Maktabgacha taʼlim bolaning intellektual, ijtimoiy va maʼnaviy rivojlanishida hal qiluvchi bosqich hisoblanadi. Shu bois, soʻnggi yillarda ushbu sohada qamrovni kengaytirish, taʼlim sifatini oshirish va xususiy sektor ishtirokini ragʻbatlantirish boʻyicha izchil islohotlar amalga oshirildi. Natijada mamlakatimizda maktabgacha taʼlim bilan qamrov 78 foizga yetdi.
Shu bilan birga, qamrovni 80 foizga yetkazish uchun yangi bogʻcha oʻrinlarini yaratish talab etiladi, 39 ta tuman va shaharda esa bogʻcha qamrovi 70 foizdan past darajada qolmoqda. Shuningdek, davlat bogʻchalarida pedagoglarning 61 foizi, nodavlat bogʻchalarda esa 76 foizi oʻrta maxsus maʼlumotga egaligi kadrlar salohiyatini yanada oshirish dolzarb masala ekanini koʻrsatmoqda.
Shu munosabat bilan bugungi taqdimotda maktabgacha taʼlim tizimini yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha ishlab chiqilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Jumladan, bir yillik maktabga tayyorlov guruhlarining taʼlim dasturi majburiy umumiy oʻrta taʼlimning dastlabki bosqichi sifatida joriy etiladi. Bunda bolalarni maktab taʼlimiga puxta tayyorlash, taʼlimda uzluksizlikni taʼminlash asosiy maqsad qilib qoʻyilgan.
Maktabgacha taʼlim tizimida oʻyinga asoslangan taʼlim modeli joriy etilib, bolaning tabiiy qobiliyati va qiziqishlarini hisobga olgan holda taʼlim-tarbiya jarayoni tashkil qilinadi. Ilgʻor xorijiy tajribalar asosida oʻquv muhiti yangilanadi.
Shuningdek, “Yangi avlod” maktabgacha taʼlim tashkilotlari tarmogʻini shakllantirish rejalashtirilgan. 2026-2028-yillarda har bir hududda 120 oʻrinli “Yangi avlod” davlat bogʻchalari hamda ularning tarkibida Bolalarni rivojlantirish innovatsion markazlari tashkil etiladi. Mazkur bogʻchalarda qoʻshimcha rahbar hamda tarbiyachi-yoʻriqchi shtatlari joriy qilinib, rahbar va pedagog xodimlarga tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida har oylik ustama toʻlanadi.
Maktabgacha va umumiy oʻrta taʼlim xizmatlarini koʻrsatuvchi nodavlat taʼlim tashkilotlariga ham bir yillik maktabga tayyorlov guruhlarini tashkil etishga ruxsat beriladi. Bu orqali taʼlim xizmatlari bozorida sogʻlom raqobatni kengaytirish va qamrovni oshirish maqsad qilingan.
Kadrlar tayyorlash masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi. 2026-2027-oʻquv yilidan boshlab pedagogika oliy taʼlim tashkilotlarida maktabgacha va boshlangʻich taʼlim yoʻnalishlari boʻyicha taʼlim dasturlari xalqaro ilgʻor tajribalarga mos ravishda takomillashtiriladi. Shu bilan birga, amalda ishlab kelayotgan oʻrta maxsus maʼlumotli pedagog kadrlar uchun dual taʼlim (“5+1”) asosida bakalavrlar tayyorlash tizimi joriy etiladi.
2027-2028-oʻquv yilidan boshlab maktabga tayyorlov guruhlarida taʼlim-tarbiya olgan bolalarga davlat namunasidagi elektron sertifikat berilishi, mazkur maʼlumotlar umumiy oʻrta taʼlim toʻgʻrisidagi shahodatnomada qayd etilishi koʻzda tutilmoqda.
Taqdimotda maktabgacha taʼlim sohasida xususiy sektorni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan yangi imtiyozlar ham muhokama qilindi.
Maktabgacha taʼlim sohasida xususiy sektor ishtirokini kengaytirish maqsadida qamrov darajasi 80 foizdan past boʻlgan tuman va shaharlarda (Toshkent shahri bundan mustasno) tadbirkorlar uchun qator qoʻllab-quvvatlash choralari joriy etiladi.
Jumladan, maktab va bogʻchalar hududidagi boʻsh yer maydonlarida davlat-xususiy sheriklik asosida bogʻchalar tashkil etilganda, ijara toʻlovlari 30 yilgacha undirilmaydi. Shuningdek, har bir tarbiyalanuvchi uchun davlat bogʻchalarida bir bolaga toʻgʻri keladigan xarajatning 50 foizi miqdorida subsidiya ajratiladi. Ushbu tartib 2024-yildan tashkil etilgan nodavlat bogʻchalarga ham tatbiq etiladi.
