Tadbirdan avval davlatimiz rahbari mamlakatimiz yoshlari tomonidan yaratilgan sun’iy intellekt loyihalari va startaplar taqdimoti bilan tanishdi.
Iqtidorli yoshlar bilan muloqotda davlatimiz rahbari axborot texnologiyalari sohasining strategik ahamiyati, uning mamlakat barqaror rivoji va raqobatbardoshligida hal qiluvchi o‘rin tutayotganini alohida ta’kidladi. Taqdim etilgan turli sohalarga oid innovatsion ishlanmalar O‘zbekistonda shakllanayotgan zamonaviy raqamli ekotizim hamda amalga oshirilayotgan islohotlarning real samarasi ekanligi qayd etildi.
Shu bilan birga, Prezident startap va texnologik tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashning yangi mexanizmlarini joriy etish, ishlanmalarni milliy miqyosda amaliyotga tatbiq qilish hamda ularni xalqaro bozorga olib chiqish muhimligini ta’kidladi. Bu bo‘yicha aniq vazifalarni belgilab berdi.
Davlatimiz rahbari forumning ochilishida nutq so‘zlar ekan, uning barcha ishtirokchilarini samimiy qutladi.
XXI asrda axborot texnologiyalari va raqamlashtirish har bir mamlakat taraqqiyotining asosiy mezoni sifatida namoyon bo‘lmoqda.
Sun’iy intellekt endilikda faqat ayrim sohalar uchun emas, balki iqtisodiyotning barcha tarmoqlari, davlat boshqaruvi va kundalik yashash tarzimizga chuqur kirib kelayotgan fundamental omilga, hayotiy zaruratga aylanmoqda.
– Birinchi va Ikkinchi Renessans davrida ulkan nom qozongan buyuk olimlar Muhammad al-Xorazmiy, Abu Rayhon Beruniy, Mirzo Ulug‘bek algoritm, matematika, mantiq fanlari ravnaqiga munosib hissa qo‘shib, hozirgi sun’iy intellekt rivoji uchun asos solishda qatnashgan, desak, aslo mubolag‘a bo‘lmaydi, – dedi Prezidentimiz.
Ana shu bebaho merosning davomchilari sifatida eng ilg‘or, zamonaviy texnologiyalarga ochiq bo‘lishimiz, uni taraqqiyotimizning kuchli tayanchiga aylantirishimiz zarurligi alohida ta’kidlandi.
Sun’iy intellekt transformatsiyasini amalga oshirish uchun ilk qadam sifatida dunyodagi yetakchi davlatlarning eng ilg‘or tajribasi asosida Milliy strategiya qabul qilinib, hayotga faol tatbiq etila boshlandi.
Buning natijasida mamlakat yalpi ichki mahsulotida raqamli iqtisodiyot ulushi ikki karra oshdi. Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar yo‘nalishida qariyb 2 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jalb etildi.
Mamlakatimizda AT xizmatlarining eksporti hajmi o‘tgan yillarga nisbatan 4,5 karra o‘sib, 1 milliard dollarga yaqinlashgani ham ushbu sohadagi islohotlarning natijadorligini yaqqol tasdiqlaydi.
Shuningdek, kuni kecha ilk bor ingliz huquqiga asoslangan maxsus rejimda faoliyat yuritadigan Raqamli texnologiyalar xalqaro markazi tashkil etildi.
AT sohasida ta’lim berayotgan oliy ta’lim muassasalari qariyb 3 baravarga oshib, 145 taga, talabalar soni esa 80 ming nafarga yetdi.
Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikda 2019 yilda boshlangan tashabbus – “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida ikki milliondan ortiq yoshlarimiz bilim va ko‘nikmalarini oshirdi. “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali bu borada 100 ga yaqin yoshlarimiz dunyoning eng nufuzli universitetlarida tahsil olmoqda.
– Biz ishonamiz: ular ertaga yurtimizga qaytib, sun’iy intellektning eng so‘nggi yutuqlarini ta’limga, iqtisodiyotga, davlat boshqaruviga joriy qilishda yetakchi kuchga aylanadi, – dedi davlatimiz rahbari.
Bundan tashqari, sun’iy intellektni ta’lim tizimiga joriy etish, o‘qituvchilarni qayta tayyorlash, maktab va universitetlarda soha bo‘yicha savodxonlikni oshirish dasturlari amalga oshirilmoqda.
Sun’iy intellekt texnologiyalari tarmoqlar samaradorligi, ayniqsa, aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlar sifatini oshirishga yangi kuch va mazmun bag‘ishlamoqda.
