Assalomu alaykum, muhtaram mehmonlar!
Sizlarni mamlakatimizda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha uchinchi bor o‘tkazilayotgan xalqaro forumda chin dildan qutlashdan g‘oyat mamnunman.
Fursatdan foydalanib, bugungi anjumanda ishtirok etayotgan Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad al-Jassir janoblariga, Osiyo taraqqiyot banki vitse-prezidenti Ing-Ming Yang janoblariga, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) bosh vitse-prezidenti Sachiko Imoto xonimga, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Kaxa Imnadze janoblariga, Jahon bankining kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha global direktori Luis Felipe Lopez-Kalva janoblariga va barcha mehmonlarimizga chuqur minnatdorlik bildiraman.
Mehmondo‘st O‘zbekiston zaminiga, betakror Namangan diyoriga xush kelibsiz!
Qadrli do‘stlar!
Xabaringiz bor, bundan o‘n yil oldin Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan Barqaror rivojlanish maqsadlari haqida muhim hujjat qabul qilingan edi. 2030 yilgacha global miqyosda kambag‘allikka barham berish ushbu maqsadlarning birinchisi sifatida belgilab olingan.
Barchamiz ko‘rib turibmiz, hozirgi vaqtda insoniyat oqibatini oldindan aytib bo‘lmaydigan o‘ta keskin va murakkab davrni boshidan kechirmoqda. Dunyoda geosiyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy beqarorlik tobora ortib bormoqda.
Yer yuzida kuzatilayotgan iqlim o‘zgarishlari, suv tanqisligi va pandemiyalar tufayli oldimizda og‘ir va mashaqqatli sinovlar paydo bo‘lmoqda.
2015 yildan buyon global iqtisodiy o‘sish sur’ati o‘rtacha 3 foizni tashkil etib, oldingi o‘n yillikka nisbatan sekinlashdi. Oqibatda agar besh yil oldin dunyoda 650 million aholi kambag‘allikda yashagan bo‘lsa, bugun ularning soni 800 milliondan oshdi.
Bu holat barcha davlatlar, xalqaro tashkilotlar, umuman, dunyo hamjamiyati oldiga yangi va dolzarb vazifalarni qo‘yib, ularga yechim topish bo‘yicha tezkor qarorlar qabul qilishni taqozo etmoqda.
Bugungi anjumanimizda qatnashayotgan 30 dan ortiq nufuzli tashkilot va 200 ga yaqin xalqaro ekspertlar ilgari suradigan taklif va tashabbuslar ushbu muammolarga kompleks yechim topishga xizmat qiladi, deb ishonaman.
Muhtaram anjuman ishtirokchilari!
Yangi O‘zbekistonda barcha islohotlar “Inson qadri uchun” degan tamoyil asosida amalga oshirilmoqda.
So‘nggi sakkiz yilda odamlarning haq-huquqini himoya qilish, ularni munosib ish joyi bilan ta’minlash, daromadini oshirish, turmush sharoitini yaxshilashga qaratilgan ulkan ishlarni amalga oshirdik. Barcha sa’y-harakatlarimiz har bir inson, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlar o‘z salohiyatini to‘liq namoyon etishi uchun sharoit yaratish va imkoniyatlarni kengaytirishga qaratildi.
Eng murakkab davrda kambag‘allikka qarshi kurashni davlat siyosati darajasiga olib chiqib, uni umummilliy harakatga aylantirdik. Ochiq aytish kerak, o‘sha paytda bizda kambag‘allik darajasini baholash bo‘yicha aniq mezon va metodologiya yo‘q edi. Jahon banki va Birlashgan Millatlar Tashkiloti institutlari bilan hamkorlikda xalqaro tajriba asosida kambag‘allikning milliy mezonlarini ishlab chiqdik.
Yangilangan Konstitutsiyamizda pensiyalar, nafaqalar va ijtimoiy yordam miqdori eng kam iste’mol xarajatlaridan oz bo‘lmasligini qat’iy belgilab qo‘ydik.
Ekspertlarning hisob-kitobiga ko‘ra, bu ishlarni boshlaganimizda aholimizning uchdan bir qismi kambag‘allik chegarasida yashardi.
Izchil islohotlarimiz tufayli 7,5 million aholi kambag‘allikdan chiqarilib, kambag‘allik darajasi 2024 yilda 8,9 foizga tushirildi. Yil yakunigacha uni 6 foizgacha kamaytirishni maqsad qilganmiz.
