Akademik va yoshlar uchrashuvi
16-yanvar kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, akademik Akmal Saidov O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining bakalavriat bosqichi talabalari, magistratura bosqichi tinglovchilari va doktorantlar bilan uchrashuv o‘tkazdi. Ushbu muloqot “Akademik va yoshlar” rukni doirasida tashkil etildi.
Uchrashuvda “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari” hamda “Xalqaro huquqning zamonaviy tendensiyalari” mavzulari muhokama qilindi. Mamlakatimizda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning ahamiyati va yoshlarning bu boradagi roli haqida atroflicha so‘z yuritildi.
Akademik A.Saidov Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida inson huquqlari, erkinliklari va demokratiyaga ustuvor ahamiyat qaratilayotganini ta’kidlab, yurtimizning xalqaro maydondagi imijini yaxshilash va inson huquqlari bo‘yicha yuqori standartlarga erishishdagi sa’y-harakatlar haqida ham to‘xtaldi. Tadbirda yuzdan ziyod talaba yoshlar, magistr va tadqiqotchilar faol ishtirok etdi.
Muloqot davomida, shuningdek, jahonda kechayotgan globallashuv jarayonlari, inson huquqlari sohasidagi xalqaro prinsiplar hamda davlatlararo hamkorlikning ahamiyati haqida fikr almashildi. Xalqaro huquq tizimidagi zamonaviy o‘zgarishlar va ularning inson huquqlarini ta’minlashdagi o‘rniga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir yoshlar uchun bilim va ko‘nikmalarni oshirish, inson huquqlari sohasida ilmiy-nazariy bilimlarni chuqurlashtirish va amaliyotga yo‘naltirish uchun muhim qadam bo‘ldi. Shu bilan birga, talabalarga huquq sohasini o‘rganishning ahamiyati, adabiyot va huquq o‘rtasidagi uzviylik kabi masalalar yuzasidan ham qiziqarli ma’lumotlar berildi.
Uchrashuv yoshlarning inson huquqlari va xalqaro huquq yo‘nalishidagi salohiyatini oshirish, ularning jamiyat va davlat ishlaridagi ishtirokini yanada faollashtirishga yo‘naltirilgan muhim tashabbus sifatida alohida ahamiyat kasb etdi.
Tadbir yakunida akademik A.Saidov Huquqni muhofaza qilish akademiyasining faoliyati bilan tanishdi. Bu yerda ilm-fan va o‘quv jarayoni uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yuqori baholadi.

16 января 2025 года директор Нatsiонального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов провел встречу со студентами бакалавриата, слушателями магистратуры и докторантами Академии.
В рамках встречи, прошедшей под рубрикой «Академик и молодежь», были обсуждены темы «Новый Узбекистан и права человека» и «Современные тенденции международного права». Это мероприятие было направлено на освещение значимости реформ в сфере прав человека, проводимых в стране, и роли молодежи в этих процессах.
Во время встречи академик Саидов отметил приоритетное значение прав человека, свобод и демократии в стратегии развития Нового Узбекистана, а также рассказал о действиях, предпринимаемых для улучшения международного имиджа страны и достижения высоких стандартов в области прав человека. В мероприятии приняли активное участие более ста студентов, магистрантов и исследователей.
В ходе беседы обсуждались процессы глобализatsiи, международные принципы в сфере прав человека и значение межгосударственного сотрудничества. Академик уделил особое внимание современным изменениям в системе международного права и их роли в обеспечении прав человека. Это мероприятие стало важным шагом для повышения знаний и навыков молодежи, углубления их теоретических знаний и практических навыков в области прав человека. Участникам также были представлены интересные сведения об изучении права, а также о взаимосвязи между литературой и правом.
Встреча приобрела особое значение как важная инициатива, направленная на повышение потенциала молодежи в области прав человека и международного права, а также на активизatsiю их участия в общественной и государственной жизни.
В завершение мероприятия академик А.Х. Саидов ознакомился с деятельностью Правоохранительной Академии Республики Узбекистан, высоко оценив условия, созданные здесь для научной и образовательной деятельности.