Hududlarda yoqilg‘i-energetika sohasidagi ishlarni tizimli tashkil etish vazifalari belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga “Yangiyo‘l tajribasi” asosida hududlarda iste’molchilarni yoqilg‘i-energetika resurslari bilan barqaror ta’minlash, energiya samaradorligini oshirish, tarmoqlardagi yo‘qotishlar va debitorlik qarzdorlikni keskin kamaytirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan axborot berildi.
Avvalroq ushbu tajriba asosida har bir hududdan bittadan tanlab olingan 14 ta tumanda namunaviy tizim yaratish vazifasi qo‘yilgan edi. Shu maqsadda ishlar “mahallabay” tashkil etilib, energetika sohasidagi muammolarni joyiga chiqqan holda o‘rganish va manzilli choralar ko‘rish yo‘lga qo‘yildi.
Bu 916 ta mahalla, 832 mingta xonadon, 49 mingta tadbirkorlik sub’ekti va 2,2 mingdan ortiq ijtimoiy soha ob’ektini qamrab oldi. Har bir mahalla bo‘yicha energetik pasport va energiya resurslariga talab balansi shakllantirildi.
photo_2026-08-13_20-02-04 (2)
Natijada ilk bor mahallalar kesimida mavjud talab va imkoniyat o‘rtasidagi tafovut aniq hisob-kitob qilindi. Jumladan, 265 ta mahallada 60 megavatt elektr quvvati, 42 ta mahallada esa yiliga 47 million kub metr tabiiy gaz taqchilligi borligi aniqlandi. Ayni paytda 207 ta mahallada quvvat zaxirasi mavjud.
Bunday yondashuv kelgusida energiya resurslariga bo‘lgan talabni oldindan hisoblash va zarur infratuzilmani o‘z vaqtida tayyorlash imkonini beradi.
photo_2026-08-13_20-02-05
Shu asosda elektr va gaz tarmoqlarini yangilash ishlari jadallashtirildi. 14 ta tumanda 5 ming 695 ta transformator, 6,9 ming kilometr elektr tarmog‘i, 242 kilometr gaz tarmog‘i hamda 404 ta gaz taqsimlash qurilmasi ta’mirtalab ekani aniqlandi. Ularning texnik holatini yaxshilab, “yashil” toifaga o‘tkazish ishlari boshlandi.
Hozirga qadar 441 ta transformator, 1 ming 134 kilometr elektr va 88 kilometr gaz tarmog‘i, shuningdek, 92 ta gaz taqsimlash qurilmasi ta’mirlandi.
Avvalgi yillarda investitsiya dasturlari doirasida boshlangan, biroq yakuniga yetkazilmagan ob’ektlarning bir qismi ham foydalanishga topshirildi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, kelgusi besh yilda mazkur tumanlarda energiya resurslariga talab 49 foizga oshishi kutilmoqda. Shu bois, istiqbolda ishga tushiriladigan loyihalarni hisobga olgan holda aholi va tadbirkorlarni energiya resurslari bilan ishonchli hamda barqaror ta’minlashga qaratilgan besh yillik dastur ishlab chiqildi.
photo_2026-08-13_20-02-05 (2)
Unda 721 ta mahallada 2 ming 261 ta transformator va 7 ming 449 kilometr elektr tarmog‘i, 200 ta mahallada esa 313 ta gaz taqsimlash qurilmasi va 327 kilometr gaz tarmog‘ini yangilash belgilandi.
Bu ishlar natijasida hududlarda qo‘shimcha 1 ming 300 megavatt o‘tkazuvchanlik quvvati yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Ijtimoiy soha ob’ektlaridagi energiya iste’moli ham o‘rganildi. Jami 1 ming 938 ta ob’ektning energiya sarfi tahlil qilinib, samaradorligi past bo‘lgan 226 tasi “qizil” toifaga kiritildi. Ularni energiya samarador tizimga o‘tkazish bo‘yicha dastur ishlab chiqilib, amaliy ishlar boshlandi.
Ushbu chora-tadbirlar natijasida yiliga 4,3 million kilovatt-soat elektr energiyasi va 2,1 million kub metr tabiiy gazni tejash imkoniyati yaratiladi.
Davlatimiz rahbari 14 ta tumanda qo‘llangan mazkur yondashuv bilan cheklanib qolmasdan, uni respublikaning barcha tumanlarida joriy etish zarurligini ta’kidladi.
