Avvalo, siz, azizlarni, ko‘pmillatli butun yurtimiz ayollarini 8 mart – Xalqaro xotin-qizlar bayrami bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Mutafakkir bobomiz Alisher Navoiy buyuk ona siymosi, mo‘’tabar ayol zotini ulug‘lab, ularning baxt-saodati yo‘lida barchamizni fidokor bo‘lishga da’vat etgani albatta bejiz emas.
Chindan ham, mehr-oqibat, olijanoblik, muhabbat va sadoqat kabi yuksak insoniy qadriyatlarni kamol toptirishda, oila qo‘rg‘onini mustahkamlashda sizlarning xizmatingizni hech narsa bilan qiyoslab bo‘lmaydi.
Bugungi qutlug‘ bayramning fayzli Ramazon oyida bo‘lib o‘tayotgani uning ezgu ruhi va mazmunini yanada oshirmoqda.
Muqaddas dinimiz ham muhtarama onalarimiz, dilbar opa-singillarimiz, munis qizlarimizga hamisha yaxshilik qilishga, ularning izzat-hurmatini joyiga qo‘yishga buyuradi.
Mana shunday quvonchli ayyomlar barchangizga muborak bo‘lsin!
So‘nggi yillarda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini to‘liq ta’minlash, ularning qadr-qimmatini ulug‘lash Yangi O‘zbekistonning davlat siyosatida yetakchi o‘ringa qo‘yilmoqda.
Bugungi kunda hurmatli ayollarimiz turli soha va tarmoqlarda Vatanimizning jadal taraqqiyoti uchun munosib hissa qo‘shayotganlarini minnatdorlik bilan e’tirof etamiz.
Masalan, 2017 yilda boshqaruv sohasida xodimlarning 20 foizini xotin-qizlar tashkil etgan bo‘lsa, hozirgi vaqtda bu raqam 35 foizga yetdi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlarining 38 foizini, Senat a’zolarining 27 foizini ayollar tashkil etmoqda.
Ayollarning davlat boshqaruvi va parlament faoliyatidagi ishtiroki kuchaygani jamiyatimiz rivojiga ham ijobiy ta’sir etayotganini hayotning o‘zi ko‘rsatmoqda.
Eng muhimi, aql-zakovatli, bilimli va iste’dodli xotin-qizlarimiz davlat va jamiyatning barcha sohalarida namuna bo‘lishmoqda.
O‘tgan yili Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida mamlakatimiz delegatsiyasi tarkibidagi ayol sportchilardan 3 nafari oltin, 8 nafari kumush, 3 nafari bronza medalini qo‘lga kiritgani tariximizda ilgari bo‘lmagan natijadir.
Qizlarimiz madaniyat va san’at sohasida ham O‘zbekiston bayrog‘ini baland ko‘tarishmoqda. O‘tgan yili madaniyat va san’at sohasidagi nufuzli xalqaro tanlovlarda 25 nafar, mamlakat miqyosidagi ko‘rik-tanlovlarda esa 71 nafar iste’dodli qizlarimiz g‘olib bo‘lganlari ham shundan dalolat beradi.
Mana shunday ayollarimiz safi kengayishi, qizlarimiz bunyodkor avlod bo‘lib maydonga chiqishi uchun kelgusida ularga qo‘shimcha sharoitlar yaratib beramiz.
Albatta, bunday keng ko‘lamli ishlarimiz xalqaro miqyosda haqli ravishda e’tirof etilmoqda.
Qadrli yurtdoshlar!
Bir haqiqatni barchamiz yaxshi tushunib olishimiz zarur. Ayollarning tashvish va mashaqqati ham, zimmasidagi mas’uliyati ham erkaklarga nisbatan ancha yuqori.
Uy-ro‘zg‘or ishlari va farzand tarbiyasidan ortib, ta’lim olayotgan, mehnat qilayotgan va tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan xotin-qizlar zamonamizning haqiqiy qahramonlari, desak, to‘g‘ri bo‘ladi.
Yangi O‘zbekistonda xotin-qizlarning og‘irini yengil qilish, ular uchun barcha sohalarda zarur sharoitlarni yaratib berish doimo davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qoladi.
Shu bois, yangilangan Konstitutsiyamizdagi ijtimoiy davlat tamoyiliga muvofiq, ijtimoiy himoya sohasidagi ishlarni tubdan yangicha tashkil etmoqdamiz. Bu borada har bir mahallada xotin-qizlarning holati o‘rganilib, ijtimoiy himoyaga muhtoj va ehtiyojmand 1 million nafar xotin-qizlarimiz “Ayollar daftari”ga kiritildi.