Albatta, qisqa muddatda bunday natijalarga erishish o‘z-o‘zidan bo‘lgani yo‘q. O‘tgan davrda iqtisodiyotimiz 2 karra o‘sgani, yil yakuni bilan aholi jon boshiga daromad 3,5 ming dollarga yetishi bu borada muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
Biz yangi tashabbus va tajribalarni sinovdan o‘tkazib, dunyodagi ijobiy yutuqlarni o‘rganib, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha Yangi O‘zbekiston modelini yaratdik. Avvalo, o‘tish davrining muhim instrumenti bo‘lgan manzilli ijtimoiy daftarlarni joriy etib, barcha ehtiyojmand oilalarni qamrab oldik.
Birgina misol, pandemiya davrida 800 ming oilaga bepul dori-darmon, 255 ming oilaga oziq-ovqat mahsulotlari, yana 1 million 200 ming oilaga ijtimoiy nafaqalar berildi.
Qanday og‘ir bo‘lmasin, izlanib, imkon topib, bu maqsadlar uchun jami 8 milliard dollarlik mablag‘ va imtiyozlar berdik. Natijada 5 million 200 ming nafar odamni “kambag‘allik qopqoni”ga tushib qolishdan himoya qildik va shu bilan birga, iqtisodiy retsessiyaning oldini oldik.
Jamiyatning eng quyi bo‘g‘inigacha tushib, “mahallabay” ishlash tizimini yo‘lga qo‘yganimiz o‘zini har tomonlama oqladi. Har bir xonadon, har bir oila bilan individual reja asosida ishlab, daromadni oshirish uchun yetarli resurs ajratdik.
Mahallalarni obod qilish, odamlar hayotini yaxshilash va tadbirkorlik infratuzilmasini rivojlantirishga har yili 2,5-3 milliard dollar yo‘naltiryapmiz.
Qishloq aholisini daromadli qilish uchun, 235 ming gektar paxta va g‘alla maydonini qisqartirib, odamlarga 30-50 sotixdan yer ajratishning yangi mexanizmini joriy qildik. Bu ishlarimiz 800 ming odamning daromadini oshirishda muhim qadam bo‘ldi.
Lider tadbirkorlar ko‘magida tomorqada serdaromad ekinlarni ekish va yetishtirilgan mahsulotni kafolatli sotib olish tizimini yo‘lga qo‘ydik.
Muhimi, aholini kambag‘allikdan chiqarish va daromadli qilishda har bir hududning o‘z tajribasi paydo bo‘ldi.
Bugungi forumga mezbonlik qilayotgan Namanganda ham kichik biznes, hunarmandchilik, zamonaviy sanoat zonalarini rivojlantirish bo‘yicha namuna yaratildi.
Bir so‘z bilan aytganda, har bir mahallaga biznes muhiti, har bir oilaga farovonlik kirib borganini odamlar o‘z hayotida his etmoqda. Bunday keng ko‘lamli sa’y-harakatlarimiz hisobiga O‘zbekiston 2030 yilga qadar kambag‘allikni 2 karra qisqartirish bo‘yicha olgan majburiyatini barvaqt bajarishga harakat qilmoqda.
Shularni inobatga olib, bugun yangi, yanada yuqori marrani belgilab olishga tayyormiz.
2030 yilga borib, xalqaro mezonlarga ko‘ra, O‘zbekistonda mutlaq kambag‘allikka to‘liq barham berish uchun barcha imkoniyatlarimiz bor va biz buni albatta uddalaymiz!
Aziz mehmonlar!
Oldimizga qo‘ygan maqsadlarga erishish uchun yettita ustuvor yo‘nalishni o‘z ichiga olgan “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturini amalga oshirmoqdamiz.
Eng avvalo, kambag‘al aholini shunchaki ishga joylashtirish emas, balki doimiy ish o‘rinlarini ko‘paytirib, odamlar barqaror daromad manbasiga ega bo‘lishi uchun sharoit yaratyapmiz.
Faol investitsiya siyosatimiz tufayli shu yilning o‘zida 35 milliard dollar sarmoya evaziga 9 mingdan ortiq yangi korxona, 300 mingga yaqin yuqori daromadli ish o‘rni tashkil etilmoqda.
Qulay ishbilarmonlik muhiti hisobiga o‘tgan sakkiz yilda 700 ming tadbirkor o‘zining barqaror biznesiga ega bo‘ldi.