Xususan, raqamli diagnostika tizimlari joriy etilishi natijasida 50 mingdan ortiq bemorga sun’iy intellekt yordamida aniq tashxis qo‘yildi. Bu shifokorlarning ish yuklamasini sezilarli darajada kamaytirib, tibbiy xizmat ko‘rsatish vaqtini 5-7 barobar qisqartirdi.
Yana bir misol. Qoraqalpog‘istonda o‘tkazilgan umummilliy “Salomatlik marafoni” doirasida 45-65 yosh orasidagi ayollar o‘rtasida 4 mingga yaqin mammografiya tekshiruvi amalga oshirildi.
Dastlabki tekshiruv tasvirlarining 70 foizi yurtimiz mutaxassislari tomonidan yaratilgan sun’iy intellekt platformasi orqali tahlil qilinib, ularning 98 foizi shifokorlar tomonidan tasdiqlandi. Tashxis qo‘yish vaqti bir necha kundan ikki soatgacha qisqardi.
AT sohasidagi innovatsion ekotizim ham sezilarli o‘sdi. Startaplar soni so‘nggi yillarda 10 baravar oshib, umumiy hisobda 300 million dollar investitsiya jalb qilindi.
Davlatimiz rahbari forumda ishtirok etayotgan xalqaro tashkilotlar va jahonning yetakchi kompaniyalarini yurtimizda sun’iy intellekt sohasini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlikka chaqirdi.
Xorijiy ekspertlar keyingi besh yilda sun’iy intellekt texnologiyalari O‘zbekiston iqtisodiyotida kamida 10 milliard dollarlik qo‘shimcha qiymat yaratishini prognoz qilyapti.
Bunday yuqori ko‘rsatkichlarga erishish uchun barcha zarur asoslar va imkoniyatlar mavjud.
2030 yilga qadar faqat AT xizmatlari eksportini 5 milliard dollarga yetkazish, sohada yetishib chiqadigan millionlab yoshlar uchun yuqori daromadli ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha katta marralar olingani ta’kidlandi.
Yurtimizda sun’iy intellekt ekotizimini barcha sohalarda joriy etish maqsadida kelgusi yil AQSHning “Nvidia” kompaniyasi bilan katta super kompyuter klasteri ishga tushiriladi.
– Asosiy maqsadimiz – O‘zbekistonni nafaqat zamonaviy texnologiyalar iste’molchisi, balki ularni yaratadigan, eksport qiladigan va global miqyosda raqobatlasha oladigan davlatga aylantirishdir. Milliy mahsulotlarimizni xalqaro bozorga yo‘naltirish borasida AQSHning Kremniy vodiysida Milliy transfer ofisini ochib, yoshlarimiz va startap asoschilarini yirik kompaniyalar, investor va akseleratorlar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri bog‘lash imkoniyatini yaratamiz, – dedi Prezident.
Endilikda yoshlarimiz maktabdan tashqari ham sun’iy intellekt bilan ishlash ko‘nikmalariga o‘rgatiladi. Buning uchun yurtimizning barcha hududlaridagi “Kelajak markazlari”da SI maktab dasturi joriy qilinadi.
Mamlakatimizda maktablar o‘rtasida har yili sun’iy intellekt yo‘nalishida eng yaxshi startap g‘oyalari bo‘yicha tanlov o‘tkazish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Respublikadagi 14 ta hududning har birida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan maktabda eng zamonaviy sun’iy intellekt laboratoriyasi tashkil etiladi va g‘oyalarni tijoratlashtirish bo‘yicha ilg‘or kompaniyalar bilan hamkorlik o‘rnatiladi.
Sohadagi istiqbolli yoshlarni aniqlash va ularni qo‘shimcha rag‘batlantirish maqsadida “Sun’iy intellekt bo‘yicha Prezident tanlovi” tashkil etiladi.
Chekka tumanlardan tortib, respublika darajasigacha har yili 100 nafar eng iqtidorli yoshlar saralab olinadi. Ular AQSH, Birlashgan Arab Amirliklari, Yevropaning ilg‘or texnologik kompaniyalariga stajirovkaga yuboriladi. Keyingi bosqichda oliygohlar uchun ham ushbu amaliyot joriy etiladi.
Yuqorida aytilgan maqsadlar uchun 100 million dollar ajratildi hamda mazkur mablag‘ katta rejalar ijrosini ta’minlashga yo‘naltiriladi.
– Bugun biz Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikda “Bir million dasturchi” loyihasining uzviy davomi sifatida “5 million sun’iy intellekt yetakchilari” loyihasiga start beramiz. Bu oddiy dastur emas, balki yoshlarimiz uchun yangi imkoniyatlar olamidir, – dedi davlatimiz rahbari.
