O‘zbekiston Prezidenti va Yaponiya Imperatorining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaga rasmiy tashrifini 19 dekabr kuni Imperator Naruxito bilan uchrashuvdan boshladi.
Yaponiya Imperatori davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston Prezidentining bu galgi tashrifi O‘zbekiston – Yaponiya do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash yo‘lidagi muhim voqea ekanini ta’kidladi.
Mamlakatimiz yetakchisi Imperator Naruxitoga chuqur hurmat-ehtiromini bildirib, Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas islohotlarni izchil qo‘llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik izhor etdi.
O‘zbek va yapon xalqlari geografik jihatdan bir-biridan olis bo‘lishiga qaramay, ularni mentalitetlar, urf-odatlar va oilaviy qadriyatlar o‘xshashligi, shuningdek, ildizlari Buyuk Ipak yo‘li davriga borib taqaladigan ko‘p asrlik tarixiy aloqalar bog‘lab turgani ta’kidlandi.
Ikki tomonlama hamkorlik, ayniqsa, ta’lim va kadrlar tayyorlash hamda madaniy-gumanitar almashinuvlar sohasida izchil kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugungi kunga qadar 3 mingdan ortiq o‘zbekistonlik mutaxassislar Yaponiyada amaliyot o‘tadi, 440 nafardan ziyodi esa stipendiya asosida oliy ma’lumotga ega bo‘ldi. O‘zbekistondagi 7 ta universitetda yapon tili o‘qitilmoqda.
Joriy tashrif doirasida Tokioda O‘zbekiston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Kelgusi yili Yaponiyaning bir nechta shaharlarida O‘zbekiston madaniyati va tarixiga bag‘ishlangan arxeologik ko‘rgazma tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Imperator Naruxitoga O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishni taklif qildi.

19 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев начал свой официальный визит в Японию со встречи с Императором Нарухито.
Император Японии, тепло приветствуя главу нашего государства отметил, что нынешний визит Президента Узбекистана является важным событием в дальнейшем укреплении узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства.
Лидер нашей страны выразил Императору Нарухито глубокое уважение и признательность за последовательную поддержку необратимых реформ в Новом Узбекистане.
Подчеркнуто, что несмотря на географическую отдалённость, узбекский и японский народы объединяют духовная близость, сходство менталитета, обычаев и семейных ценностей, а также многовековые исторические связи, берущие начало со времен Великого Шёлкового пути.
С удовлетворением отмечено последовательное расширение двустороннего сотрудничества, особенно в сфере образования и подготовки кадров, культурно-гуманитарных обменов. На сегодняшний день более 3 тысяч узбекских специалистов прошли стажировки в Японии, свыше 440 – получили высшее образование на основе стипендий. В 7 вузах Узбекистана преподается японский язык.
В рамках нынешнего визита успешно прошли Дни культуры Узбекистана в Токио. В следующем году в ряде городов Японии планируется организация археологической выставки о культуре и истории Узбекистана.
В завершение встречи лидер нашей страны пригласил Императора Нарухито посетить Узбекистан с официальным визитом.