Tadbirda nuroniylar, yoshlar va faollar qatnashdi. Mamlakatimiz yetakchisi yigʻilganlarni samimiy qutlab, viloyat ahli bilan yana bir bor diydor koʻrishib turganidan mamnunligini bildirdi.
Qayd etilganidek, yaqin yillargacha katta iqtisodiy va investitsiyaviy salohiyatga ega Toshkent viloyatining oʻz maʼmuriy markazi mavjud emas edi. Qisqa vaqt ichida Nurafshon shahri yangitdan barpo etilib, bu yerda zamonaviy maʼmuriy, ijtimoiy va madaniy infratuzilma shakllantirildi.
Shaharda “Yangi Oʻzbekiston” bogʻi, “Vatanparvar bogʻi”, matonatli oʻzbek ayoli Zulfiya Zokirovaga bagʻishlangan yodgorlik majmuasi, xiyobonlar, sunʼiy koʻl, amfiteatr va favvoralar, keng yashil hududlar, velosiped hamda piyodalar yoʻlaklari barpo etildi.
– Bu yerdagi har bir korxona, har bir koʻcha va bino, maydon va xiyobon sergʻayrat, mehnatkash va fidoyi viloyat ahli bilan birgalikdagi ishlarimizning natijasidir, – dedi Prezidentimiz.
Bugun Nurafshon shahri Yangi Oʻzbekiston timsoli sifatida namoyon boʻlayotgani taʼkidlandi. Shaharning nomi “nur sochuvchi”, “ziyo tarqatuvchi” degan maʼnolarni anglatishi, shu bois, goʻzal kent zamonaviy qiyofasi, taraqqiyoti, madaniyati, boshqaruvi va inson qadriga boʻlgan munosabati bilan ham boshqalarga namuna boʻlishi kerakligi qayd etildi.
Nurafshon mamlakatimizda “aqlli shahar” modeli asosida barpo etilayotgan birinchi shahar sifatida ham tarixga kirmoqda. Bu yerda raqamli boshqaruv, intellektual transport, energiya tejamkor texnologiyalar, madaniy maskanlar va ekologik infratuzilma yagona tizimga birlashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari Nurafshonni ilm-fan, yuksak texnologiyalar va yoshlar shahriga aylantirish asosiy maqsad ekanini taʼkidladi. Bu yerda ming oʻrinli madaniyat saroyi, Badiiy akademiyaning viloyat boʻlimi, Sunʼiy intellekt markazi, Аxborot-resurs kutubxonasi va kasblar markazini oʻz ichiga olgan zamonaviy “Yoshlar shaharchasi” bunyod etilmoqda.
Shu kuni 35 gektar maydonda barpo etiladigan Kelajak texnologiyalari markazi qurilishiga ham tamal toshi qoʻyildi. Mazkur majmua butun mamlakatga xizmat qiladigan sunʼiy intellekt va raqamlashtirish markaziga aylanib, unda ilmiy-tadqiqot markazlari va yuqori texnologik laboratoriyalar tashkil etiladi.
“Nurafshon biznes siti” loyihasi doirasida maʼmuriy, biznes, taʼlim, tibbiyot, madaniyat va turar joy hududlari oʻzaro uygʻun holda rivojlantirilmoqda. Jumladan, 700 oʻrinli koʻp tarmoqli tibbiyot markazida telemeditsina va robototexnika yordamida 60 dan ziyod yuqori texnologik tibbiy xizmat koʻrsatilishi rejalashtirilgan.
Sharq bozori, hunarmandchilik koʻchalari, milliy pavilyonlar, amfiteatr va zamonaviy dam olish maskanlarini qamrab olgan turistik-madaniy majmua ham Nurafshonning tashrif qogʻoziga aylanadi.
Tadbirda Toshkent viloyati mamlakatimiz iqtisodiyotining yirik tayanch hududlaridan biri ekani alohida taʼkidlandi. Respublika yalpi ichki mahsulotining qariyb 10 foizi viloyat hissasiga toʻgʻri keladi. Soʻnggi besh yilda hududga 16 milliard dollar xorijiy investitsiya jalb qilinib, chet el kapitali ishtirokidagi korxonalar soni qariyb 3 mingtaga, eksport hajmi esa 3 milliard dollarga yaqinlashdi.
Prezidentimiz viloyatni Toshkent shahri bilan yagona iqtisodiy va transport makoni sifatida rivojlantirishga doir yangi loyihalar haqida ham soʻz yuritdi. Poytaxt bilan bogʻlovchi jamoat transporti yoʻnalishlari kengaytirilib, Toshkent – Nurafshon yoʻnalishida zamonaviy poyezdlar qatnovi yoʻlga qoʻyilishi belgilandi.