Joriy yilda ularning har biri bilan manzilli ishlab, nogironligi bo‘lgan 162 ming nafar ayolga sanatoriy, shifoxona va o‘zlari yashayotgan mahallada tibbiy yordam ko‘rsatiladi, boquvchisini yo‘qotgan 130 ming nafar xotin-qizga moddiy yordam beriladi, yana 6 ming nafar ayolning uy-joy sharoitlari yaxshilanadi, mehnatga layoqatli va ish izlayotgan opa-singillarimiz ishga joylashtiriladi.
Shuningdek, har yili og‘ir vaziyatga tushib qolgan 50 ming nafar xotin-qiz mamlakatimizdagi so‘lim maskanlarga o‘qish va hordiq chiqarish uchun yuboriladi. Ularga psixologik yordam ko‘rsatilib, tadbirkorlik ko‘nikmalarini o‘rgatish bo‘yicha motivatsion seminarlar tashkil etiladi.
O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi raisi Q.Rafiqov bu ishlarga bosh-qosh bo‘ladi.
Xotin-qizlarning salomatligi – har tomonlama sog‘lom va qudratli jamiyat poydevoridir.
Shu maqsadda yurtimizdagi 230 ta tug‘ruq muassasasi 21 mingta eng zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlanadi. Bundan tashqari, joriy yilda 1,5 million nafar xotin-qizda saraton kasalligini erta aniqlash maqsadida skrininglar o‘tkaziladi.
Ayollar o‘rtasida jismoniy tarbiya va sport ommalashib borayotgani jamiyatda sog‘lom muhitni shakllantirishga katta turtki bermoqda. Shu bois, bu yil barcha mahallalardagi 4 million xotin-qiz ommaviy sport musobaqalariga jalb qilinadi.
Biz bir muhim haqiqatni hayotimiz qoidasiga aylantirishimiz zarur. Ayollar sog‘lom bo‘lsa – oila mustahkam bo‘ladi, ularda ma’naviy muhit, ishchanlik kayfiyati yuksaladi, kelajakka ishonch ortadi.
Bugungi kunda yurtimizda 40 mingta ana shunday oila barchaga namuna bo‘layotgani, o‘tgan yili ularning 208 tasi “Ibratli oila” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangani barchamizni xursand qiladi.
Birgina misol. Toshloq tumanidagi Qo‘ziboyevlar oilasi 45 yil davomida barchaga o‘rnak bo‘lib kelmoqda. Oila bekasi Muqaddamxon opa umrining 35 yilini yosh avlodga ta’lim-tarbiya berishga bag‘ishlagan. U kishi turmush o‘rtog‘i bilan birgalikda fermer xo‘jaligi ham tashkil etib, tumandagi ellikka yaqin oilani daromadli qilgan.
Yana bir jihatiga e’tibor beringlar. Bu oila 30 dan ortiq ehtiyojmand oilani otaliqqa olib, ularning farzandlariga g‘amxo‘rlik ko‘rsatib, ta’lim olishi, kasb-hunar o‘rganishiga ko‘maklashmoqda.
Mahallalarda barkamol avlodni voyaga yetkazish va kambag‘allikka qarshi kurashishda bizga mana shunday ibratli oilalar yelkadosh bo‘lib kelayotgani har qanday yuksak e’tirofga munosibdir.
Fursatdan foydalanib, Yangi O‘zbekiston timsoli bo‘lgan ana shunday ibratli oilalarga chin dildan samimiy tashakkurlarimni bildiraman.
Bunday oilalar qancha ko‘paysa, Vatanimiz shuncha kuchli, xalqimiz shuncha qudratli bo‘ladi! Ibratli oila – ibratli va adolatli jamiyat uchun asos bo‘ladi.
Aziz opa-singillar!
Barchangizga yaxshi ma’lum, keyingi yillarda xotin-qizlarning sifatli ta’lim olishiga alohida e’tibor qaratyapmiz.
Men bir fikrni takror va takror aytishdan sira ham charchamayman.
Bitta qizni o‘qitsak, butun oilaga ta’lim bergan bo‘lamiz. Agar oila bilimli, ma’rifatli bo‘lsa, jamiyatning ongi, madaniy darajasi ham yuksaladi.
Yurtimizdagi 203 ta oliygoh talabalarining 52 foizdan ortig‘ini xotin-qizlar tashkil etayotgani mana shu ezgu g‘oyaning amaliy natijasi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz. O‘tgan yilning o‘zida magistraturada o‘qiyotgan 15 mingga yaqin xotin-qizlarga 100 milliard so‘mga yaqin kontrakt puli to‘lab berildi.
Hozirgi vaqtda 6 ming 200 dan ortiq xotin-qizlar ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanayotgani, ilmiy ishlanmalarning 25 foizini olima ayollarimiz yaratayotgani ham, jamiyatda ularning o‘rni mustahkamlanib borayotganidan dalolat beradi. Ularning orasida xalqaro darajada e’tirof etilayotgan ilm-fan vakillarining borligi barchamizga cheksiz faxr-iftixor bag‘ishlaydi, yoshlarimizni yangi-yangi yutuqlarga undaydi.
