BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashi 22 fevraldan ish boshlaydi
O'zbekiston ilk bor BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashining a'zosi sifatida 2021 yil 1 yanvardan o'z vazifalarini bajarishga kirishdi.
Shu yil 22 fevraldan – 23 martgacha Jeneva shahrida Inson huquqlari bo'yicha kengashning 46-sessiyasi bo'lib o'tadi.
Bahorgi sessiya doirasida har yili bir marta Yuqori darajadagi segment majlisi o'tkaziladi. Joriy yilda BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashi 46-sessiyasi Yuqori darajadagi segmentining majlisi 22-24 fevral` kunlari o'tkaziladi.
Segment majlisidan ko'zlangan maqsad – dunyo mamlakatlarida inson huquqlarini himoya qilish,  shuningdek  ushbu sohada xalqaro hamkorlikni rivojlantirish hamda Inson huquqlari bo'yicha kengash mexanizmlari va tartib-taomillarini mustahkamlashning dolzarb masalalarini yuqori siyosiy darajada muhokama qilishdan iborat.
Yuqori darajadagi segment Inson huquqlari bo'yicha kengashning yil davomidagi eng asosiy siyosiy tadbiri hisoblanadi. Mazkur Segment BMTga a'zo mamlakatlarning inson huquqlari va erkinliklarini rag'batlantirish hamda himoya qilish masalalari bo'yicha umumiy va o'zaro mutanosib yondashuvlarini ishlab chiqish va kelishib olish mexanizmi sifatida tuzilgan.
Har yili Yuqori darajadagi segment majlisida davlat boshliqlari va hukumat rahbarlari, tashqi ishlar vazirlari, inson huquqlari bo'yicha milliy institutlar namoyandalaridan iborat turli mamlakatlar delegatsiyalari, bir qator xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari ishtirok etadi.
Ma'lumot uchun: BMT Bosh Assambleyasining 2006 yil 15 martdagi 60/251-son rezolyutsiyasiga muvofiq, ilgari faoliyat yuritib kelgan Inson huquqlari bo'yicha komissiya o'rniga BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashi tashkil etilgan.
BMT Inson huquqlari bo'yicha kengashining bosh vazifasi – erkinlik, qonun ustuvorligi va adolatni targ'ib qilishdir. Shuningdek, Kengash jahon bo'ylab bu boradagi vaziyatni nazorat qilib, hukumatlarga ko'rsatma va tavsiyalar berib boradi.
BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashi BMT Bosh Assambleyasining organi bo'lib, o'z majlislarini muntazam, yilida kamida uch marta – mart, iyun` va sentyabr` oylarida o'tkazadi. Ushbu sessiyalardan biri asosiysi sanaladi va uning ishi o'n hafta davom etadi. Kengash a'zolarining uchdan bir qismi talabi asosida, jumladan, muayyan mamlakatlardagi inson huquqlari bilan bog'liq tashvishli ahvolni o'rganish maqsadida maxsus favqulodda sessiyalar ham chaqirilishi mumkin.
BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashi qarorgohi Jeneva shahrida joylashgan. BMTning Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi Kengash uchun kotibiyat vazifasini bajaradi.
Bosh  Assambleyaning 60/251-rezolyutsiyasi 7-bandiga muvofiq, "Kengash tarkibiga 47 ta a'zo-davlat kiradi va ularning har biri Bosh  Assambleyaning ko'pchilik a'zolari tomonidan bevosita yashirin ovoz berish yo'li bilan saylanadi".
Inson huquqlari bo'yicha kengash yil davomida inson huquqlari sohasida e'tibor qaratishni talab etadigan barcha masalalar va vaziyatlarni muhokama qilish vakolatiga ega. Kengash fuqarolik, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar bilan bir qatorda, rivojlanishga bo'lgan huquq ta'minlanishiga ham birdek e'tibor qaratadi, shuningdek davlatlarga texnik ko'mak ko'rsatadi.

22 февраля начнет работу Совет ООН по правам человека
Узбекистан с 1 января 2021 года впервые приступил к обязанностям члена Совета ООН по правам человека.
С 22 февраля по 23 марта с.г. в г. Женеве состоится 46-я сессия Совета по правам человека.
Раз в год в рамках весенней сессии проводится заседание Сегмента высокого уровня. Сегмент высокого уровня 46-й сессии Совета ООН по правам человека будет проходить с 22 - 24 февраля.
Цель Сегмента – обсуждение на высоком политическом уровне актуальных вопросов защиты прав человека в странах мира, развитие международного сотрудничества в этой области и укрепление механизмов и процедур СПЧ.
Сегмент является главным ежегодным политическим мероприятием Совета и создан в качестве механизма согласования и выработки общих и взаимоприемлемых позиций стран-членов ООН по вопросам поощрения и защиты прав и свобод человека.
Ежегодно заседания Сегмента высокого уровня посещают делегации из числа глав государств и правительств, министров иностранных дел, национальных институтов по правам человека, а также руководителей ряда международных и региональных организаций.
Справочно. 15 марта 2006 г. Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию №60/251 о создании Совета ООН по правам человека, вместо ранее функционировавшей Комиссии по правам человека.
Совет, являясь межправительственным органом в системе Организации Объединенных Наций, призван содействовать всеобщему уважению и защите всех прав человека по всему миру и рассматривать ситуаций, связанные с нарушением прав человека, а также подготовку соответствующих рекомендаций.
Совет располагается в г. Женеве, секретариатом служит Управление Верховного комиссара ООН по правам человека. Совет состоит из 47 государств, избираемых на период 3 года путем тайного голосования абсолютным большинством голосов.
Заседания Совета по правам человека проводятся регулярно, не менее трех раз в год – в марте, июне и сентябре. Помимо этого, проводятся специальные чрезвычайные сессии по требованию одной трети состава Совета.
В компетенцию Совета входит обсуждение всех тематических вопросов и ситуаций в области прав человека, которые требуют его внимания в течение всего года. Совет уделяет равное внимание гражданским, политическим, экономическим, социальным и культурным правам, праву на развитие, а также оказывает государствам техническую помощь.