26-noyabrda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova YeXHT amaldagi Raisining gender masalalari bo‘yicha Maxsus vakili Saara-Sofiya Siren bilan uchrashdi.
Uchrashuvda asosiy xalqaro yubileylar, jumladan Pekin deklaratsiyasi va Harakat platformasining 30-yilligi, xalqaro tashkilotlar doirasida gender mexanizmlarini amalga oshirish, shuningdek, Xelsinki yakuniy hujjatining 50 yilligi o‘z vaqtida nishonlanayotganiga e’tibor qaratildi. Zamonaviy Yevropa xavfsizlik tizimiga asos solgan Xelsinki hujjati qabul qilinganining 50 yilligi nishonlanadigan yilda Finlyandiya uchun YeXHTga raislik qilish alohida sharaf ekani ta’kidlandi. Ushbu hujjatlarda mustahkamlangan demokratiya, qonun ustuvorligi va inson huquqlari kabi qadriyatlar bugungi kunda o‘z dolzarbligini yo‘qotmagani, aksincha, zamonaviy global tahdidlar sharoitida yanada muhim ahamiyat kasb etayotgani qayd etildi.
Maxsus vakil Finlyandiyaning gender tenglik sohasidagi yutuqlariga alohida e’tibor qaratdi. Ta’kidlanganidek, Finlyandiya tashqi yordamga qaram bo‘lgan qashshoq mamlakatdan dunyoning eng teng huquqli va barqaror rivojlanayotgan davlatlaridan biriga aylandi, bu asosan imkoniyatlar tengligi va ta’limga sarmoya kiritish orqali amalga oshirildi. Shu nuqtayi nazardan, Finlyandiyaning tarixiy yutuqlari, jumladan, birinchi ayol deputatlar va ayol vazirlarning paydo bo‘lishi, shuningdek, ushbu omillarning zamonaviy Finlyandiya jamiyatini shakllantirishdagi roli tilga olindi.
Shu bilan birga, erishilgan yutuqlarga qaramay, Finlyandiya, boshqa ko‘plab davlatlar singari, gender tenglik sohasida jiddiy muammolarga, xususan, butun dunyoda dolzarb bo‘lib qolayotgan gender zo‘ravonligi muammosiga duch kelishda davom etayotgani aytildi. Shu munosabat bilan gender tenglik hamda “Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” kun tartibi Finlyandiya tashqi siyosatining ham, uning joriy yilda YeXHTga raisligi dasturining ham diqqat markazida ekanligi ta’kidlandi.
Muloqot davomida Saara-Sofiya Siren xonim mamlakatimizning gender tenglikni ilgari surish va BMTning "Ayollar, tinchlik va xavfsizlik" rezolyutsiyasi kun tartibini amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlarini ijobiy baholadi.
Shuningdek, O‘zbekistonning bugungi kunda gender tenglik masalasiga yondashuvi hamda amalga oshirilayotgan islohotlari va tashabbuslari Finlyandiyaning YeXHTga raisligi davomida ilgari surilgan ustuvor yo‘nalishlariga to‘liq mos kelishi hamda ushbu islohotlar butun jamiyat barqarorligini rivojlantirishga xizmat qilishi e’tirof etildi.
Muhokamalar davomida Finlyandiya tomonidan ilgari surilgan xavfsizlikni tushunishning zamonaviy modeli taqdim etildi. Ushbu model nafaqat politsiya, chegara organlari, qurolli kuchlar kabi davlat tuzilmalari o‘rtasidagi muvofiqlashtirishni, balki jamiyatning yaxlit rivojlanishi, ijtimoiy birdamligi va inqirozlar hamda favqulodda vaziyatlarga qarshi turishga tayyorligiga asoslangan jamiyat barqarorligi konsepsiyasini ham o‘z ichiga oladi.
