28-avgust kuni Toshkent shahrida shu mavzuda respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Anjuman Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti hamda O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Akademiyasi hamkorligida tashkil etildi.
Oflayn va onlayn tarzda o‘tkazilgan ilmiy-amaliy konferensiyada oliy yuridik ta’lim va ilmiy tashkilotlar vakillari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida yuridik fanlarni rivojlantirish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi huzuridagi Ilmiy-muvofiqlashtiruvchi va Jamoatchilik kengashlari a’zolari ishtirok etdi.
Dastavval Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, akademik Akmal Saidov videomurojaat orqali konferensiya ishiga muvaffaqiyat tilar ekan, Yangi O‘zbekistonda inson huquqlari va erkinliklarini rag‘batlantirish, himoya qilish va ularga rioya etish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan hisoblanishini ta’kidladi. O‘tgan yillar mobaynida mamlakatimizda milliy davlatchilik, qonun ustuvorligi va inson huquqlariga hurmat tamoyillarini ta’minlashning mustahkam poydevori barpo etildi.
A.Saidov qayd etganidek, dunyoga tobora ochilayotgan, jadal islohotlar yo‘lidan borayotgan Yangi O‘zbekiston "davlat – xalq uchun" tamoyiliga qat’iy amal qilmoqda va global o‘zgarishlarning ajralmas qismiga aylanib bormoqda. Bugungi kunda BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlarini ro‘yobga chiqarish, raqamli transformatsiyani rivojlantirish, davlat xizmatlarini ko‘rsatishda innovatsion yechimlarni joriy etish, davlat boshqaruvi institutlari samaradorligini tubdan oshirish bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajriba almashish har qachongidan ham dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Joriy yil mart oyida Bosh kotib "BMT-80" tashabbusini ishga tushirdi. Ayni tashabbus BMT faoliyatini tubdan o‘zgartirish – samaradorlikni oshirish imkoniyatlarini aniqlash, vakolatlarni bajarish tartibini qayta ko‘rib chiqish va Birlashgan Millatlar Tashkiloti tizimidagi ehtimoliy tarkibiy o‘zgarishlar hamda dasturlarni qayta tuzishga qaratilgan.
Yangi O‘zbekiston Bosh kotibning xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta’minlash, BMT va uning asosiy institutlarini zamonaviy voqelikka moslashtirish maqsadida isloh qilish bo‘yicha tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlamoqda. So‘nggi yillarda BMT bilan hamkorlik misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tarilib, 160 ta qo‘shma dastur va loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Joriy yilning o‘zida Tashkilotning asosiy tuzilmalari va institutlari, jumladan, BMT-Xabitat va YUNISEF rahbarlari O‘zbekistonga tashrif buyurdi, Toshkentda "BMT-Ayollar" tuzilmasining vakolatxonasi ochildi.
Inson huquqlari – zamonaviy sivilizatsiya taraqqiyoti darajasini ko‘rsatib turuvchi mezondir. Bugungi kunda dunyoning 80 ta mamlakatida inson huquqlari sohasida 150 dan ortiq milliy reja (strategiya) qabul qilingan.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasi 2020-yilda qabul qilingan bo‘lib, bu sohadagi ilk hujjat hisoblanadi. Milliy strategiyani amalga oshirish doirasida so‘nggi to‘rt yil ichida inson huquqlarini himoya qilishga bevosita aloqador ikkita kodeks, o‘ttiz uchta qonun, o‘n beshta farmon va Vazirlar Mahkamasining o‘n bitta qarori qabul qilindi.
O‘z navbatida, "Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili" Davlat dasturi doirasida 2030-yilgacha mo‘ljallangan Inson huquqlari bo‘yicha yangi Milliy strategiya loyihasi ishlab chiqildi. Oltita ustuvor yo‘nalishni qamrab olgan ushbu Milliy strategiya loyihasini tayyorlashda ilg‘or xalqaro tajriba, O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlari, shuningdek, o‘tgan davr mobaynida shakllangan milliy amaliyot inobatga olindi.