Masalan, taniqli mikrobiolog olimamiz Dilfuza Egamberdiyeva sho‘rlangan tuproqda serhosil ekinlar yetishtirish bo‘yicha olib borgan ilmiy tadqiqotlari uchun YUNESKOning nufuzli Karlos Finley xalqaro mukofotiga sazovor bo‘ldi.
Ayollari o‘qimishli va kasb-hunarli bo‘lgan yurtda tinchlik va taraqqiyot bo‘ladi. Ayollari ma’rifatli bo‘lgan xalq albatta baxtli bo‘ladi.
Shu bois, har bir oiladagi qizlarimiz bog‘cha, maktab bilan to‘liq qamrab olinishi, zamonaviy kasb-hunar va chet tillarini egallashi, oliy ma’lumotga ega bo‘lishi uchun bundan buyon ham barcha sharoitlarni yaratamiz. Xususan, bu yil 250 ming nafar qizimiz oliy ta’limga qamrab olinadi. Bu 2017 yilga nisbatan 3,5 karra ko‘p. Natijada har bir mahalladan 25-30 nafar xotin-qiz oliygohlarda ta’lim olish imkoniga ega bo‘ladi.
Buning uchun Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Z.Mahkamova, Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri H.Umarova har bir maktabda yuqori sinfda ta’lim olayotgan qizlarimiz bilan ishlashni individual yondashuv asosida tashkil etib, ularni oliygohlarga tayyorlaydi.
Bu yil sharoiti og‘ir oilalardagi iqtidorli yoshlarni xorijda o‘qitish bo‘yicha “Yorqin kelajak” loyihasini boshlayapmiz. Ushbu loyiha doirasida kamida 200 nafar qizimiz har yili dunyoning nufuzli oliygohlariga o‘qishga yuboriladi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Q.Sharipov, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri B.Zohidov, Savdo-sanoat palatasi raisi D.Vahobov tizimi esa yana 250 ming nafar xotin-qizni kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish uchun mas’ul bo‘ladi.
Biz xalqimizning roziligini, avvalo, sizlarning roziligingiz, deb tushunamiz.
Bu borada ayollarimizni bezovta qilayotgan eng katta masala, bu – ishsizlik. Shu bois, xotin-qizlar bandligini ta’minlash va tadbirkorlikka jalb etish bo‘yicha katta dasturlarni amalga oshiryapmiz. O‘tgan yilning o‘zida bu maqsadlarga 17 trillion so‘m kredit ajratildi. Ana shunday e’tibor tufayli ayol tadbirkorlarimiz o‘tgan yili 81 trillion so‘mlik mahsulot yaratib, 450 million dollarlik eksportni amalga oshirgani albatta tahsinga sazovordir.
Masalan, Navoiy shahrida qandolat va non mahsulotlari ishlab chiqaruvchi tadbirkor Shahnoza Karimova 50 nafar ehtiyojmand xotin-qizni o‘qitib, ishga olgan. Shulardan 10 nafariga uy-joy sotib olish uchun boshlang‘ich to‘lovni to‘lab bergan.
Eng muhimi, bunday saxovatpesha tadbirkor ayollar barcha hududlarimizda ko‘plab topiladi. Ular “Men – bunyodkor ayolman” degan loyihani ilgari surib, mahallalarda minglab ayollarni kasb-hunarga o‘qitib, daromadli qilish tashabbusini bildirgani, to‘g‘risi, meni juda ruhlantirdi.
Men o‘ziga katta ijtimoiy mas’uliyat olgan mana shunday ishbilarmon xotin-qizlarni “Yangi O‘zbekistonning bunyodkor ayollari” deb bilaman va ularga chuqur minnatdorlik izhor etaman. Ularga qanday qo‘shimcha sharoit va yengilliklar kerak bo‘lsa, yaratib berishga tayyorman.
Shu boradagi amaliy qadam sifatida Savdo-sanoat palatasi huzurida Tadbirkor ayollar kengashini tashkil etsak, nima deysizlar?
Ushbu kengash joylarda ayol tadbirkorlarni qiynayotgan hayotiy muammolarni hal qilish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri parlament oldiga masala qo‘ysa, o‘ylaymanki, ayni muddao bo‘ladi.
Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Nodira Shotursunova bu ishlarga bosh-qosh bo‘ladi.
Bu yil 2 million nafar ayollar bandligini ta’minlash, shundan 1 million 300 ming nafar xotin-qizni tadbirkorlikka jalb etish bo‘yicha katta marralar olganmiz. Buning uchun tijorat banklari tomonidan ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun qulay moliyaviy paketlar taqdim etiladi.
