2024-yil 11-22-mart kunlari AQSHning Nyu-York shahrida BMT Xotin-qizlar holati bo‘yicha komissiyasining (CSW) 68-sessiyasi bo‘lib o‘tadi va ushbu tadbirning asosiy eʼtibori gender tenglikka erishishni tezlashtirish va kambag‘allikni bartaraf etish orqali xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga qaratiladi.
So‘nggi 5 yil davomida O‘zbekiston Respublikasi gender tenglikka erishish va xotin-qizlarning huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish borasida ko‘plab ijobiy natijalarga erishganligini inobatga olgan holda BMTning Ayollar tashkiloti Markaziy Osiyo va Ozarbayjon uchun maslahatlashuvlarni aynan O‘zbekistonda o‘tkazish bo‘yicha taklifni ilgari surdi.
Mazkur maslahatlashuvlar joriy yilning 12-fevral kuni Toshkent shahrida Oliy Majlis Senati BMT Ayollar tashkiloti bilan hamkorlikda “Gender tenglikka erishishni tezlashtirish va kambag‘allikni bartaraf etish, institutlar va genderga oid moliyalashtirishni mustahkamlash orqali barcha xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish” mavzusida o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston, Tojikiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va Ozarbayjon davlatlarining Parlament aʼzolari, fuqarolik jamiyati, yoshlar tashkilotlari va ilmiy doiralar vakillari, gender ekspertlar, BMTning o‘ndan ortiq dasturlari, jamg‘armalari va agentliklari, hamda gender tengligi va ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish tarafdori bo‘lgan xususiy sektor vakillari ishtirok etdi.
Oliy Majlis Senati Raisi, Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari bo‘yicha respublika komissiyasi raisi Tanzila Narbayeva tadbir ishtirokchilariga videomurojaat yo‘lladi.
— Bugungi kunda Markaziy Osiyo va Ozarbayjon davlatlari xotin-qizlarning huquq, erkinliklari va manfaatlarini himoya qilish, zo‘ravonlik va kamsitishning oldini olish, shuningdek, qarorlar qabul qilish jarayonlarida ishtirokini taʼminlash borasida ulkan yutuqlarga erishdi.
Mamlakatlarimizda gender tenglikni taʼminlash sohasida amalga oshirilayotgan islohot va o‘zgarishlar natijasida zarur tajriba va amaliyot to‘plandi, xotin-qizlarning ijtimoiy, siyosiy va iqtisodiy hayotda to‘liq va teng huquqli ishtirok etishi uchun qulay sharoitlar yaratilmoqda.
Biz davlatlarning barcha jabhalarida ayollar va erkaklar uchun teng sharoitlarni nazarda tutuvchi Pekin deklaratsiyasi va Harakatlar platformasi maqsadlariga erishish sari bosqichma-bosqich bormoqdamiz.
Shu maqsadda O‘zbekiston xotin-qizlarni ijtimoiy himoya qilish bo‘yicha tadbirlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasidagi saʼy-harakatlarni davom ettirish tarafdori — deya taʼkidladi T. Narbayeva.
Shuningdek, maslahatlashuvlarda mintaqaviy organlar – BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi, Markaziy Osiyo mamlakatlari ayollar muloqoti va boshqalar ishtirok etdi.
Maslahatlashuvlar davomida institutlar va genderga oid moliyalashtirishni mustahkamlash aspektlarini inobatga olgan holda kambag‘allik muammolarini hal qilishda tarmoqlararo hamkorlikni mujassamlashtirish hamda gender tenglikni va xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishni taʼminlash uchun moliyalashtirishdagi uzilishlarni bartaraf etish: gender tenglik siyosati va budjetlariga taʼsir ko‘rsatish uchun salohiyat va makonini kengaytirish kabi mavzularda muhokamalar tashkil etildi.
Shuningdek, haq to‘lanmaydigan parvarish va uy ishlarining nomutanosib yuki bilan kurashish: xizmat ko‘rsatish faoliyatiga o‘tish hamda ijtimoiy himoya xizmatlari va tizimlari mavzulariga eʼtibor qaratildi.