Milliy maslahatlashuvlar doirasida Milliy strategiya loyihasi vazirlik va idoralar, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, fuqarolik jamiyati institutlari, ilmiy-ta’lim muassasalari vakillari ishtirokida muhokama etildi. Shuningdek, Milliy strategiya loyihasi xalqaro maslahatlashuvlar jarayonida diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillari bilan birga ko‘rib chiqildi hamda BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi, YEXHT va BMTning O‘zbekistondagi mamlakat jamoasidan tavsiyalar olindi.
Ilmiy-amaliy konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Akademiyasi boshlig‘i, yuridik fanlar doktori, professor Muzaffarjon Mamasiddiqov hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti direktori, yuridik fanlar doktori, professor Murodjon Turg‘unov so‘zga chiqdi. Ma’ruzachilar tomonidan asosiy e’tibor O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o‘ttiz to‘rt yilligi munosabati bilan mustaqillik yuksak imkoniyat, ayni paytda mas’uliyat ekanligini va uning ahamiyatini jamoatchilikka yetkazishga qaratildi.
Shuningdek, bir qator yetakchi huquqshunoslarning mustaqillik yillarida milliy davlatchilik va huquq tarixini o‘rganish borasidagi erishilgan yutuqlar va o‘z tadqiqotchilarini kutayotgan muammolar tahliliga bag‘ishlangan dolzarb ma’ruzalari tinglandi.
Konferensiya yakunida mustaqillikni qadrlash, istiqlol sabab erishilgan va erishilajak yutuqlar hamda imkoniyatlar haqida fikr almashilib, ushbu natijalarni ilmiy negizda tadqiq va targ‘ib etish yuzasidan tegishli taklif-tavsiyalar ishlab chiqildi.

28 августа в Ташкенте прошла республиканская научно-практическая конференция «Независимость — это бесценное благо, ответственность и возможности». Она была организована совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Институтом государства и права Академии наук Республики Узбекистан и Академией МЧС Республики Узбекистан.
Конференция организована в преддверии 34-ой годовщины независимости Республики Узбекистан.
В ней в оченом и заочном форматах приняли участие представители высших юридических учебных заведений и научных организаций, а также члены Координационного совета по развитию юридических наук в Республике Узбекистан и Научно-координационного и Общественного советов при Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека.
В начале конференции выступил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан академик Акмал Саидов. Он подчеркнул, что поощрение, защита и соблюдение прав и свобод человека в новом Узбекистане являются одними из приоритетов государственной политики. За прошедшие годы в нашей стране заложен прочный фундамент для обеспечения принципов национальной государственности, верховенства закона и уважения прав человека.
Как отметил А. Саидов, новый Узбекистан, все больше открывающийся миру и проводящий стремительные реформы, твердо придерживается принципа «государство для человека» и становится неотъемлемой частью глобальных изменений. Сегодня обмен передовым международным опытом по вопросам реализации Целей устойчивого развития ООН, развития цифровой трансформации, внедрения инновационных решений в сферу предоставления государственных услуг, кардинального повышения эффективности деятельности институтов государственного управления становится как никогда актуальным.
Новый Узбекистан поддерживает инициативы Генерального секретаря по обеспечению международного мира и стабильности. За последние годы сотрудничество с ООН достигло беспрецедентного уровня: успешно реализовано 160 совместных программ и проектов, в Ташкенте открылось представительство структуры «ООН-женщины».
Права человека являются критерием, показывающим уровень развития современной цивилизации. Сегодня в 80 странах мира принято более 150 национальных планов (стратегий) в области прав человека.
Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека была принята в 2020 году и является первым документом в этой области. В рамках реализации Национальной стратегии за последние четыре года принято 2 кодекса, 33 закона, 15 указов и 11 постановлений Кабинета Министров, непосредственно касающихся защиты прав человека. Разработан новый проект Национальной стратегии в области прав человека на период до 2030 года.
На научно-практической конференции выступили начальник Академии МЧС Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор Музаффарджон Мамасиддиков и директор Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор Муроджон Тургунов. Была подчеркнута важность независимости, которая является большой возможностью и одновременно ответственностью.
Также с докладами выступили ряд ведущих юристов, отметив достижения в изучении истории национальной государственности и права за годы независимости, а также сделав анализ проблем, стоящих перед исследователями.
В заключение конференции состоялся обмен мнениями по оценке тех достижений и возможностей, созданных благодаря независимости. Участниками разработаны предложения и рекомендации по изучению и продвижению этих результатов на научной основе.