Milliy ekspertlar inson huquqlari sohasidagi taraqqiyot va istiqbollarni tahlil etmoqda
2025-yil 18, 19 va 21-noyabr kunlari Nukus, Samarqand va Farg‘ona shaharlarida Universal davriy sharh (UDSh) mexanizmining 4-sikli doirasida O‘zbekiston Respublikasi tomonidan olingan tavsiyalarni amalga oshirish bo‘yicha Milliy oraliq hisobotni tayyorlashga bag‘ishlangan mintaqaviy seminarlar o‘tkaziladi.
Tadbirlar Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy bo‘linmasi ko‘magida tashkil etilmoqda.
Mintaqaviy uchrashuvlar turkumi UDSh tavsiyalarining milliy va mintaqaviy darajalarda bajarilishini muhokama qilish, erishilgan natijalar va mavjud muammolarni tahlil etishga qaratilgan. Shuningdek, O‘zbekiston 2026-yilda taqdim etadigan Milliy oraliq ma’ruza loyihasi uchun takliflar ishlab chiqiladi.
Tadbir doirasida UDSh tavsiyalari, BMTning shartnomaviy organlari va mamlakatning xalqaro majburiyatlari hisobga olingan holda ishlab chiqilayotgan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining 2030-yilgacha mo‘ljallangan yangi Milliy strategiyasi loyihasi ham muhokama qilinmoqda.
Seminar ishtirokchilari oldida so‘zga chiqqan Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktori Akmal Saidov UDSh mexanizmining inson huquqlari sohasidagi asosiy xalqaro vosita sifatidagi ahamiyatini ta’kidladi.
U BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi raisi Umar Zniberning ta’rifini eslatdi. Ushbu ta’rifga ko‘ra, UDSh inson huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirish bo‘yicha global hamkorlik mexanizmi bo‘lib, inson huquqlarini himoya qilish milliy tizimini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Milliy markaz direktori qayd etganidek, aynan UDSh tufayli inson huquqlari sohasidagi ilg‘or tajriba butun dunyo bo‘ylab tarqalmoqda. Bugungi kunda samaradorlik borasida unga teng keladigan boshqa universal mexanizmlar mavjud emas.
Seminar ishtirokchilari oldida so‘zga chiqqan BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy bo‘linmasi Inson huquqlari bo‘yicha maslahatchisi Omer Fisher UDSh doirasida oraliq ma’ruza taqdim etishning alohida ahamiyatiga e’tiborni qaratdi. Uning ta’kidlashicha, oraliq ma’ruzada strategik ahamiyatga ega uchta asosiy omil mavjud bo‘ladi:
birinchidan, oraliq ma’ruzaning taqdim etilishi davlatning inson huquqlari bo‘yicha xalqaro muloqotga ochiqligini ko‘rsatadi;
ikkinchidan, uni tayyorlash davlat organlari va fuqarolik jamiyati o‘rtasida mazmunli fikr almashish uchun maydon yaratadi, mustaqil baholar va tavsiyalarni hisobga olish imkonini beradi;
uchinchidan, ushbu hujjat UDSh mexanizmi bo‘yicha navbatdagi milliy ma’ruza uchun mustahkam asos bo‘ladi va uni ishlab chiquvchilar ishini sezilarli darajada yengillashtiradi.
Tadbir davomida UDSh va BMTning shartnomaviy qo‘mitalari tavsiyalarini inobatga olgan holda, 2020-yil iyun oyida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi qabul qilingani ta’kidlandi. Strategiya inson huquqlari sohasida davlatning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi. Ular orasida yashash va sog‘liqni saqlash huquqini ta’minlash, gender tenglikni mustahkamlash, nogironligi bo‘lgan shaxslar, yoshlar huquqlarini himoya qilish, inson huquqlari sohasidagi ta’limni rivojlantirish, sud hokimiyatining mustaqilligi va qiynoqlarga qarshi murosasiz kurash kabi muhim yo‘nalishlar mavjud.
Ushbu tizimli ishlarning mantiqiy davomi sifatida Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz tomonidan 2026-2030-yillarga mo‘ljallangan Inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiya loyihasi ishlab chiqildi.
Seminarlarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi davlat hokimiyati organlari, Samarqand va Farg‘ona viloyatlari davlat organlari vakillari, xalq deputatlari viloyat Kengashlari deputatlari va viloyat sudlari sudyalari, shuningdek, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari ishtirok etmoqda.
Ishtirokchilarga UDSh mexanizmi doirasida olingan tavsiyalar, Milliy oraliq hisobotning tuzilishi va mazmuni haqida ma’lumot berilyapti. Joylarda tavsiyalarni amalga oshirishdagi asosiy yutuqlar va muammolar ham tahlil qilinmoqda.
Muhokamalar yakunlari bo‘yicha ishtirokchilarning taklif va xulosalari UDSh doirasida O‘zbekiston Respublikasining Milliy oraliq ma’ruzasi loyihasiga kiritiladi. Yakuniy hujjatni 2026-yil mart oyida BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga taqdim etish rejalashtirilgan.

Национальные эксперты анализируют прогресс и вопросы в сфере прав человека
18, 19 и 21 ноября 2025 года в городах Нукус, Самарканд и Фергана проходят региональные семинары, посвящённые подготовке Национального промежуточного доклада по реализации рекомендаций, полученных Республикой Узбекистан в рамках 4-го цикла Универсального периодического обзора (УПО).
Мероприятия организуются Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека при поддержке Регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии.
Серия региональных встреч направлена на обсуждение хода выполнения рекомендаций УПО на национальном и региональном уровнях, анализ достигнутых результатов и существующих вызовов, а также выработку предложений для проекта Национального промежуточного доклада, который Узбекистан представит в 2026 году.
В рамках мероприятия также обсуждается проект новой Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека до 2030 года, разрабатываемой с учётом рекомендаций УПО, договорных органов ООН и международных обязательств страны.
Выступая перед участниками семинаров, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов отметил значимость Универсального периодического обзора как ключевого международного инструмента в сфере прав человека.
Он напомнил определение Председателя Совета ООН по правам человека Омара Знибера, согласно которому УПО является «глобальным механизмом коллегиального обзора для защиты и поощрения прав человека, призванным укрепить национальную систему защиты прав человека».
«Более того, именно благодаря последовательной работе УПО передовой опыт в области прав человека распространяется по всему миру. На сегодняшний день не существует других универсальных механизмов сопоставимой эффективности», — подчеркнул директор НЦПЧ.
Выступая перед участниками семинаров, советник по правам человека Регионального отделения для Центральной Азии Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (РОЦА УВКПЧ ООН) Омер Фишер подчеркнул особую важность представления промежуточного доклада в рамках УПО. Он отметил, что существует три ключевые причины, которые делают этот документ стратегически значимым:
«Во-первых, подача промежуточного доклада демонстрирует открытость государства к международному диалогу по правам человека.
Во-вторых, его подготовка создаёт площадку для содержательного обмена мнениями между государственными органами и гражданским обществом, позволяя учитывать независимые оценки и рекомендации.
В-третьих, этот документ станет прочной основой для следующего национального доклада по УПО и существенно облегчит работу его разработчиков», — отметил Омер Фишер.
В ходе мероприятия отмечалось, что с учётом рекомендаций УПО и договорных комитетов ООН, в июне 2020 года была принята Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека. Стратегия определила приоритеты государства в сфере прав человека, среди которых: обеспечение права на жизнь и здоровье, укрепление гендерного равенства, защита прав лиц с инвалидностью, молодёжи, развитие образования в области прав человека, независимость судебной власти и непримиримая борьба с пытками.
Как логическое продолжение этой системной работы, Национальным центром по правам человека был разработан проект Национальной стратегии в области прав человека на 2026–2030 годы.
В семинарах принимают участие представители органов государственной власти Республики Каракалпакстан, представители государственных органов Самаркандской и Ферганской областей, депутаты областных Кенгашей народных депутатов и судьи областных судов, а также представители институтов гражданского общества.
Участникам представлена информация о рекомендациях, полученных в рамках УПО, структуре и содержании Национального промежуточного доклада, а также проводится анализ ключевых достижений и проблем в реализации рекомендаций на местах.
По итогам обсуждений предложения и выводы участников будут включены в проект Национального промежуточного доклада Республики Узбекистан в рамках УПО. Окончательный документ планируется представить в Совет ООН по правам человека в марте 2026 года.