Misol uchun, “Milliy bank” (boshqaruv raisi A.Mirsoatov) xizmatlar sohasida kamida 200 ming nafar xotin-qizning loyihalariga ko‘maklashadi. “Turonbank” ATB (boshqaruv raisi Ch.Mirzayev) limonchilikda 150 ming nafar ayollar daromad topishi uchun arzon kreditlar taqdim etadi.
Xuddi shuningdek, “Mikrokreditbank” ATB (boshqaruv raisi O.Bo‘tayev) parrandachilikda – 160 ming nafar, “Sanoat qurilish bank” ATB (boshqaruv raisi A.Akbarjonov) sabzavot va ko‘chatlar yetishtirishda – 160 ming, “Xalq banki” (boshqaruv raisi Sh.Otaboyev) uzum, brokkoli va mahalliy karam yetishtirishda – 150 ming, “Agrobank” (boshqaruv raisining birinchi o‘rinbosari E.Qahhorov) bog‘dorchilik yo‘nalishida – 144 ming, “Biznesni rivojlantirish banki” (boshqaruv raisi S.Annaqlichev) ko‘kat, bulg‘or qalampiri, baqlajon va pomidor yetishtirishda – 94 ming, “Asakabank” (boshqaruv raisi Q.To‘laganov) farmatsevtika va uzumchilikda – 82 ming, “Aloqabank” (boshqaruv raisi K.Irisbekova) IT, asalarichilik va mevali ekinlar yetishtirishda 58 ming nafar ayollarimizni band etishga ko‘maklashadi.
Shu maqsadda bu yil mahallalarda ayollar tadbirkorligi loyihalari uchun qo‘shimcha 3,3 trillion so‘m ajratiladi. Xususan, oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida yana 100 million dollar beriladi. Bunga qo‘shimcha ravishda tijorat banklari ham 100 million dollar jalb qilib, mahallalarda o‘zini o‘zi band qilgan xotin-qizlarga 50 million so‘mgacha garovsiz kreditlar ajratadi.
O‘tgan yili tashkil etilgan “Hamroh” kompaniyasi yangi tizim asosida Tadbirkor ayollarni qo‘llab-quvvatlash dasturini boshlagan edi. Bu loyihaga ham 100 million dollar ajratganmiz.
Kreditini vaqtida to‘lagan ayol tadbirkorlarga ushbu dastur doirasida 100 million so‘mgacha garovsiz kredit berishni boshlaymiz.
Shuningdek, mahallada 5 nafar ayolni biznesga olib kirgan 1 ming nafar “ustoz” tadbirkorlarga 50 million so‘mgacha grant ajratiladi.
Markaziy bank (T.Ishmetov) tijorat banklari bilan birga ikki oy muddatda banklarda xotin-qizlar uchun yangicha yondashuv asosida moliyaviy xizmatlarni yo‘lga qo‘yish uchun mas’ul bo‘ladi.
Masalan, tug‘ruq ta’tiliga chiqqan ayollar uchun bank kreditlari bo‘yicha to‘lovlar muddati 10 oygacha uzaytiriladi.
Endi ayollar tadbirkorligini rivojlantirish bo‘yicha 4 bosqichli yangi tizimni yo‘lga qo‘yamiz.
Birinchi bosqichda biznesga qiziqqan, lekin ko‘nikmasi bo‘lmagan 20 ming nafar xotin-qiz tadbirkorlikka o‘qitiladi. Bunga Savdo-sanoat palatasi (D.Vahobov, N.Shotursunova) mas’ul bo‘ladi.
Ikkinchi bosqichda “Xalq banki” (Sh.Otaboyev, G.Rashidova) o‘zini o‘zi band qilgan 100 ming nafar ayolning kichik tadbirkor bo‘lishi uchun ko‘maklashadi.
Uchinchi bosqichda har bir tumanda 2 tadan kichik korxonani namunali o‘rta biznes darajasiga olib chiqishga “Hamroh” kompaniyasi (D.Nurmatova) mas’ul bo‘ladi.
To‘rtinchi bosqichda Savdo-sanoat palatasi (D.Vahobov) eng faol 50 nafar ayol tadbirkorni yillik aylanmasi 100 milliard so‘mdan oshadigan “chempion tadbirkor”ga aylantiradi.
Joriy yilda 60 ta tumanni “ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hudud”ga aylantirish bo‘yicha katta marra olganmiz. Bunga qo‘shimcha ravishda hokimlar har bir viloyatning 2 tadan tumanini ishsiz ayollar qolmaydigan hududga aylantirish uchun mas’ul bo‘ladi.
Umuman, 2025 yil ayollar bandligini ta’minlashda hal qiluvchi yil bo‘ladi.
