Prezidentimiz O‘zbekiston bilan Fransiya ishbilarmonlari o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish muhimligini qayd etdi
Parij shahriga tashrif davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya ishbilarmon doiralarining yetakchi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari 2018 va 2022 yillarda ushbu mamlakatga rasmiy tashriflari hamda 2023 yilgi Samarqand sammitida ham Fransiya tadbirkorlari bilan uchrashgan edi.
Bugungi forum ana shu ochiq va konstruktiv muloqotning davomi bo‘ldi. Bu galgi uchrashuv unda O‘zbekistonning xususiy kompaniyalari rahbarlari va vakillari ham ishtirok etgani bilan ajralib turadi.
Tadbirda Fransiyaning tashqi savdo va xorijdagi fransuz fuqarolari ishlari bo‘yicha vazir-delegati Loran Sen-Marten, Fransiya taraqqiyot agentligi bosh direktori Remi Riu, "MEDEF International" rahbari - "Orano Mining" kompaniyasi boshqaruvi raisi Klod Imoven, shuningdek, ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari, investitsiya va bank-moliya institutlarining 60 dan ortiq rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Fransiya biznesi tomonidan SUEZ, Veolia, Total, EDF, Voltalia, Orano, Meridiam, Saint-Gobain, Imerys, Natixis, Societe Generale, BPI France, Airbus, MND, Eiffage, Schneider Electric, Total Energies, Alstom, Technip Energies, Egis, ADP Group, Ellipse Projects, Assystem, ATR va boshqa kompaniyalar qatnashdi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron bilan o‘tgan samarali muzokaralarni yuksak baholab, ishbilarmonlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va qo‘shma kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratilganini ta’kidladi.
Uchrashuvning asosiy natijasi sifatida O‘zbekiston-Fransiya munosabatlarini strategik sheriklik darajasiga ko‘tarish haqida tarixiy qaror qabul qilindi.
Ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishda ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari muhim o‘rin tutayotgani qayd etildi.
Fransiya ishbilarmon doiralari vakillariga Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas iqtisodiy islohotlar strategiyasini qo‘llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirildi.
Joriy yil yanvar oyida "MEDEF" tarkibidagi yirik kompaniyalar rahbarlarining Toshkent shahriga tashrifi natijalari yuksak baholandi.
Fransiya kompaniyalari bilan mamlakatimiz iqtisodiyotining strategik tarmoqlarida qator qo‘shma loyihalar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ushbu mamlakat investitsiyalarini faol jalb etish va ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, Fransiya korxonalarining yechimlari, to‘plangan katta tajriba va bilimlarini qo‘llashdan O‘zbekiston manfaatdor.
O‘zbekiston Prezidenti Fransiya bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Fransiya kompaniyalari bilan 2027 yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan innovatsion va sanoat kooperatsiyasi dasturi bunga xizmat qiladi. Unga umumiy qiymati 6,5 milliard yevro bo‘lgan aniq yo‘nalish va loyihalar kiritilgan.
Dasturni amalga oshirish doirasida Fransiyaning yetakchi bank va moliya tashkilotlarini faol jalb qilgan holda biznes tashabbuslarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning samarali vositalari keng joriy etilishi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari muhim mineral resurslarning istiqbolli konlarini o‘zlashtirish va ularni chuqur qayta ishlash, qurilish materiallari, kimyo va farmatsevtika tarmoqlari, elektrotexnika sanoati, qishloq xo‘jaligida zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etish va boshqalarni O‘zbekiston-Fransiya ishbilarmonlik hamkorligini yanada rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlari sifatida ko‘rsatib o‘tdi.
Energetikada energiya ishlab chiqarish va saqlash quvvatlarini kengaytirish, O‘zbekiston hududlarida suv xo‘jaligi, kommunal, turizm, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish hamkorlikni rivojlantirishda katta salohiyatga ega.
- Ikki mamlakat kompaniyalari ishtirokidagi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish maqsadida doimiy faoliyat yuritadigan O‘zbekiston-Fransiya investitsiya kengashini ta’sis etishni taklif qilaman. Biz tomondan unga O‘zbekiston Bosh vaziri rahbarlik qiladi. Birinchi uchrashuvni iyun oyida Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida o‘tkazishimiz mumkin. Barchangizni tashkil etilayotgan kengashning to‘la huquqli a’zosi sifatida bo‘lajak tadbirda faol ishtirok etishga taklif etaman, - dedi davlatimiz rahbari.
