Toshkentda o'tayotgan Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley Assambleyasi Kuvayt matbuoti nigohida
Maqolada qayd etilishicha, mazkur tadbir 100 dan ortiq milliy parlamentlardan 2000 dan ortiq parlament a'zolarini birlashtirdi, bu esa asosiy global masalalarni muhokama qilish uchun noyob imkoniyat yaratdi.
Toshkentning ushbu muhim tadbir uchun maydon sifatida tanlanishi Yangi O'zbekistonning xalqaro parlament diplomatiyasidagi ta'siri ortib borayotganini va uning demokratik islohotlarga sodiqligini ta'kidlaydi, shuningdek, mamlakatning mintaqadagi konstruktiv siyosiy muloqot markazi sifatidagi maqomini tasdiqlaydi.
"Parlamentlararo ittifoq milliy parlamentlarni birlashtiruvchi eng muhim xalqaro tashkilotlardan biri hisoblanadi. Uning faoliyati BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish tomonidan belgilangan tamoyilga asoslangan bo'lib, u Parlamentlar nafaqat qonunlar chiqarishi, balki ularning ijrosini xalq nomidan nazorat qilishi kerak", – deb ta'kidlagan.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ta'biri bilan aytganda Parlament haqiqiy demokratiya maktabiga, islohotlarni amalga oshirishda tashabbuskor va hal qiluvchi kuchga aylanishi kerak.
"Bu fikrlar O'zbekistonning parlament nazoratini kuchaytirish, deputatlar korpusi vakolatlarini kengaytirish va qonun ijodkorligi jarayonining shaffofligini oshirish borasidagi sa'y-harakatlarini aks ettiradi. Parlamentlararo Ittifoqning 150-yubiley assambleyasining Toshkentda o'tkazilishi nafaqat mamlakat uchun tarixiy voqea , balki Markaziy Osiyoda parlament diplomatiyasini rivojlantirishda yangi bosqichdir", – qayd etilgan nashrda.
"Times Kuwait"da bosilgan maqola "Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasining Toshkentda o'tkazilishi O'zbekistonning xalqaro parlament diplomatiyasini rivojlantirishga qo'shayotgan hissasining muhim e'tirofi bo'ladi. Bu nafaqat mamlakatning xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlaydi va jahon hamjamiyati bilan hamkorlik qilish uchun yangi imkoniyatlar ochadi, balki parlament diplomatiyasini rivojlantirishning yangi yo'nalishlarini belgilaydi", – degan so'zlar bilan yakunlangan.

ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 8 апреля. /ИА «Дунё»/. В авторитетном англоязычном кувейтскои еженедельнике «Times Kuwait» размещена статья депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса, вице-президента Межпарламентского союза (2020—2023 гг.), академика Акмала Саидова под заголовком «Ташкент как центр парламентской дипломатии», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ней отмечается, что Ташкент впервые в истории Центральной Азии принимает 150-ю юбилейную Ассамблею Межпарламентского союза (МПС). Это событие объединило свыше 2 тысяч парламентариев из более чем 100 национальных парламентов, предоставляя уникальную возможность для обсуждения ключевых глобальных вопросов.
"В последние годы Узбекистан активно интегрируется в механизмы международного парламентского сотрудничества, участвуя в деятельности МПС, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, Европарламента, ТюркПА, Межпарламентской Ассамблеи СНГ", - говорится в публикации.
По словам автора, сотрудничество Узбекистана с МПС носит практический и институциональный характер: представители палат Олий Мажлиса активно работали в Исполнительном комитете, участвовали в женских и молодежных форумах МПС.
«Выбор Ташкента в качестве столицы юбилейной 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза — это свидетельство доверия со стороны международного парламентского сообщества и признание масштабных реформ парламентаризма, проводимых в Узбекистане. В последние годы страна демонстрировала значительный прогресс в укреплении роли парламента, расширении его полномочий и внедрении демократических механизмов», - констатирует автор.
Отмечается, что 150-я Ассамблея Межпарламентского союза в Ташкенте на тему «Парламентские действия в интересах социального развития и справедливости» охватывает широкий спектр вопросов, актуальных для всего мирового сообщества.
«Проведение с 5 по 9 апреля 2025 года юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза в Ташкенте — это признание успехов страны в реформировании парламентаризма и развитии демократических институтов. Как отмечал Антониу Гутерриш, «парламентарии через законы могут внести существенный вклад в достижение устойчивого развития», - резюмирует «Times Kuwait».