E’tiborlisi – davlat biznesga sharoit yaratib beryapti, tadbirkorlar esa o‘ziga ijtimoiy mas’uliyat olib, ehtiyojmand aholini ishli va daromadli qilishda ko‘makchi bo‘lmoqda. Mana shunday samarali hamkorlik tufayli shu yilning o‘zida 270 mingdan ziyod kambag‘al oila a’zosi doimiy ishli bo‘ldi.
Biz hozirgi texnologiyalar asrida IT, sun’iy intellekt, fintex kabi odamlarga yuqori daromad keltiradigan sohalarda startaplar ekotizimini rivojlantirishga katta e’tibor qaratmoqdamiz.
Yil boshidan buyon startaplarga 270 million dollar yoki o‘tgan yilga nisbatan 4 barobar ko‘p xorijiy investitsiya kiritildi. Bu yo‘nalishdagi ishlarni yanada kuchaytirib, birgina Jahon banki bilan hamkorlikda qiymati 100 million dollar bo‘lgan yangi loyihalarni boshlayapmiz.
Biz mamlakatimizda kambag‘allikni qisqartirish, aholi daromadlarini ko‘paytirish bo‘yicha xalqaro tashkilotlar va nufuzli moliya institutlari bilan faol ishlayapmiz. Bu borada Islom taraqqiyot banki bilan hamkorlikda qishloqlarda yashash sharoitini yaxshilash, yo‘l qurilishi, tibbiyot va ta’lim xizmatlarini kengaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan 5 milliard dollarlik loyihalar alohida ahamiyatga ega.
Ushbu loyihalarni qo‘llab-quvvatlab, O‘zbekistonda kambag‘allikni qisqartirishga ulkan hissa qo‘shayotgan bank prezidenti Muhammad al-Jassir janoblarining xizmatlarini yuksak qadrlaymiz.
Mana shu imkoniyatdan foydalanib, bunday keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirishda bizga yaqindan ko‘maklashayotgan barcha xalqaro moliya institutlari va hamkor davlatlar delegatsiyalariga samimiy tashakkurimni izhor etaman.
Ikkinchidan, odamlarning bilimini oshirmasdan, ularni “kambag‘allik girdobi”dan chiqarish imkonsizdir.
Shu bois sifatli ta’lim asosida inson kapitalini rivojlantirish, uzoq muddatli istiqbolda kambag‘allikni qisqartirishning asosiy “drayveri” bo‘lib qoladi.
Birgina misol, bolalarimizning bog‘chalardagi qamrovi 27 foizdan 78 foizga oshgani natijasida 1 million ayollarimiz ta’lim olish, kasb-hunar o‘rganish va daromad topish imkoniga ega bo‘ldi. Biz bu ishlarni davom ettirib, kambag‘al oilalar farzandlarini maktabgacha ta’lim bilan to‘liq qamrab olish uchun barcha sharoitlarni yaratamiz. Bunday oilalar farzandlari uchun xorijiy til va kasb-hunar o‘rganishga ketadigan xarajatlarning 80 foizini qoplab beramiz va bu orqali 100 mingta kambag‘al oila farzandlarini qamrab olamiz.
Har bir kambag‘al oilada kamida 1 nafar oliy ma’lumotli yigit yoki qiz bo‘lishi uchun imtiyozli ta’lim krediti va davlat grantlarini ko‘paytiramiz.
So‘nggi besh yilda 800 mingdan ziyod aholini zamonaviy kasblarga o‘rgatib, ularni yuqori daromadli ishlarga joylashtirdik. Kelgusida bu amaliyotni yanada kengaytiramiz. Xalqaro standartlar asosida Kasbga tayyorlash xalqaro markazlarini tashkil etib, ularning bitiruvchilariga xorijda tan olinadigan sertifikatlar berishni yo‘lga qo‘yamiz.
Uchinchidan, biz xotin-qizlarni jamiyatning faol a’zosiga aylantirish masalasini ham davlat siyosati darajasiga olib chiqdik.
Bundan bir asr oldin buyuk ajdodimiz Abdulla Avloniy: “Qizlar bilim olishga hammadan ko‘proq intilishlari lozim, zero, bu bilimlar bilan ular kelajak avlodni tarbiyalaydilar”, - degan.
Bu so‘zlar naqadar to‘g‘ri ekanini bugun hayotning o‘zi yana bir bor tasdiqlamoqda.
Shu bois biz xotin-qizlarga oliygohda o‘qish uchun foizsiz kredit ajratish, magistraturada bepul ta’lim olish tizimini joriy etdik. Bugungi kunda talabalarning 53 foizini xotin-qizlar tashkil etayotgani, shu yilning o‘zida 1 million 700 ming ayol ishli bo‘lgani quvonarlidir. Bu ishni davom ettirib, “Raqamli avlod qizlari” dasturi doirasida 50 ming nafar qizlarni IT, fintex va sun’iy intellektga o‘qitamiz.