Barcha hududlarda ishlarni “mahallabay” tashkil etish, energetik pasportlar va energiya iste’moli balansini shakllantirish, tarmoqlarning holatini manzilli o‘rganish hamda aniqlangan muammolarni bosqichma-bosqich bartaraf etish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
Maqsad – energetika sohasida “muammo paydo bo‘lgandan keyin uni bartaraf etish” amaliyotidan “muammoni oldindan aniqlash, zarur choralarni rejalashtirish va uning oldini olish” tizimiga o‘tish.
Yig‘ilishda Samarqand viloyati hududiy elektr tarmoqlari boshqaruvini xorijiy investorlarga berish hamda “Surxon – Puli-Xumri” yuqori kuchlanishli tarmog‘ini barpo etish loyihalarini jadallashtirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Определены задачи по системной организации работы топливно-энергетической отрасли в регионах
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о работе, проведенной в регионах на основе «Янгиюльского опыта» по стабильному обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами, повышению энергоэффективности, резкому сокращению потерь в сетях и дебиторской задолженности.
Ранее была поставлена задача создать образцовую систему в 14 районах, отобранных по одному в каждом регионе. В этих целях работа организована на уровне махаллей, налажено изучение проблем энергетической сферы и принятие адресных мер с выездом на места.
Проведенной работой охвачены 916 махаллей, 832 тысячи домохозяйств, 49 тысяч субъектов предпринимательства и свыше 2,2 тысячи объектов социальной сферы. Для каждой махалли сформированы энергетический паспорт и баланс потребности в энергоресурсах.
photo_2026-08-13_20-02-04 (2)
В результате впервые в разрезе махаллей точно рассчитан разрыв между существующей потребностью и имеющимися возможностями. В частности, в 265 махаллях выявлен дефицит электрической мощности в объеме 60 мегаватт, еще в 42 махаллях – природного газа в объеме 47 миллионов кубометров в год. Вместе с тем в 207 махаллях имеется резерв мощности.
Такой подход позволяет заранее рассчитывать будущую потребность в энергоресурсах и своевременно готовить необходимую инфраструктуру.
На этой основе ускорено обновление электрических и газовых сетей. Установлено, что в 14 районах в ремонте нуждаются 5 тысяч 695 трансформаторов, 6,9 тысячи километров электрических и 242 километра газовых сетей, а также 404 газораспределительных устройства. Начаты работы по улучшению их технического состояния и переводу в «зеленую» категорию.
К настоящему времени отремонтированы 441 трансформатор, 1 тысяча 134 километра электрических и 88 километров газовых сетей, а также 92 газораспределительных устройства.
Кроме того, введена в эксплуатацию часть объектов, работы на которых были начаты в прошлые годы в рамках инвестиционных программ, но не завершены.
Согласно расчетам, в ближайшие пять лет потребность в энергоресурсах в этих районах увеличится на 49 процентов. В связи с этим с учетом перспективных проектов разработана пятилетняя программа, направленная на надежное и стабильное обеспечение населения и предпринимателей энергоресурсами.
В рамках программы намечено обновить 2 тысячи 261 трансформатор и 7 тысяч 449 километров электрических сетей в 721 махалле, а также 313 газораспределительных устройств и 327 километров газовых сетей в 200 махаллях.
photo_2026-08-13_20-02-05
Реализация этих мер позволит создать в регионах дополнительные пропускные мощности в объеме 1 тысячи 300 мегаватт.
Изучено также энергопотребление на объектах социальной сферы. Проанализирован расход энергоресурсов на 1 тысяче 938 объектов, 226 из них с низкими показателями эффективности отнесены к «красной» категории. Разработана программа по их переводу на энергоэффективные системы, начата практическая работа.
Реализация намеченных мер позволит ежегодно экономить 4,3 миллиона киловатт-часов электроэнергии и 2,1 миллиона кубометров природного газа.
Глава нашего государства указал на необходимость не ограничиваться подходом, примененным в 14 районах, и распространить его на все районы республики.
photo_2026-08-13_20-02-05 (2)
Ответственным лицам поручено организовать во всех регионах работу на уровне махаллей, сформировать энергетические паспорта и балансы энергопотребления, адресно изучить состояние сетей и поэтапно устранить выявленные проблемы.
Цель – перейти в энергетической сфере от практики «устранения проблемы после ее возникновения» к системе, предусматривающей заблаговременное выявление проблем, планирование необходимых мер и их предотвращение.
На совещании также рассмотрены вопросы ускорения проектов по передаче региональных электрических сетей Самаркандской области в управление иностранным инвесторам и строительству высоковольтной линии «Сурхан – Пули-Хумри».