общественного и парламентского контроля за деятельностью ответственных ведомств, повышение ответственности, а также на перспективу намечены дополнительные меры по устранению факторов, негативно влияющих на рейтинговые индикаторы.