Xotin-qizlar jamiyatning barcha bo‘g‘inlarida o‘z o‘rnini topishiga ko‘maklashish doimiy e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Bu yil ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash uchun 1,5 milliard dollar ajratdik. Ushbu mablag‘larni yanada ko‘paytirib, kelgusi yili yana 2 million ayol doimiy daromadli bo‘lishi uchun sharoit yaratamiz.
Kelgusi yildan mehnat bozorida ayollar uchun teng sharoit yaratish maqsadida ijtimoiy sug‘urta tizimi qamrovini keskin oshiramiz. Bu – ularning kambag‘allikka tushib qolmasligini kafolatlaydi.
Xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rni va nufuzini yanada oshirish bo‘yicha yangi-yangi tajribalarni o‘rtoqlashish maqsadida kelgusi yili Namanganda o‘tadigan Osiyo ishbilarmon ayollar forumiga barchangizni taklif qilaman.
To‘rtinchidan, inson salomatligini muhofaza qilmay turib, uning imkoniyatlarini to‘laqonli ro‘yobga chiqarib bo‘lmaydi.
Bu borada 140 ming kambag‘al oilaga shifokor biriktirib, ularni yiliga bir marta to‘liq tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishni yo‘lga qo‘ydik. Endi, kafolatlangan tibbiy xizmatlarni ko‘paytirib, kambag‘al oilalarning bunga sarf qiladigan xarajatini 2 karra qisqartiramiz. Bunda ularga bepul dori va kafolatlangan tibbiy xizmatlar paketi taqdim etiladi.
Beshinchidan, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi bilan manzilli ishlash – kambag‘allikka qarshi kurashda asosiy yo‘nalishlardan biri.
Biz bu tizimni tubdan isloh qilib, ilgari 6 ta davlat tashkilotida bo‘lgan vakolatlarni yagona – Ijtimoiy himoya milliy agentligiga birlashtirdik.
Qisqa muddatda har bir tuman va shaharda 100 dan ortiq ijtimoiy xizmatlarni “bir darcha” tamoyili asosida ko‘rsatadigan “Inson” markazlarini tashkil qildik. Har bir mahallada ijtimoiy xodim aholi bilan proaktiv usulda ishlamoqda.
Shu yilning o‘zida 2 million 700 ming aholiga ijtimoiy xizmat va yordamlar ko‘rsatildi. Ayniqsa, kambag‘al oilalarning parvarishga muhtoj a’zolariga yangi ijtimoiy xizmatlarni yo‘lga qo‘yganimiz, 50 ming nafar mehnatga layoqatli aholi uchun ishlash imkonini yaratdi.
Biz bu yo‘nalishdagi ishlarimizni kelgusida yanada keng ko‘lamda davom ettiramiz.
Jahon banki bilan ijtimoiy xizmatlar sifati va qamrovini oshirish maqsadida 100 million dollarlik loyihani boshladik.
Imkoniyati cheklangan aholining kambag‘allikka tushib qolish ehtimoli yuqori. Shu bois ularni qo‘llab-quvvatlash, inklyuzivlik asosida jamiyatga integratsiya qilish bo‘yicha yangi yondashuvlarni ishlab chiqdik.
Munosib mehnat sharoitini yaratganimiz uchun bu yil nogironligi bor 150 ming nafar shaxs ishga joylashdi. Ularga hayotiy zarur tibbiy jihozlar, kolyaska va protezlar bepul yetkazib berilmoqda.
Imkoniyati cheklangan bolalarni maktab va kasbiy ta’lim bilan qamrab olish uchun alohida dasturlarni amalga oshiryapmiz.
O‘zbekistonda og‘ir vaziyatga tushib qolgan bolalarga g‘amxo‘rlik qilish va ularni zo‘ravonlikning har qanday ko‘rinishidan himoya qilish borasida yangi tajriba yaratildi.
Oltinchidan, hududlarda infratuzilmani yaxshilash, odamlarga yashash uchun qulay sharoitlar yaratish – ko‘p o‘lchovli kambag‘allikni qisqartirishda muhim qadam bo‘ladi.