O‘z navbatida, Fransiya ishbilarmon doiralari vakillari hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq taklif va rejalarini bayon qildi.
Davlatimiz rahbari ishbilarmon doiralar vakillariga muvaffaqiyatlar tilab, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga O‘zbekiston Hukumati tomonidan tasdiqlanadigan "yo‘l xaritalari" asosida erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan nazoratni ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент Узбекистана выступил за наращивание многопланового узбекско-французского делового сотрудничества
В продолжение программы пребывания в городе Париже Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями ведущих деловых кругов Франции.
Лидер нашей страны уже встречался с французским бизнесом в ходе официальных визитов в эту страну в 2018 и 2022 годах, а также саммита в Самарканде в 2023 году.
Нынешний форум стал продолжением этого открытого и конструктивного диалога. Отличительной особенностью стало участие в нем руководителей и представителей компаний частного сектора Узбекистана.
В мероприятии участвовали министр-делегат Франции по внешней торговле и делам французских граждан за рубежом Лоран Сен-Мартен, генеральный директор Французского агентства развития Реми Риу, глава MEDEF International – председатель правления компании Orano Mining Клод Имовен, а также свыше 60 руководителей и представителей ведущих компаний, инвестиционных и банковско-финансовых институтов двух стран.
Французский бизнес был представлен такими компаниями, как SUEZ, Veolia, Total, EDF, Voltalia, Orano, Meridiam, Saint-Gobain, Imerys, Natixis, Société Générale, BPI France, Airbus, MND, Eiffage, Schneider Electric, Total Energies, Alstom, Technip Energies, Egis, ADP Group, Ellipse Projects, Assystem, ATR и другими.
Глава нашего государства в своем выступлении высоко оценил состоявшиеся плодотворные переговоры с Президентом Франции Эммануэлем Макроном, в ходе которых отдельное внимание было уделено поддержке деловых инициатив и реализации совместных проектов кооперации.
Главным результатом встречи стало принятие исторического решения о выводе узбекско-французских отношений на уровень стратегического партнерства.
В качестве локомотивов в расширении многопланового сотрудничества отмечена роль ведущих компаний двух стран.
Выражена признательность представителям французских деловых кругов за поддержку стратегии необратимых экономических реформ в Новом Узбекистане.
Дана высокая оценка плодотворным результатам визита глав крупных компаний, входящих в состав MEDEF, в город Ташкент в январе этого года.
С удовлетворением отмечена реализация с французскими компаниями целого ряда совместных проектов в стратегических отраслях экономики нашей страны.
Выражена заинтересованность в активном привлечении французских инвестиций и внедрении передовых технологий, применении проектных решений, большого накопленного опыта и знаний предприятий этой страны.
Президент Узбекистана выступил за дальнейшее наращивание торгово-экономических связей с Францией.
Этому призвана способствовать Программа инновационного и промышленного сотрудничества до 2027 года с французскими компаниями, в которую вошли конкретные направления и проекты на сумму 6,5 миллиарда евро.
Предусматривается, что в рамках ее реализации будут широко внедрены эффективные инструменты финансовой поддержки бизнес-инициатив с активным вовлечением ведущих банков и финансовых организаций Франции.
Глава нашего государства обозначил ряд перспективных направлений дальнейшего развития узбекского-французского делового сотрудничества, такие как освоение перспективных месторождений и глубокая переработка критических минеральных ресурсов, создание современных производственных площадок в секторе строительных материалов, химической и фармацевтической отраслях, электротехнической промышленности, сельском хозяйстве.
Большой потенциал для развития сотрудничества имеет расширение генерирующих мощностей в энергетике и систем накопления энергии, модернизация водохозяйственной, коммунальной, туристической, транспортной инфраструктуры
в регионах Узбекистана.
– Для поддержки и ускорения проектов с участием компаний двух государств предлагаю учредить постоянно действующий узбекско-французский Инвестиционный совет. С нашей стороны его возглавит Премьер-министр Узбекистана. Первую встречу можем провести уже в июне в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума. Приглашаю всех вас принять активное участие в предстоящем мероприятии в качестве полноправных членов создаваемого совета, – отметил глава государства.
В свою очередь, представители французского бизнеса озвучили свои конкретные предложения и планы по расширению партнерства.
Пожелав представителям деловых кругов успехов, глава нашего государства поручил руководителям соответствующих министерств и ведомств обеспечить контроль за исполнением достигнутых договоренностей, на основе «дорожных карт», утверждаемых Правительством Узбекистана.