Qamrov darajasi past hududlarda bogʻcha va maktabdan tashqari joylarda quvvati kamida 150 oʻrinli nodavlat bogʻchalar tashkil etilsa, 7 yilgacha muddatga 5 milliard soʻmgacha imtiyozli kreditlar ajratiladi. Shu bilan birga, tarbiyachilarga oylik ish haqi toʻlash xarajatlari davlat bogʻchalarida belgilangan meʼyorlar asosida uch yil davomida qoplab beriladi. Har 30 nafar bolaga bir nafar tarbiyachi shtati hisoblanadi.
Mazkur imtiyozlar yangi koʻp kvartirali uylarning birinchi qavatida tashkil etiladigan xususiy bogʻchalarga ham tatbiq etiladi.
Bundan tashqari, 2030-yil 1-yanvarga qadar quvvati 150 oʻrindan kam boʻlmagan nodavlat bogʻchalar tashkil etgan tadbirkorlar uchun ijtimoiy soliq stavkasi boʻyicha yengilliklar beriladi.

Дошкольное образование - решающий этап в интеллектуальном, социальном и духовном развитии ребенка. Поэтому в последние годы в этой сфере проводились осуществлены реформы, направленные на расширение охвата, повышение качества образования и стимулирование участия частного сектора. В результате охват дошкольным образованием в нашей стране достиг 78 процентов.
Вместе с тем, для достижения охвата в 80 процентов требуется создание новых мест в детских садах, а в 39 районах и городах охват детсадами остается ниже 70 процентов. Кроме того, 61 процент педагогов государственных детских садов и 76 процентов работников частных детских садов имеют среднее специальное образование, что подчеркивает актуальность дальнейшего повышения кадрового потенциала.
В этой связи на нынешней презентации рассмотрены меры, разработанные для вывода системы дошкольного образования на новый уровень.
В частности, программы годичной подготовки к школе будут внедрены в качестве первого этапа обязательного общего среднего образования. Основной целью является тщательная подготовка детей к школьному образованию и обеспечение непрерывности учебного процесса.
В системе дошкольного образования внедрят основанную на играх модель обучения, при которой учебный процесс строится с учётом врождённых способностей и интересов ребёнка. Учебная среда будет обновлена на основе передового зарубежного опыта.
Кроме того, планируется сформировать сеть дошкольных образовательных учреждений “Янги авлод”. В 2026*2028 годах в каждом регионе будут созданы государственные детские сады “Янги авлод” на 120 мест, а также Инновационные центры развития детей в их структуре. В этих детских садах введут дополнительные должности руководителя и воспитателя-наставника, руководящим сотрудникам и педагогам будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере 20 процентов от тарифной ставки.
Организовать годичные подготовительные группы будет разрешено также негосударственным образовательным организациям, предоставляющим услуги дошкольного и общего среднего образования. За счет этого планируется стимулировать здоровую конкуренцию на рынке образовательных услуг и увеличить охват.
Особое внимание уделено вопросам подготовки кадров. Начиная с 2026-2027 учебного года образовательные программы в педагогических вузах по направлению дошкольного и начального образования будут усовершенсвованы в соответствии с передовым международным опытом. Наряду с этим, для работающих педагогов со средним специальным образованием введут систему подготовки бакалавров на основе дуального образования (“5+1”).
Предусматривется, что начиная с 2027-2028 учебние года дети, прошедшие обучение в подготовительных группах, будут получать электронный сертификат государственного образца, соответствующая информация будет занесена в аттестат об общем среднем образовании.
На презентации также обсуждены новые льготы, направленные на поддержку частного сектора в сфере дошкольного образования.
С целью расширения участия частного сектора в дошкольном образовании в районах и городах, где уровень охвата ниже 80 процентов (за исключением города Ташкента), будет введен ряд мер поддержки для предпринимателей.
В частности, при организации на основе государственно-частного партнерства дошкольного учреждения на свободных земельных участках школ и детских садов арендная плата не будет взиматься до 30 лет. Кроме того, на каждого воспитанника государственных детских садов будет предоставляться субсидия в размере 50 процентов от расходов на одного ребёнка. Этот порядок будет применяться также к частным детским садам, организованным в 2024 году.
При организации новых частных дошкольных учреждений вместимостью не менее 150 мест в районах с низким уровнем охвата будут предоставлены льготные кредиты до 5 миллиардов сумов на срок до 7 лет. Вместе с тем, расходы на выплату ежемесячной заработной платы воспитателям будут компенсироваться в течение трёх лет на основе нормативов, установленных для государственных детских садов. Компенсация будет выплачитьваться из расчета одна штатная единица воспитателя на каждые 30 воспитанников.
Эти льготы будут распространяться также на частные детские сады, размещаемые на первых этажах новых многоквартирных домов.
Кроме того, предпринимателям, организовавшим частные дошкольные учреждения вместимостью не менее 150 мест, будут представлены преференции по ставке социального налога до 1 января 2030 года.
Глава нашего государства подчеркнул важность тщательной проработки и поэтапного внедрения представленных предложений, а также создания прочной основы для всестороннего развития детей за счет повышения качества дошкольного образования. Ответственным лицам даны соответствующие поручения.