Shu maqsadda qariyb 3,5 million aholi yashaydigan, sharoiti og‘ir 1 mingta mahallada infratuzilmani yaxshilayapmiz. Natijada shu yilning o‘zida 470 ming xonadonga qarashli tomorqaga suv bordi, yana 790 ming xonadonda elektr energiyasi ta’minoti yaxshilandi.
Kelgusi yili mahallalarda infratuzilmani yaxshilash, ish o‘rinlarini ko‘paytirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga yana 400 million dollar ajratyapmiz. Bunda 32 ta tuman va ijtimoiy sharoiti og‘ir 328 ta mahallani tanlab, ularni rivojlantirish bo‘yicha alohida dastur qabul qilamiz. Bu – yangi tajriba bo‘ladi.
Shuningdek, 810 ta mahallada suv, kanalizatsiya, yo‘l, maktab va bog‘cha qurish bo‘yicha 1,3 milliard dollarlik loyihalar amalga oshiriladi.
Uy-joyga muhtoj va daromadi past aholiga ipoteka tizimidan foydalanish uchun har yili 200 million dollar subsidiya ajratiladi.
Xalqaro moliya institutlari rivojlanayotgan mamlakatlarda infratuzilma loyihalarini moliyalashtirishda kambag‘allikni qisqartirish talabini kiritsa, o‘ylaymanki, bu ham maqsadga muvofiq bo‘ladi.
Yettinchidan, bizdagi davlat xarajatlarining 70 foizdan ortig‘i aynan Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun sarflanmoqda.
Shu bilan birga, global miqyosda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun rivojlanayotgan davlatlarga yiliga 4 trillion dollardan ziyod mablag‘ zarur. Bunday sharoitda xavf-xatarlarni ob’ektiv baholash, moliyaviy resurslarni jalb qilish, ularning samaradorligini oshirish bo‘yicha “kambag‘allikka qarshi kurashning yangi moliyaviy arxitekturasi”ga ehtiyoj sezilmoqda.
Ushbu masalalarga yechim topish maqsadida 2026 yilda ko‘hna Xiva shahrida xalqaro moliya institutlari, donor tashkilotlar va hamkor davlatlar ishtirokida yuqori darajadagi konferensiya o‘tkazishni taklif qilamiz.
Hurmatli forum ishtirokchilari!
Inson qadrini ulug‘lash orqali odamlar uchun munosib sharoit yaratish, bu borada kambag‘allikni qisqartirish – Yangi O‘zbekistondagi barcha islohotlar zamiridagi bosh maqsaddir.
Aminman, O‘zbekiston ortga qaytmas islohotlar yo‘lidan qat’iy borib, kambag‘allikni qisqartirish borasida ham, Barqaror rivojlanish maqsadlariga to‘liq erishish bo‘yicha ham barcha majburiyatlarini bajarishga harakat qiladi.
Bugungi anjuman barchamiz uchun sermahsul va foydali muloqot maydoniga aylanadi va men bunga ishonaman.
Sizlarni yana bir bor chin dildan qutlab, barchangizga mustahkam sog‘liq, g‘oyat sharafli va olijanob faoliyatingizda ulkan yutuqlar, anjuman ishiga esa muvaffaqiyatlar tilayman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на открытии III международного форума «От бедности к процветанию»
Искренне рад приветствовать вас на Международном форуме по сокращению бедности, который третий раз проводится в нашей стране.
Выражаю глубокую признательность принимающим участие в сегодняшнем форуме президенту Исламского банка развития господину Мухаммаду Сулейману аль-Джассеру, вице-президенту Азиатского банка развития господину Ингминг Янгу, генеральному вице-президенту Японского агентства международного сотрудничества (JICA) госпоже Сачико Имото, специальному представителю Организации Объединенных Наций по Центральной Азии  господину Кахе Имнадзе, глобальному директору Всемирного банка по вопросам сокращения бедности господину Луису Фелипе Лопес‑Кальве и всем нашим гостям.
Добро пожаловать в гостеприимный Узбекистан, прекрасный Наманган!
Как известно, десять лет назад Организацией Объединенных Наций был принят важный документ о Целях устойчивого развития. Искоренение бедности в глобальном масштабе до 2030 года было определено первой из данных целей.
Все мы видим, что человечество переживает очень сложный период, последствия которого нельзя предугадать. В мире все больше обостряется геополитическая, экономическая и социальная напряженность.
Вследствие наблюдающихся на планете климатических изменений, дефицита воды и пандемий населению разных стран приходится преодолевать нелегкие испытания.