Xotin-qizlarni kasb-hunarga o‘qitish, ishli qilish va tadbirkorlikni rivojlantirish hisobidan 2 million nafar ayolning bandligi ta’minlanadi.
Bunda Markaziy bank (T.Ishmetov) tijorat banklari bilan 1 million 300 ming nafar, Kasaba uyushmalari federatsiyasi (Q.Rafiqov) “Ayollar daftari”ga kiritilgan 636 ming, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi (Z.Mahkamova) tadbirkorlik qilish istagida bo‘lgan 100 ming nafar xotin-qizni o‘qitib, ish bilan ta’minlash va biznesini ochishga ko‘maklashish uchun mas’ul bo‘ladi.
Z.Mahkamova, Q.Rafiqov bugun aytilgan har bir yo‘nalish bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosini viloyat, tuman, mahalla darajasida samarali tashkil etishga mas’ul bo‘ladi.
T.Norboyeva mahalliy kengashlar bilan birga bu ishlarni tizimli nazoratga olib, mas’ullar ishtirokida ularni muntazam muhokama qilib boradi.
Muhtarama opa-singillar!
Bugungi kunda hayotimiz, odamlarning turmush tarzi, tafakkuri, dunyoqarashi va madaniyati tobora yuksalib bormoqda.
Oldimizga barcha soha va yo‘nalishlarda g‘oyat ulug‘vor maqsadlarni qo‘ymoqdamiz.
Bunga erishish uchun biz tayanadigan yetuk avlodni tarbiyalab, voyaga yetkazish siz, azizlarning – fidoyi onalarning qo‘lida.
Shuning uchun siz, muhtarama ayollarimizga ulkan tahsinlar aytib, sizlarni qo‘llab-quvvatlashdan hech qachon charchamaymiz.
Bugungi bayram munosabati bilan mehnat faoliyati va jamoat ishlarida katta natijalarga erishgan, el-yurtimiz o‘rtasida hurmat va e’tibor topgan muhtarama ayollarimizdan bir guruhi davlatimizning yuksak orden va medallari bilan taqdirlandilar.
Shuningdek, o‘zining bilimi, iqtidori va odobi bilan tengdoshlariga namuna bo‘lib kelayotgan qizlarimizdan 28 nafari turli sohalardagi yutuqlari uchun Zulfiya nomidagi davlat mukofotiga sazovor bo‘ldilar.
Vatanimizning yuksak mukofotlari barchangizga muborak bo‘lsin!
Sizlarni o‘z nomimdan, butun xalqimiz nomidan yana bir bor chin yurakdan tabriklab, kelgusi ishlaringizda ulkan yutuq va omadlar tilayman.
Doimo sog‘-omon bo‘linglar!
Bugun biz mard va olijanob xalqimizga, uning bunyodkorlik salohiyatiga ishonib, boshlagan ulkan islohotlarimizni qat’iy davom ettirishimiz, yangi bosqichga ko‘tarishimiz lozim.
Jonajon Vatanimizning yangi yuksalish davrini barpo etishda aziz ayollarimiz doimo oldingi safda bo‘ladilar, deb ishonaman.

Дорогие сестры, милые дочери!
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, всех женщин нашей многонациональной страны с Международным женским днем – 8 Марта.
Глубоко символично, что великий поэт и мыслитель Алишер Навои, воспевая священный образ матери, женщины, призывал нас сделать все во имя их счастья и благополучия.
Действительно, ни с чем не сравнимы ваши заслуги в формировании таких высоких человеческих качеств, как доброта, милосердие и благородство, любовь и преданность, в укреплении семейного очага.
Сегодняшний прекрасный праздник проходит в благословенный месяц Рамазан, что придает ему особый смысл и содержание.
Наша священная религия всегда призывает проявлять заботу и внимание к почтенным матерям, милым сестрам и дочерям, оказывать им высокое уважение.
С праздником всех вас, дорогие мои!
Уважаемые участники торжества!
В последние годы в Новом Узбекистане обеспечение прав и интересов, возвеличивание чести и достоинства женщин является одним из приоритетных направлений государственной политики.
Сегодня мы с благодарностью отмечаем их достойный вклад в динамичное развитие разных сфер и отраслей, всей страны.
Так, если в 2017 году в сфере управления женщины составляли 20 процентов, то в настоящее время – 35 процентов. Женщины также составляют 38 процентов депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, 27 процентов членов Сената.
Сама жизнь подтверждает, какое положительное влияние на развитие общества оказывает все более активное их участие в системе государственного управления и деятельности парламента.
Самое важное, наши мудрые, образованные и талантливые женщины являются для нас примером во всех сферах жизни государства и общества.
В прошлом году на Олимпийских и Паралимпийских играх спортсменки, входившие в состав сборной страны, завоевали 3 золотые, 8 серебряных и 3 бронзовые медали, такого результата еще не было в нашей истории.
