O'zbekiston delegatsiyasi Moskvada yuridik hamkorlik masalalarini muhokama qildi
O'zbekiston delegatsiyasi O.YE.Kutafin nomidagi Moskva davlat yuridik universitetiga tashrif buyurdi. Tashrifdan maqsad Rossiyaning huquq sohasidagi ushbu eng mashhur oliy ta'lim muassasasi bilan o'zaro manfaatli hamkorlik istiqbollarini atroflicha muhokama qilishdir.
Uchrashuv 18 may kuni, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasining Rossiya Federatsiyasiga rasmiy tashrifi doirasida bo'lib o'tdi.
Delegatsiya a'zolari Moskva davlat yuridik universitetining «Innovatsion yurisprudentsiya» konsortsiumi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Mazkur oliy o'quv yurti rektorati vakillari bilan muzokaralar olib borildi.
Muloqot asnosida Rossiya tomoni O'zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirishning muhimligini qayd etdi. Shu munosabat bilan bir qator amaliy tashabbuslar bildirildi.
Xususan, o'zbekistonlik yosh tadqiqotchilarning joriy yil noyabr` oyida Moskva Davlat universiteti bilan hamkorlikda o'tkaziladigan Kutafin o'qishlarida, shuningdek har yili aprel` oyida bo'lib o'tadigan Kutafin nomidagi Moskva yuridik forumida ishtirok etishlari yuzasidan fikr yuritildi.
Bundan tashqari, mamlakatimiz aspirantlari mavzuli loyihalar doirasida amalga oshiriladigan yozgi va qishki maktablarda qatnashish uchun taklif etildi.
Rossiya tomonining yana bir tashabbusi – Xalqaro huquq va uning Markaziy Osiyoda amalga oshirilishi mavzusida davra suhbati o'tkazishdan iborat bo'ldi.
O'z navbatida, O'zbekiston tomoni ham bir qator tashabbuslarni ilgari surdi va bu amaliy takliflar Moskva davlat yuridik universiteti vakillari tomonidan qo'llab-quvvatlandi. Jumladan, Moskva davlat yuridik universiteti va Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazining davriy nashrlarida o'zaro hamkorlikda maqolalar e'lon qilib borish taklif qilindi.
O'zbekiston tomonining birgalikda Markaziy Osiyo bo'yicha yuridik sohaga ixtisoslashgan jurnal nashr etish, O'zbekistonning inson huquqlarini himoya qilish milliy institutlari bilan Moskva Davlat yuridik universiteti o'rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha “yo'l xaritasi” tuzishga doir takliflari ham ma'qullandi.

Делегация Узбекистана обсудила в Москве юридическое сотрудничество
Делегация Узбекистана посетила МГЮА - один из известных юридических вузов России с целью детального обсуждения сотрудничества, представляющего взаимный интерес.
Встреча состоялась 18 мая 2021 года в рамках визита в Москву делегации во главе с первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директором Национального центра по правам человека Акмалом Саидовым.
Члены делегации ознакомились с деятельностью Консорциума «Инновационная юриспруденция» в Московском государственном юридическом университете имени О.Е. Кутафина (МГЮА), провели переговоры с представителями ректората ВУЗа.
В ходе общения российской стороной была отмечена важность развития сотрудничества с Узбекистаном и высказан ряд конкретных инициатив.
Так прозвучало предложение для молодых соискателей из Узбекистана принять участие в таких больших тематических мероприятиях, как Кутафинские чтения, которые будут организованы совместно с МГУ в ноябре т. г., и Московском юридическом форуме имени Кутафина, который ежегодно проходит в апреле.
Также аспиранты нашей страны были приглашены принять участие в летней и зимней школах, реализуемых для молодых ученых в рамках тематического проекта.
Еще одной российской инициативой стало предложение о проведении «круглого стола», посвященного Международному праву и аспектам его реализации в Центральной Азии.
В свою очередь, узбекской стороной также был озвучен ряд инициатив, которые нашли поддержку представителей Московского государственного юридического университета. В частности обсуждены такие виды сотрудничества, как взаимные публикации статей в изданиях МГЮА и ежеквартальных журналах Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, издание специализированного журнала по Центральной Азии, создание «дорожной карты» по взаимодействию МГЮА с национальными правозащитными институтами Узбекистана.