С 2015 года темпы глобального экономического роста составили в среднем 3 процента, то есть замедлились по сравнению с предыдущим десятилетием. В результате если в предыдущие пять лет в мире 650 миллионов человек проживали в бедности, то сегодня – более 800 миллионов.
Такое положение ставит перед всеми государствами, международными организациями, мировым сообществом в целом новые актуальные задачи, требует принятия безотлагательных мер по поиску их решения.
Уверен, что предложения и инициативы участвующих в конференции представителей более 30 авторитетных организаций и около 200 международных экспертов послужат поиску комплексных решений данных проблем.
Все реформы в Новом Узбекистане осуществляются на основе принципа «Во имя чести и достоинства человека».
За последние восемь лет мы проделали огромную работу, направленную на защиту прав людей, обеспечение достойными рабочими местами, увеличение их доходов, улучшение условий жизни. Все наши действия ориентированы на создание условий и расширение возможностей для наиболее полного проявления каждым человеком, особенно молодежью и женщинами, своего потенциала.
В самый сложный период мы вывели борьбу с бедностью на уровень государственной политики, превратив ее в общенациональное движение. Откровенно говоря, в тот период у нас не было конкретных критериев и методологии по оценке уровня бедности. Совместно со Всемирным банком и институтами Организации Объединенных Наций мы на основе международного опыта разработали национальные критерии бедности.
В обновленной Конституции мы четко определили, что размеры пенсий, пособий и социальной помощи не должны быть ниже минимальных потребительских расходов.
По расчетам экспертов, когда мы только начинали эту работу, треть населения страны жила за чертой бедности.
Благодаря последовательным реформам 7,5 миллиона человек было выведено из бедности, в 2024 году уровень бедности снижен до 8,9 процента. Мы поставили цель до конца года снизить этот показатель до 6 процентов.
Безусловно, достичь в короткие сроки таких результатов было непросто. Важным фактором служит то, что за прошедший период национальная экономика выросла в 2 раза, доход на душу населения к концу года достигнет 3,5 тысячи долларов.
Мы, апробировав новые инициативы и опыт, изучив положительную практику в мире, создали модель Нового Узбекистана по сокращению бедности. Прежде всего внедрили адресные социальные тетради, являющиеся важным инструментом переходного периода, охватив тем самым все нуждающиеся семьи.
Всего лишь один пример. В период пандемии 800 тысячам семей мы бесплатно выдали лекарства, 255 тысячам семей – продукты питания, еще 1 миллиону 200 тысячам семей – социальные пособия.
Как бы ни было сложно, мы изыскали возможности, выделив на эти цели в общей сложности 8 миллиардов долларов. В результате мы защитили 5 миллионов 200 тысяч людей от попадания в «капкан бедности» и тем самым предотвратили экономическую рецессию.
Мы охватили работой все звенья общества, внедрили систему в разрезе махалли, и это полностью оправдало себя. На основе индивидуального плана взаимодействие осуществлялось с каждым домохозяйством, каждой семьей, были выделены ресурсы для повышения их доходов.
Ежегодно 2,5-3 миллиарда долларов направляются на благоустройство махаллей, улучшение жизни людей и развитие инфраструктуры предпринимательства.
Для обеспечения доходами сельского населения сокращены посевы на 235 тысячах гектаров хлопковых и зерновых площадей, внедрен новый механизм выделения земель по 30–50 соток. Эта работа стала важным шагом в повышении доходов 800 тысяч человек.
При поддержке активных предпринимателей налажена система засевания приусадебных участков высокодоходными культурами и гарантированного сбыта полученного урожая.
Важно, что у каждого региона появился свой опыт по выведению из бедности и получению населением доходов.
В Намангане, который сегодня принимает наш форум, также создана модель развития малого бизнеса, ремесленничества, современных промышленных зон.
Одним словом, в каждой махалле создан бизнес-климат, в семьи пришло благополучие, и люди чувствуют это в своей жизни. За счет таких широкомасштабных мер и усилий Узбекистан стремится еще до установленного срока выполнить взятое на себя обязательство по сокращению бедности в 2 раза до 2030 года.
С учетом этого сегодня мы готовы определить новые, еще более высокие рубежи.
Согласно международным критериям, в Узбекистане есть все возможности для полного искоренения бедности к 2030 году и с этим мы, конечно же, справимся!
Для достижения поставленных целей мы реализуем программу «От бедности к процветанию», включающую в себя семь приоритетных направлений.
В этом плане, во-первых, мы создаем условия не просто для трудоустройства бедного населения, а для увеличения количества постоянных рабочих мест, обеспечения людей стабильными источниками дохода.
Благодаря активной инвестиционной политике только в текущем году за счет 35 миллиардов долларов инвестиций создается более 9 тысяч новых предприятий, около 300 тысяч высокодоходных рабочих мест.
В результате созданного в последние восемь лет благоприятного делового климата сегодня 700 тысяч предпринимателей имеют свой стабильный бизнес.
Важно отметить, что государство создает для них условия, а предприниматели, взяв на себя социальную ответственность, становятся помощниками в обеспечении нуждающегося населения работой и доходом. Благодаря такому эффективному сотрудничеству только в этом году члены свыше 270 тысяч членов бедных семей обрели постоянную работу.
В нынешний век технологий мы уделяем большое внимание также развитию экосистемы стартапов в таких приносящих доход сферах, как IT, технологии искусственного интеллекта, финансово-техническая, и других.
С начала года в стартапы вложено 270 миллионов долларов иностранных инвестиций, или в 4 раза больше по сравнению с прошлым годом.  Мы еще более усиливаем работу в данном направлении, в сотрудничестве только со Всемирным банком приступаем к новым проектам стоимостью 100 миллионов долларов.
Мы активно работаем с международными организациями и авторитетными финансовыми институтами по сокращению бедности, увеличению доходов населения в нашей стране. В данном направлении особого внимания заслуживают совместные с Исламским банком развития проекты на сумму 5 миллиардов долларов по улучшению условий жизни в сельской местности, строительству дорог, расширению медицинских и образовательных услуг.
Мы поддерживаем данные проекты и высоко ценим заслуги президента банка господина Мухаммада Сулеймана аль-Джассера, который вносит огромный вклад в сокращение бедности в Узбекистане.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность всем международным финансовым институтам и государствам-партнерам, оказывающим нам содействие в реализации таких масштабных реформ.
Во-вторых, без повышения знаний людей невозможно вывести их из бедности.
В этой связи качественное образование будет оставаться основным драйвером развития человеческого капитала, сокращения бедности в долгосрочной перспективе.
Один лишь пример. В результате роста охвата детей детскими садами с 27 процентов до 78 процентов у 1 миллиона женщин появилась возможность повысить образование, освоить профессии и получать доход. Продолжив эту работу, мы создадим все условия для полного охвата детей из бедных семей дошкольным образованием. Для детей из таких семей будет компенсировано 80 процентов расходов на изучение иностранных языков и освоение профессий, этой возможностью смогут воспользоваться дети из более 100 тысяч бедных семей.
Для того чтобы в каждой бедной семье было не менее одного специалиста с высшим образованием, мы увеличим количество льготных образовательных кредитов и государственных грантов.
За последние пять лет мы обучили современным профессиям и трудоустроили на высокодоходную работу более 800 тысяч граждан. В целях дальнейшего расширения этой практики будут организованы международные центры профессиональной подготовки на основе современных программ, приглашены зарубежные специалисты, а выпускники этих центров будут получать признаваемые за рубежом сертификаты.
В-третьих, вопрос становления женщин активными членами общества мы также подняли на уровень государственной политики.
Столетие назад наш великий предок Абдулла Авлони сказал: «Девочки должны больше всех стремиться к получению знаний, ибо с этими знаниями они будут воспитывать будущее поколение». Сегодня сама жизнь подтверждает мудрость этих слов.
Мы внедрили практику беспроцентного кредита на обучение девушек в вузе, их бесплатного обучения – в магистратуре. Сегодня 53 процента студентов страны составляют девушки, только в этом году 1 миллион 700 тысяч женщин обрели работу, что свидетельствует об их возрастающей экономической активности. Продолжив работу в этом направлении, в рамках программы «Девушки цифрового поколения» мы обучим 50 тысяч девушек IT, финансовым технологиям и технологиям искусственного интеллекта.
Содействие женщинам в обретении своего места в обществе постоянно будет в центре нашего внимания.
В этом году на поддержку женского предпринимательства выделено 1,5 миллиарда долларов. Мы еще больше увеличим объем этих средств и в следующем году создадим условия для обеспечения постоянным доходом еще 2 миллионов женщин.
Со следующего года в целях обеспечения женщинам равных условий на рынке труда мы кардинально расширим охват системой социального страхования.
Посредством этого мы окажем поддержку около 2,5 миллиона женщин в частном секторе, которые по причине своей болезни или болезни близких не могут выйти на работу и остались без дохода.
Такая система станет гарантом для предотвращения их бедности.
Всех вас приглашаю на Форум деловых женщин Азии, который в будущем году будет проведен в Намангане в целях обмена новым опытом по дальнейшему повышению роли и статуса женщин в обществе.
В-четвертых, без обеспечения здоровья человека полная реализация его потенциала невозможна.
В этом направлении к 140 тысячамбедных семей мы прикрепили врачей, наладили проведение их полного медицинского осмотра раз в год. Отныне мы, увеличив объем гарантированных медицинских услуг, вдвое сократим расходы, затрачиваемые на это бедными семьями. При этом им будут предоставлены бесплатные лекарства и пакет гарантированных медицинских услуг.
В-пятых, адресная работа с населением, нуждающимся в социальной защите, – одно из основных направлений в борьбе с бедностью.
Мы кардинально реформировали эту систему и объединили ранее возложенные на 6 государственных организаций полномочия в Национальном агентстве социальной защиты.
За короткие сроки в каждом районе и городе были созданы центры «Инсон», оказывающие более 100 видов социальных услуг на основе принципа «одно окно». В каждой махалле социальный работник ведет свою деятельность в проактивной форме.
Только в этом году социальные услуги и помощь оказаны 2 миллионам 700 тысячам граждан. В частности, налажены новые виды социальных услуг для нуждающихся в уходе членов бедных семей, а 50 тысячам трудоспособных граждан созданы возможности для работы.
В дальнейшем мы продолжим эту работу в еще больших масштабах.
Совместно со Всемирным банком в целях повышения качества и расширения охвата социальными услугами мы начали реализацию проекта стоимостью 100 миллионов долларов.
Вероятность попадания в бедность населения с ограниченными возможностями высока. Поэтому разработаны новые подходы к его поддержке, интеграции в общество на основе инклюзивности.
Благодаря созданным достойным условиям в текущем году трудоустроены 150 тысяч лиц с инвалидностью. Им на бесплатной основе доставляются жизненно необходимые изделия медицинского назначения, коляски, протезы.
Для охвата школьным и профессиональным образованием детей с ограниченными возможностями реализуются отдельные программы.
В Узбекистане создан собственный опыт заботы о детях, оказавшихся в трудной ситуации, их защиты от любых форм насилия.
В-шестых, улучшение инфраструктуры, создание благоприятных условий для жизни людей в регионах стали важным шагом в сокращении многомерной бедности.
В данных целях улучшается инфраструктура в 1 тысяче махаллей с трудными условиями, где проживают свыше 3,5 миллиона человек. В результате только в текущем году приусадебные земли 470 тысяч домохозяйств были обеспечены водоснабжением, еще в 790 тысячах домохозяйств улучшено энергоснабжение.
В следующем году для улучшения в махаллях инфраструктуры, увеличения рабочих мест, поддержки предпринимательства мы выделим еще 400 миллионов долларов. При этом будут отобраны 32 района и 328 махаллей с трудными условиями и принята отдельная программа их развития.
Все это также станет для нас новым опытом.
Наряду с этим в 2026 году в 810 махаллях будут реализованы проекты строительства сетей питьевого водоснабжения, канализации, дорог, школ и детских садов на сумму 1,3 миллиарда долларов.
Ежегодно нуждающимся в жилье и имеющим низкие доходы слоям населения будут выделяться ипотечные субсидии в размере 200 миллионов долларов.
В этой связи, думаю, будет целесообразным, если при финансировании инфраструктурных проектов в развивающихся странах международные финансовые институты введут требование сокращения бедности.
В-седьмых, более 70 процентов наших государственных расходов направляются именно на достижение Целей устойчивого развития.
В глобальном масштабе развивающимся странам для достижения Целей устойчивого развития необходимо более 4 триллионов долларов. В таких условиях возникает потребность в «новой финансовой архитектуре противодействия бедности» по объективной оценке рисков, привлечению финансовых ресурсов, повышению их эффективности.
В целях поиска решения данных вопросов мы предлагаем провести в 2026 году в древнем городе Хиве Конференцию высокого уровня с участием международных финансовых институтов, организаций-доноров и государств-партнеров.
Создание для человека наилучших условий путем обеспечения его интересов, достоинства и благополучия, а также сокращение бедности составляют основу всех преобразований в Новом Узбекистане.
Узбекистан уверенно идет по пути необратимых реформ, и я убежден, что по многим направлениям наша страна станет примером – как в сокращении бедности, так и достижении всех Целей устойчивого развития.
Надеюсь, что сегодняшний форум станет площадкой плодотворного и конструктивного диалога по всем этим актуальным вопросам.