– Siz, aziz Toshkent viloyati faollari, tadbirkor va fermerlar, ziyolilar, nuroniylar va serg‘ayrat yoshlar bilan birgalikda bu zaminni yanada yashnatamiz, mamlakatimiz taraqqiyotining mustahkam va qudratli tayanchiga aylantiramiz.
Men bunga qat’iy ishonaman va Prezident, davlat rahbari sifatida butun xalqimiz qatori Toshkent viloyati aholisining tinch, farovon, baxtli hayot kechirishi uchun bundan buyon ham bor kuch va imkoniyatimni safarbar etaman, – dedi davlatimiz rahbari so‘zining yakunida.

В мероприятии приняли участие представители старшего поколения, молодежь и активисты. Глава нашего государства тепло поприветствовал собравшихся, отметив, что рад вновь встретиться с жителями области.
Как отмечалось, еще до недавнего времени Ташкентская область, обладающая большим экономическим и инвестиционным потенциалом, не имела собственного административного центра. За короткий период кардинально обновлен город Нурафшан, здесь сформирована современная административная, социальная и культурная инфраструктура.
В городе построили парки «Янги Узбекистон», «Ватанпарвар», мемориальный комплекс, воздвигнутый в честь самоотверженной Зульфии Закировой, скверы и аллеи, искусственное озеро, амфитеатр и фонтаны, велосипедные и пешеходные дорожки.
– Здесь каждое предприятие, каждая улица и здание, площадь и сквер – это результат работы, осуществленной вместе с неутомимыми, трудолюбивыми и самоотверженными жителями области, – отметил Президент.
Отмечено, что сегодня город Нурафшан представляет собой символ Нового Узбекистана. Подчеркнуто, что название города означает «излучающий свет», «свет просвещения». Следовательно, этот город должен сиять не только своим современным обликом, но и развитием, культурой, управлением и отношением к человеку.
Нурафшан также запечатлен в истории как первый город страны, строящийся на основе модели «умного города». Здесь цифровое управление, объекты культуры, интеллектуальный транспорт, энергосберегающие технологии и экологическая инфраструктура внедряются как единая и целостная система.
Глава нашего государства подчеркнул, что главная цель – превратить Нурафшан в город науки, высоких технологий и молодежи.  Здесь возводится современный Молодежный городок, включающий Дворец культуры на тысячу мест, областное отделение Академии художеств, Центр искусственного интеллекта, Информационно-ресурсную библиотеку, Центр профессий.
В этот же день был заложен первый камень Центра технологий будущего, который будет возведен на территории площадью 35 гектаров. Этот объект станет центром искусственного интеллекта и цифровизации и будет служить не только Ташкентской области, но и всей стране. В нем будут организованы научно-исследовательские центры и высокотехнологичные лаборатории.
В рамках проекта «Нурафшан Бизнес Сити» в едином гармоничном ансамбле создаются административные, бизнес-, образовательные, медицинские, культурные и жилые зоны. В частности, в многофункциональном медицинском центре на 700 мест, который будет построен на площади 10 гектаров, с помощью телемедицины и робототехники населению будет предоставляться более 60 видов высококвалифицированных и технологичных медицинских услуг.
Строящийся крупный туристско-культурный комплекс, состоящий из Восточного базара, ремесленнических улиц, национальных павильонов, амфитеатра и современных учреждений отдыха, также станет визитной карточкой города.
На мероприятии особо отмечено, что Ташкентская область является одним из опорных точек экономики нашей страны. На долю региона приходится около 10 процентов валового внутреннего продукта республики. За последние пять лет в область было привлечено 16 миллиардов долларов зарубежных инвестиций. Сегодня здесь действует около 3 тысяч предприятий с участием иностранного капитала, объем экспорта приблизился к 3 миллиардам долларов.
Президент также затронул новые проекты по развитию области как единого с Ташкентом экономического и транспортного пространства. Принято решение расширить маршруты общественного транспорта, связывающие область со столицей, а также запустить движение современных поездов между Ташкентом и Нурафшаном.
– Вместе с вами, предпринимателями, фермерами, представителями интеллигенции, старшего поколения и энергичной молодежью Ташкентской области мы еще более благоустроим этот край, превратим его в крепкую и сильную опору экономики страны.
Я твердо верю в это, и как Президент, как глава государства буду направлять все свои силы и возможности на обеспечение мирной, благополучной и счастливой жизни тружеников Ташкентской области, как всего нашего народа, – сказал в завершение своего выступления глава государства.