Девушки Узбекистана прославляют Родину также в сфере культуры и искусства. Об этом свидетельствует и то, что в прошлом году в число победителей престижных международных конкурсов в этой области вошли 25 наших талантливых девушек, а республиканских конкурсов – 71.
Для того, чтобы одаренные девушки и женщины могли еще более полно реализовать свой потенциал, мы обязательно продолжим создавать для них все условия.
Отрадно, что осуществляемая нами широкомасштабная работа в этом направлении получает признание на международной арене.
Мы все хорошо понимаем, что на плечах женщин лежит очень много забот и ответственности.
Не будет преувеличением сказать, что женщины, которые наряду с домашними делами, воспитанием детей учатся, трудятся и занимаются предпринимательством, действительно являются настоящими героями нашего времени.
В Новом Узбекистане облегчение жизни и быта наших матерей и сестер, создание для них необходимых условий во всех сферах всегда будет в центре государственной политики.
В связи с этим согласно закрепленному в обновленной Конституции принципу социального государства мы совершенно по-новому организуем работу в области социальной защиты. По результатам изучения положения женщин в каждой махалле 1 миллион малообеспеченных и нуждающихся в социальной защите включили в «женскую тетрадь».
В текущем году с каждой из женщин этой категории будет проводиться адресная работа. В частности, 162 тысячам женщин с инвалидностью будет оказана медицинская помощь в санаториях, клиниках, а также махаллях, где они проживают, 130 тысяч женщин, потерявших кормильца, получат материальную помощь, будут улучшены жилищные условия 6 тысяч женщин, а те, кто нуждается в работе, будут трудоустроены.
А также, ежегодно 50 тысяч женщин, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, будут направляться на обучение и отдых в оздоровительные зоны республики. Им будет оказана психологическая помощь, организованы мотивационные семинары по обучению навыкам предпринимательства.
Эту работу организует председатель Совета Федерации профсоюзов Узбекистана К. Рафиков.
Здоровье женщины – основа всесторонне здорового и сильного общества.
С этой целью 230 родильных учреждений страны будет оснащено 21 тысячей единиц современного медицинского оборудования. Кроме того, в текущем году 1,5 миллиона женщин пройдут скрининг по ранней диагностике онкологических заболеваний.
Популяризация физкультуры и спорта среди женщин служит импульсом для формирования в обществе здорового образа жизни. Поэтому в нынешнем году 4 миллиона женщин и девушек во всех махаллях будут привлечены к участию в массовых спортивных состязаниях.
Нашим жизненным правилом должна стать одна важная истина. Если здорова женщина, то и семья будет крепкой, улучшится духовно-нравственная атмосфера, повысится удовлетворенность результатами своего труда, уверенность в будущем.
Примечательно, что сегодня в стране насчитывается 40 тысяч семей, служащих для других примером. В прошлом году 208 из них были удостоены нагрудного знака «Ибратли оила» («Образцовая семья»).
Так, всем известна семья Кузибаевых из Ташлакского района. Мукаддамхон-опа 35 лет своей жизни посвятила образованию и воспитанию молодого поколения. Вместе с супругом она создала фермерское хозяйство, обеспечила доходной работой около 50 семей в районе.
Обратите внимание на еще один факт. Эта семья взяла шефство над более 30 нуждающимися семьями, проявляя заботу об их детях, оказывая содействие в получении ими образования, профессии.
Такие образцовые семьи – наша опора в воспитании гармонично развитого молодого поколения, борьбе с бедностью в махаллях, и они заслуживают большого уважения.
Пользуясь возможностью, выражаю искреннюю признательность дружным и крепким семьям, являющимся символом Нового Узбекистана.
Чем больше будет таких семей, тем могущественнее будет наша Родина, сильнее – наш народ. Крепкая семья – это основа устойчивого развития общества.
Дорогие сестры!
Как всем вам известно, в последние годы мы уделяем особое внимание получению женщинами качественного образования.
Я вновь и вновь повторяю, что если мы обучим одну девочку, то образованной будет вся семья. Если семья будет просвещенной и образованной, повысится также уровень сознания и культуры во всем обществе.
И такой подход находит свое воплощение. Сегодня в 203 вузах страны девушки составляют более 52 процентов студентов. Только в прошлом году около 15 тысячам девушек, занимающихся в магистратуре, был оплачен контракт на обучение в общей сложности почти на 100 миллиардов сумов.
В настоящее время более 6 200 женщин заняты научной деятельностью, они являются создателями 25 процентов научных разработок, все это свидетельствует о повышении их роли в обществе. Среди них есть деятели науки, получившие международное признание, и это придает всем нам чувство гордости, побуждает нашу молодежь к новым достижениям.