Loyiha doirasida 2030 yilga qadar 4 million 750 ming maktab o‘quvchilari va talabalar, 150 ming nafar o‘qituvchilar hamda 100 ming nafar davlat xizmatchilarini o‘qitish ko‘zda tutilgan.
Bunda sun’iy intellekt maktab, kasb ta’limi va oliy ta’lim tizimlariga ham integratsiya qilinadi.
– Ishonamanki, “5 million sun’iy intellekt yetakchilari” dasturi kelgusida iqtisodiyot drayveriga aylanib, mamlakatimizning jadal taraqqiyoti uchun shiddat bag‘ishlaydi, – dedi Prezidentimiz.
Saflari tobora kengayib borayotgan iqtidorli va o‘tyurak yoshlar Yangi O‘zbekistonning oltin avlodi, chinakam g‘ururi va iftixoridir. Kuni kecha yuksak intellektual salohiyatli yoshlarimizning yorqin vakili bo‘lgan Javohir Sindorov Hindistonda shaxmat bo‘yicha Jahon kubogida g‘alaba qozonib, o‘zbek yoshlarining nimalarga qodirligini butun dunyoga yana bir bor ko‘rsatdi.
Kuni kecha davlatimiz rahbarining farmoniga binoan Javohir Sindorov “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan edi.
Forumda Prezidentimiz Javohir Sindorovga ushbu yuksak unvonni tantanali ravishda topshirdi.
Davlatimiz rahbari sun’iy intellektni keng targ‘ib qilish, yurtimizga ilg‘or mutaxassis va ekspertlarni jalb etish, iqtidorli yoshlarni sohaga yanada qiziqtirish, ularni rag‘batlantirish maqsadida mamlakatimizda har yili noyabr oyini “Yoshlar uchun sun’iy intellekt oyligi” deb e’lon qilish, uning doirasida “Ipak yo‘li sun’iy intellekt forumi”ni o‘tkazib borishni taklif qildi.

Стартовал проект «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта»
Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в торжественной церемонии открытия международного форума по искусственному интеллекту, состоявшейся в Международном конгресс-центре.
Перед началом мероприятия глава государства ознакомился с презентацией проектов и стартапов в области искусственного интеллекта, созданных молодежью нашей страны.
В беседе с талантливыми молодыми специалистами Президент особо подчеркнул стратегическое значение сферы информационных технологий, ее решающую роль в устойчивом развитии и конкурентоспособности государства. Было отмечено, что представленные инновационные разработки в различных направлениях наглядно отражают формирование в Узбекистане современной цифровой экосистемы и практические результаты реализуемых реформ.
Одновременно глава государства подчеркнул важность новых механизмов поддержки стартапов и технологических инициатив, широкого внедрения разработок в национальную экономику и вывода успешных проектов на международный рынок.
Выступая на открытии форума, Президент сердечно поприветствовал всех его участников.
Он подчеркнул, что в XXI веке информационные технологии и процессы цифровизации становятся главным критерием прогресса любой страны.
Искусственный интеллект сегодня превращается не в узкоспециализированный инструмент, а в фундаментальный фактор, глубоко проникающий во все сферы экономики, систему государственного управления и повседневную жизнь.
– Не будет преувеличением сказать, что великие ученые, прославившие нашу цивилизацию во времена Первого и Второго Ренессанса — Мухаммад аль-Хорезми, Абу Райхон Беруни, Мирзо Улугбек – внесли огромный вклад в развитие алгоритмов, математики и логики, тем самым заложив основы нынешнего прогресса в сфере искусственного интеллекта, – отметил Президент.
Глава государства особо подчеркнул, что, являясь наследниками этого бесценного научного наследия, мы должны быть открыты новым технологиям и превратить их в мощную опору дальнейшего развития страны.
Первым шагом в трансформации сферы искусственного интеллекта стало принятие Национальной стратегии, основанной на передовом международном опыте.
В результате доля цифровой экономики в ВВП страны удвоилась. Объем прямых инвестиций в сферу искусственного интеллекта и цифровых технологий достиг почти 2 миллиардов долларов.
Экспорт IT-услуг за последние годы вырос в 4,5 раза и приблизился к 1 миллиарду долларов – это убедительное подтверждение эффективности проводимых реформ.
Кроме того, недавно был создан Международный центр цифровых технологий, работающий по специальному режиму, основанному на английском праве.
Количество вузов, готовящих IT-специалистов, выросло почти в три раза – до 145, число студентов достигло 80 тысяч.
Запущенная в 2019 году совместно с Объединенными Арабскими Эмиратами программа «Один миллион программистов» значительно расширила свои масштабы: обучение прошли более двух миллионов молодых людей. Через фонд «Эл-юрт умиди» около 100 наших талантливых молодых специалистов обучаются в ведущих университетах мира.