Mazkur maslahatlashuvlarni o‘tkazishning asosiy maqsadi Markaziy Osiyoda gender tenglikka erishish borasida mintaqaning salohiyati va imkoniyatlarini baholash, kambag‘allikni bartaraf etishda, ijtimoiy himoya va ishchi kuchi faoliyati borasida ustuvor rivojlanish strategiyalarini belgilashdan iboratdir.
Maslahatlashuvlar yakuni bo‘yicha Markaziy Osiyo mintaqasi (O‘zbekiston, Tojikiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston) va Ozarbayjonning CSWning 68-sessiyasiga hissa qo‘shadigan va undagi ishtiroki uchun asos bo‘ladigan keng qamrovli murojaatlar, ilg‘or tajriba va aniq tavsiyalar to‘plamini o‘z ichiga olgan hujjat qabul qilinadi.

С 11 по 22 марта 2024 года в Нью-Йорке, США, пройдет 68-сессия Комиссии по положению женщин (КПЖ) с акцентом на ускорение достижения гендерного равенства, а также расширение прав и возможностей женщин и девочек путем борьбы с бедностью.
Учитывая, что за последние 5 лет Республика Узбекистан добилась множества положительных результатов в плане достижения гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин, было выдвинуто предложение Женской организации ООН о проведении консультаций в Узбекистане.
12 февраля текущего года в Ташкенте Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с организацией ООН-Женщины состоялись данные консультации на тему «Расширение прав и возможностей женщин и девочек, а также обеспечение гендерного равенства путем решения проблемы бедности, укрепления механизмов и гендерно-ориентированного финансирования».
В мероприятии приняли участие парламентарии государств Центральной Азии (Узбекистана, Таджикистана, Казахстана, Туркменистана) и Азербайджана, представители гражданского общества, молодежных организаций и научных кругов, эксперты по гендеру, представители более десяти программ, фондов и агентств ООН, частного сектора, поддерживающие гендерное равенство и расширение экономических прав и возможностей женщин.
Председатель Сената Олий Мажлиса, Республиканской комиссии по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи Танзила Нарбаева направила участникам мероприятия видеобращение:
– Сегодня государства Центральной Азии и Азербайджана добились больших успехов в защите прав, свобод и интересов женщин, недопущения насилия и дискриминации, а также обеспечения их участия в процессах принятия решений.
В наших странах в результате коренных реформ и преобразований в области обеспечения гендерного равенства накоплен необходимый опыт и практика, создаются благоприятные условия для полноценного и равноправного участия женщин в общественной, политической и экономической жизни страны.
Мы постепенно продвигаемся к достижению целей Пекинской декларации и Платформы действий, предусматривающих предоставление женщинам и мужчинам равных условий во всех сферах жизнедеятельности государств.
В этих целях Узбекистан твердо намерен продолжить усилия по всесторонней поддержке женщин в отношении деятельности по их социальной защите, – отметила Т. Нарбаева.
В консультациях также приняли участие представители региональных органов и механизмов – Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии, Диалога женщин стран Центральной Азии и другие.
В ходе консультаций организованы обсуждения на такие темы, как осуществление межотраслевого сотрудничества в решении проблем бедности с учетом аспектов укрепления институтов и гендерного финансирования, устранение задержек в финансировании для обеспечения гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин: расширение возможностей и пространства для воздействия на политику и бюджеты в области гендерного равенства.
Кроме того, внимание акцентировано на противодействие непропорциональной нагрузке неоплачиваемого ухода за ребенком и работы по дому: перехода к сфере услуг, а также оказание социальных услуг и системы социальной защиты.
Основной целью проведения данных консультаций является оценка потенциала и возможностей региона для достижения гендерного равенства в Центральной Азии, определение приоритетных стратегий развития в плане искоренения бедности, социальной защиты и деятельности рабочей силы.
По завершении консультаций будет принят документ, содержащий всеобъемлющий набор посланий, передового опыта и конкретных рекомендаций, который станет основой для участия стран Центральноазиатского региона (Узбекистана, Таджикистана, Казахстана, Туркменистана) и Азербайджана на 68-й сессии КПЖ.