Так, известный ученый-микробиолог Дилфуза Эгамбердиева за научные исследования по выращиванию высоких урожаев на засоленных почвах удостоена престижной международной премии ЮНЕСКО имени Карлоса Финлея.
В стране, где женщины имеют современные образование и профессии, царят мир и развитие. Народ, женщины которого образованны, обязательно будет счастливым.
Поэтому мы и впредь будем создавать условия для того, чтобы все девочки и девушки в каждой семье были охвачены обучением и воспитанием в детских садах и школах, овладевали востребованными профессиями, иностранными языками, имели высшее образование. В частности, в этом году еще 250 тысяч девушек будут охвачены высшим образованием. Это в 3,5 раза больше, чем в 2017 году. В результате 25–30 женщин из каждой махалли будут иметь возможность учиться в вузах.
С этой целью председатель Комитета семьи и женщин З.Махкамова, министр дошкольного и школьного образования Х.Умарова организуют в каждой школе работу с ученицами старших классов на основе индивидуального подхода для их подготовки к поступлению в вуз.
В этом году мы дадим старт проекту «Ёркин келажак» («Светлое будущее») по обучению за рубежом одаренной молодежи из семей, находящихся в трудной ситуации. В рамках данного проекта не менее 200 девушек ежегодно будут направляться на учебу в известные высшие учебные заведения мира.
Структуры, подведомственные министру высшего образования, науки и инноваций К. Шарипову, министру занятости и сокращения бедности Б.Захидову, председателю Торгово-промышленной палаты Д.Вахабову, будут ответственны за обучение еще 250 тысяч женщин профессиям и предпринимательству.
Уважаемые участники встречи!
Когда мы говорим о благополучии нашего народа, то прежде всего думаем о вас, дорогие женщины.
Самым серьезным вопросом в этом плане, волнующим женщин, является безработица. Мы осуществляем большие программы по обеспечению занятости женщин и их привлечению к предпринимательству. Только в прошлом году на эти цели было выделено 17 триллионов сумов. Благодаря такому вниманию женщины-предприниматели в прошлом году произвели продукцию на 81 триллион сумов, экспортировали товары на 450 миллионов долларов, что, безусловно, заслуживает признания.
Например, предпринимательница из города Навои Шахноза Каримова, занимающаяся изготовлением кондитерских и хлебобулочных изделий, обучила и приняла на работу 50 малообеспеченных женщин. Из них 10 женщинам оплатила первоначальный взнос на приобретение жилья.
Самое важное, таких добрых и отзывчивых женщин-предпринимателей немало во всех наших регионах. Меня очень воодушевило, что, продвигая проект «Я – участница процесса созидания», они выступили с инициативой обучить профессиям и ремеслам тысячи женщин в махаллях для получения ими дохода.
Таких деловых женщин, которые взяли на себя большую социальную ответственность, я считаю созидателями Нового Узбекистана и выражаю им свою глубокую признательность. Готов создать для них дополнительные условия и преференции.
Что вы скажете, если в качестве практического шага в этом направлении мы учредим Совет деловых женщин при Торгово-промышленной палате?
Думаю, целесообразно, чтобы этот Совет напрямую ставил перед парламентом жизненные вопросы, волнующие женщин-предпринимателей на местах.
Заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Нодира Шотурсунова будет руководить этой работой.
В текущем году мы поставили перед собой большие задачи по обеспечению занятости 2 миллионов женщин и привлечению 1 миллиона 300 тысяч из них к предпринимательству. Для развития женского предпринимательства коммерческие банки будут предоставлять выгодные финансовые пакеты.
Так, Национальный банк (председатель правления А.Мирсоатов) окажет содействие не менее 200 тысячам женщин в реализации проектов в сфере услуг. «Туронбанк» (председатель правления Ч.Мирзаев) выделит доступные кредиты 150 тысячам женщин для получения доходов от выращивания лимонов.
Также содействие в обеспечении занятости в птицеводстве 160 тысячам женщин окажет ответственный за данную отрасль «Микрокредитбанк» (председатель правления О.Бутаев), в выращивании овощей и саженцев 160 тысячам женщин – ответственный за сферу «Саноат курилиш банк» (председатель правления А.Акбаржонов), в выращивании винограда, брокколи и белокочанной капусты 150 тысячам женщин – Народный банк (председатель правления (Ш.Атабаев), в садоводстве 144 тысячам женщин – «Агробанк» (первый заместитель председателя правления Э.Каххоров), в выращивании зелени, болгарского перца, баклажанов и помидоров 94 тысячам женщин – Банк развития бизнеса (председатель правления С.Аннакличев), в сфере фармацевтики и виноградарства 82 тысячам женщин – «Асакабанк» (председатель правления К.Тулаганов), в направлении IT, пчеловодства и выращивания фруктов 58 тысячам женщин – «Алокабанк» (председатель правления К.Ирисбекова).