– Мы уверены: завтра, вернувшись на родину, они станут движущей силой внедрения самых передовых достижений искусственного интеллекта в образование, экономику и государственное управление, – подчеркнул Президент.
Также реализуются программы по интеграции искусственного интеллекта в систему образования, переподготовке учителей и повышению цифровой грамотности в школах и университетах.
Технологии искусственного интеллекта уже сегодня существенно повышают эффективность отраслей, в первую очередь – качество медицинских услуг.
Так, благодаря внедрению цифровых систем диагностики более 50 тысяч пациентов получили точное заключение с использованием алгоритмов ИИ, что значительно снизило нагрузку на врачей и сократило время обслуживания в 5-7 раз.
Во время общенационального «Марафона здоровья» в Каракалпакстане почти 4 тысячи женщин в возрасте 45–65 лет прошли маммографию. 70 процентов первичных снимков были проанализированы отечественной платформой искусственного интеллекта, и 98 процентов результатов были подтверждены врачами. Срок постановки диагноза сократился с нескольких дней до двух часов.
Инновационная экосистема IT-стартапов также активно развивается: их число за последние годы увеличилось в 10 раз, общий объем привлеченных инвестиций достиг 300 миллионов долларов.
Президент нашей страны призвал международные организации и ведущие мировые компании, участвующие в форуме, к взаимовыгодному сотрудничеству в сфере искусственного интеллекта в Узбекистане.
По оценкам иностранных экспертов, технологии искусственного интеллекта в ближайшие пять лет могут создать в экономике Узбекистана дополнительную стоимость не менее чем на 10 миллиардов долларов.
Существующие условия и потенциал позволяют достигнуть таких высоких показателей.
Цель – к 2030 году довести экспорт IT-услуг до 5 миллиардов долларов и создать тысячи высокодоходных рабочих мест для молодых специалистов.
Для широкого внедрения экосистемы искусственного интеллекта в 2025 году совместно с американской компанией Nvidia в нашей стране будет запущен крупный суперкомпьютерный кластер.
– Наша стратегическая цель – превратить Узбекистан не только в потребителя современных технологий, но и в страну, которая создает их, экспортирует и успешно конкурирует на глобальном рынке, – отметил Президент. – Для продвижения отечественных разработок на мировом уровне мы откроем Национальный офис трансфера технологий в Кремниевой долине США, обеспечив прямые связи наших молодых специалистов и основателей стартапов с ведущими компаниями, инвесторами и акселераторами.
Отныне молодежь страны будет обучаться навыкам работы с ИИ не только в школах, но и в рамках системы центров «Келажак» во всех регионах.
Ежегодно будет проводиться национальный конкурс лучших стартап-идей в сфере искусственного интеллекта среди школ.
В школах-победителях в каждом из 14 регионов будут созданы современные лаборатории искусственного интеллекта и налажено сотрудничество с ведущими компаниями по коммерциализации разработок.
Для выявления талантливой молодежи и ее дальнейшей поддержки будет учрежден Президентский конкурс по искусственному интеллекту.
Каждый год на республиканском уровне, начиная от самых отдаленных районов, будут отбираться 100 наиболее одаренных молодых специалистов. Они пройдут стажировки в ведущих технологических компаниях США, ОАЭ и Европы. На втором этапе аналогичная система будет внедрена для вузов.
На реализацию всех этих задач будет выделено 100 миллионов долларов.
– Сегодня мы совместно с Объединенными Арабскими Эмиратами запускаем проект «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта» – логическое продолжение программы «Один миллион программистов». Это не просто программа – это новые горизонты возможностей для нашей молодежи, – заявил Президент.
В рамках проекта до 2030 года планируется обучить 4 миллиона 750 тысяч школьников и студентов, 150 тысяч учителей и 100 тысяч государственных служащих. Искусственный интеллект будет интегрирован в школьное, профессиональное и высшее образование.
– Уверен, что программа «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта» станет драйвером экономики и придаст мощный импульс стремительному развитию нашей страны, – отметил Президент.
Наша талантливая и активная молодежь – гордость и опора Нового Узбекистана. На днях яркое подтверждение этому вновь продемонстрировал Жавохир Синдоров, одержавший победу на Кубке мира по шахматам в Индии.
На днях, согласно Указу Президента, Жавохиру Синдарову было присвоено почетное звание «Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан».
В ходе форума глава государства торжественно вручил молодому гроссмейстеру этот высокий знак отличия.
Президент предложил ежегодно объявлять ноябрь месяцем искусственного интеллекта для молодёжи и в его рамках проводить «Форум искусственного интеллекта Шелкового пути».
В завершение церемонии дан старт реализации в Узбекистане проекта «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта».