Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi 2026 – yil uchun oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim institutiga 12.00.13 – “Inson huquqlari” ixtisosligi bo‘yicha doktorantura (DSc)  va tayanch doktorantura (Phd)ga tanlov asosida qabul e’lon qiladi
Tayanch doktorantura (PhD) va doktorantura (DSc)ga o‘qishga talabgorlar 2025-yil 5-oktyabrdan 5-noyabrga qadar http://daraja.ilmiy.uz veb-sayti orqali ro‘yxatdan o‘tgach, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markaziga quyidagi hujjatlarni o‘rnatilgan tartibda taqdim etishlari talab etiladi:
Talabgorlar tayanch doktoranturaga (Phd):
–  ariza;
–  qisqacha biografik ma’lumotnoma;
–  mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi (ishlayotgan talabgorlar uchun);
– oliy ta’lim muassasasi magistraturasi diplomi nusxasi;
–  nashr etilgan ilmiy ishlar ro‘yxati, shuningdek ularning nusxalari; (talabgorning dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qilishi mumkin bo‘lgan ilmiy natijalar, shu jumladan ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida bitta maqola hamda tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha ikkitadan kam bo‘lmagan ilmiy ishlar to‘plamlariga kiritilgan ma’ruza tezislariga ega bo‘lishi zarur)
–  pasport nusxasi;
–  O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi sohiblari tegishli hujjat nusxasi; (mavjud bo‘lsa)
–  V2 darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikat. (O‘rta maxsus, professional, oliy va oliy ta’limdan keyingi ta’limga kirishda tan olinadigan xorijiy tillarni bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro sertifikatlar https://lex.uz/docs/6943986)
Talabgorlar doktoranturaga (DSc):
–  qisqacha biografik ma’lumot;
–  oliy ma’lumot, fan nomzodi yoxud falsafa doktori (PhD) yoki xorijiy davlatlarda unga tenglashtirilgan ilmiy darajaga ega bo‘lganligi to‘g‘risidagi diplom nusxasi;
–  tadqiqot mavzusi bo‘yicha ilmiy ma’ruza va fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlangan doktorlik dissertatsiyasi rejasining batafsil loyihasi;
–  nashr etilgan ilmiy ishlar ro‘yxati, shuningdek ularning nusxalari (kamida 3 ta maqola va 2 ta tezis);
–  ilmiy yutuqlari (O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi hujjat nusxasi);

Претендентам на обучение в базовой докторантуре (PhD) и докторантуре (DSC) необходимо с 5 октября по 5 ноября 2025 г. пройти регистрацию и оставить заявку на сайте http://daraja.ilmiy.uz, а также предоставить в Национальный Центр следующие документы:
Претенденты на обучение в базовой докторантуре (Phd):
– заявление;
– справку-объективку;
– копию трудовой книжки, заверенную в установленном порядке (для работающих претендентов);
– копию диплома магистра;
– список опубликованных научных работ, а также их копии; (научные результаты, в том числе минимум одну научную статью, опубликованную в научном журнале, и не менее двух тезисов докладов в сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора философии)
– Обладатели Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан представляют копию соответствующего документа; (если имеется)
– Национальный или соответствующий ему международный сертификат уровня В2. (перечня сертификатов государственного и международного признания, определяющих уровень владения иностранными языками и общеобразовательными предметами https://lex.uz/docs/6951100)
Претенденты на докторантуру (DSc):
- копия трудовой книжки заверенная в установленном порядке (для работающих претендентов);
- копия диплома о высшем образовании кандидата наук или доктора философии (PhD) или эквивалентной ученой степени в зарубежных странах;
- научный доклад по теме исследования и развернутый проект плана докторской диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc);
- список опубликованных научных работ, а также их копии (не менее 3 статей и 2 тезисов);
- копия паспорта;
- научные достижения (копия документа Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан);
- национальный или соответствующий ему международный сертификат уровня В2. (перечня сертификатов государственного и международного признания, определяющих уровень владения иностранными языками и общеобразовательными предметами https://lex.uz/docs/6951100 )