С данной целью в этом году на реализацию в махаллях проектов женского предпринимательства будет дополнительно направлено 3,3 триллиона сумов. В частности, в рамках программ семейного предпринимательства будет выделено еще 100 миллионов долларов. Кроме того, коммерческие банки также привлекут 100 миллионов долларов и выделят самозанятым женщинам в махаллях беззалоговые кредиты в размере до 50 миллионов сумов.
Организованная в прошлом году компания «Хамрох» на основе новой системы приступила к реализации Программы поддержки женщин-предпринимателей. На эти цели мы также выделили 100 миллионов долларов.
Женщинам-предпринимателям, своевременно выплатившим кредит, в рамках данной программы станем предоставлять беззалоговые кредиты до 100 миллионов сумов.
Также 1 тысяче предпринимательниц-наставниц, которые привлекли к бизнесу 5 женщин в махалле, будут выделены гранты до 50 миллионов сумов.
На Центральный банк (председатель Т.Ишметов) совместно с коммерческими банками возлагается ответственность за налаживание в двухмесячный срок банковских финансовых услуг для женщин на основе новых подходов.
Например, для женщин, вышедших в декретный отпуск, срок выплаты банковских кредитов будет продлен на период до 10 месяцев.
Отныне мы наладим новую 4-этапную систему развития женского предпринимательства.
На первом этапе 20 тысяч женщин, желающих заняться бизнесом, но не владеющих нужными навыками, будут обучены предпринимательству. За это ответственна Торгово-промышленная палата (председатель Д.Вахабов и его заместитель Н.Шотурсунова).
На втором этапе Народный банк (председатель правления Ш.Атабаев и его заместитель Г.Рашидова) окажет содействие 100 тысячам самозанятых женщин, желающих стать предпринимателями.
На третьем этапе руководитель компании «Хамрох» Д.Нурматова организует работу с целью вывести по 2 малых предприятия в каждом районе на уровень образцового среднего бизнеса.
На четвертом этапе Торгово-промышленная палата (Д.Вахабов) будет способствовать становлению 50 наиболее активных женщин-предпринимателей «предпринимателями-чемпионами» с годовым оборотом более 100 миллиардов сумов.
В нынешнем году мы поставили перед собой важную цель – превратить 60 районов страны в «зоны, свободные от безработицы и бедности». В дополнение к этому хокимы будут ответственны за превращение 2 районов в каждой области в территорию, где нет безработных женщин.
В целом 2025 год станет решающим в обеспечении занятости женщин. За счет обучения профессиям, трудоустройства и развития предпринимательства будет обеспечена занятость 2 миллионов женщин.
При этом ответственность за обучение, обеспечение занятости 1 миллиона 300 тысяч женщин и содействие им в открытии бизнеса возлагается на Центральный банк (Т.Ишметов) совместно с коммерческими банками, 636 тысяч женщин, включенных в «женскую тетрадь», – на Совет Федерации профсоюзов Узбекистана (К.Рафиков), 100 тысяч женщин, желающих заняться предпринимательством, – на Комитет семьи и женщин (З.Махкамова).
З.Махкамова, К.Рафиков несут ответственность за эффективную организацию выполнения задач по каждому определенному сегодня направлению на уровне области, района, махалли.
Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева совместно с местными Кенгашами организует системный контроль за данной работой, ее регулярное обсуждение с участием ответственных лиц.
Уважаемые женщины!
Сегодня все больше растет благосостояние, меняется образ жизни наших людей, их мышление, мировоззрение и культура.
Мы ставим перед собой высокие цели во всех сферах и направлениях. Для их достижения будем опираться на гармонично развитое молодое поколение, воспитание которого находится в руках самоотверженных матерей.
Поэтому мы никогда не перестанем поддерживать вас, благодарить и восхищаться вами, дорогие женщины.
В связи с сегодняшним праздником группа женщин Узбекистана, достигших больших результатов в трудовой и общественной деятельности, заслуживших уважение и признание народа и страны, награждена орденами и медалями нашего государства.
Также 28 наших девушек, ставших примером для сверстниц благодаря своим знаниям, талантам и образцовому воспитанию, за достижения в разных сферах удостоены Государственной премии имени Зульфии.
От имени всего нашего народа и от себя лично искренне поздравляю всех вас с высокими наградами Родины, желаю больших успехов в дальнейшей деятельности.
Сегодня мы вместе с нашим мужественным и благородным народом, опираясь на его огромный созидательный потенциал, решительно продолжаем начатые нами реформы, чтобы вывести их на новый уровень.
Уверен, что наши дорогие женщины всегда будут в авангарде на новом этапе созидания и развития родного Узбекистана.