O‘zbekiston vakili Pekin forumida ishtirok etdi
1-3-noyabr kunlari Xitoy Xalq Respublikasi poytaxtida 21-Pekin forumi bo‘lib o‘tdi. Bu galgi an’anaviy xalqaro anjuman “Sivilizatsiyalar uyg‘unligi va barcha uchun farovonlik: innovatsiyalar va inson taraqqiyoti davri” mavzusiga bag‘ishlandi.
Ochilish marosimida Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Jeng Jianbang, Italiya sobiq Bosh vaziri Romano Prodi, Pokistonning sobiq Bosh vaziri Shahid Hoqon Abbosiy, akademik Gong Kixuang, Nobel mukofoti sovrindori, Pekin universiteti prezidenti, professor Jerar Albert Muru so‘zga chiqdi.
Yalpi va 13 ta sho‘ba yig‘ilishlarida barqaror rivojlanish va atrof-muhit gigiyenasi; Xitoyning global iqtisodiy transformatsiyasi va innovatsion rivojlanishi; sun’iy intellekt davrida raqamlashtirish; Xitoyning Markaziy Osiyo va Yaqin Sharq bilan hamkorligi; barqaror energetika tizimlarini qurish; Global sivilizatsiya tashabbusi istiqbollari; jahon sog‘liqni saqlash tizimi; innovatsiyalar davrida gender tenglik kabi masalalar muhokama qilindi.
Pekin forumida dunyoning 30 mamlakatidan 500 dan ortiq olim va ekspert, siyosiy doiralar va diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi. Forum ishida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari M.Tillaboyev ham qatnashdi.
Ma’lumot uchun: Forum 2004-yildan beri Pekin universiteti, Pekin meriyasi va Chey ilg‘or tadqiqotlar instituti tomonidan har yili o‘tkazib kelinadi. Unda insoniyatning umumiy farovonligi yo‘lida sivilizatsiyalar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni asrab-avaylash masalalari muhokama qilinadi. O‘tgan 20-yil davomida Pekin forumlarida 80 dan ortiq davlatdan 7 mingdan ziyod taniqli arbob va olimlar ishtirok etgan.

Представитель Узбекистана принимает участие в работе 21-го Пекинского форума на тему «Гармония цивилизаций и процветание для всех: эра инноваций и развития человечества”
1 ноября начал свою работу 21-й Пекинский форум на тему “Гармония цивилизаций и процветание для всех: эра инноваций и развития человечества”.
На церемонии открытия выступили Женг Жианбанг, заместитель председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей, Романо Проди, бывший Премьер-министр Италии, Шахид Хакан Аббаси, бывший Премьер-министр Пакистана, академик Гонг Кихуанг, президент Пекинского университета, профессор Жерар Альберт Муру, Нобелевский лаурет по физике за 2018 год.
В работе 21-го Форума, который продлится до 3 ноября, принимают участие более 500 ученых и экспертов, представителей политических кругов и дипломатического корпуса из 30 стран мира. В ходе пленарного и 13 секционных заседаний Форума будут обсуждены вопросы: устойчивого развития и гигиены окружающей среды; глобальной экономической трансформации и инновационного развития Китая; цифровизации в эпоху искусственного интеллекта; сотрудничества Китая с Центральной Азией и Ближним Востоком; построения устойчивых энергетических систем; перспектив Глобальной цивилизационной инициативы; всемирного здравоохранения; гендерного равенства в эпоху инноваций и др.
В работе Пекинского форума принимает участие первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека М.Тиллабаев.
Справочно: Форум организуется ежегодно начиная с 2004 года Пекинским университетом, мэрией города Пекина и Институтом перспективных исследований Chey, в котором обсуждаются актуальные вопросы взаимодействия и сотрудничества по сохранению наследия между цивилизациями во благо общего процветания человечества. За последние 20 лет более 7000 видных деятелей и ученых более 80 стран приняли участие в работе Пекинских форумов.