Ta’kidlanganidek, Finlyandiyaning YeXHTga raisligi dasturi 2025-yilda bir nechta asosiy yo‘nalishlar atrofida tuzilgan bo‘lib, ular orasida "Ayollar, tinchlik va xavfsizlik" kun tartibi alohida o‘rin tutadi. Aniq amaliy qadam sifatida joriy yilning may oyida Venada bo‘lib o‘tgan konferensiyada "Ayollar, tinchlik va xavfsizlik" masalalari bo‘yicha yo‘l xaritasi taqdim etildi. Hujjat ishtirokchi davlatlarga kun tartibining o‘z milliy mohiyati va imkoniyatlariga eng mos keladigan unsurlarini tanlash imkonini beruvchi o‘ziga xos "vosita" sifatida tavsiflandi. E’tiborlisi shuki, “Yo‘l xaritasi” ijobiy qabul qilindi va hozirgi vaqtda YEXHTga a’zo 30 ga yaqin davlat, jumladan O‘zbekiston ham uni amalda qo‘llashdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Bundan tashqari, gender tenglik va iqlim o‘zgarishi o‘rtasidagi bog‘liqlik gender kun tartibining muhim jihatlari bo‘lib qolishi, shuningdek, ushbu masalalarni ilgari surishda turli omillarni yanada keng jalb qilish zarurligi qayd etildi. Ushbu kun tartibini muhokama qilish va ilgari surish faqat ayollar ishtiroki bilan cheklanib qolsa, gender tenglik sohasidagi maqsadlarga erishish mumkin emasligi, ayni jarayonda erkaklar va gender tenglik tarafdorlari ham asosiy rol o‘ynashi kerakligi alohida ta’kidlandi.

Встреча со Cпециальным представителем действующего председателя ОБСЕ по вопросам гендерного равенства
26 ноября 2025 года состоялась встреча заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д. Муратова со Cпециальным представителем действующего председателя ОБСЕ по вопросам гендерного равенства Саара-София Сирен.
В ходе встречи была отмечена своевременность и значимость ключевых международных юбилеев, включая 30-летие Пекинской декларации и Платформы действий, реализацию гендерных механизмов в рамках международных организаций, а также 50-летие Хельсинкского заключительного акта. Было подчеркнуто, что для Финляндии является особой честью председательствовать в ОБСЕ в год, когда отмечается 50 лет со дня принятия Хельсинкского акта, заложившего основы современной системы европейской безопасности. Было отмечено, что ценности, закреплённые в этих документах, — демократия, верховенство права и права человека — сегодня не утратили своей актуальности, а напротив, стали ещё более востребованными в условиях современных глобальных вызовов.
Отдельное внимание Специальный представитель уделила достижениям Финляндии в области гендерного равенства. Было упомянуто, что Финляндия прошла путь от бедной, находившейся в зависимости от внешней помощи страны к одному из наиболее равноправных и устойчиво развивающихся государств мира, что во многом стало возможным благодаря инвестициям в равенство возможностей и образование. В этом контексте были упомянуты исторические достижения Финляндии, включая появление первых женщин-депутатов и женщин-министров, а также роль этих факторов в формировании современного финского общества.
В то же время было подчеркнуто, что, несмотря на достигнутый прогресс, Финляндия, как и многие другие государства, продолжает сталкиваться с серьёзными проблемами в сфере гендерного равенства, в частности с проблемой гендерного насилия, которая остаётся актуальной во всём мире. В связи с этим было отмечено, что гендерное равенство и повестка «Женщины, мир и безопасность» находятся в центре как внешней политики Финляндии, так и программы её председательства в ОБСЕ в текущем году.
В рамках обсуждения также была представлена современная модель понимания безопасности, продвигаемая Финляндией, которая включает не только координацию между государственными структурами (полиция, пограничные органы, вооружённые силы), но и концепцию устойчивости общества, основанную на его целостном развитии, социальной сплочённости и готовности противостоять кризисам и чрезвычайным ситуациям.
Отмечалось, что программа председательства Финляндии в ОБСЕ в 2025 году строится вокруг нескольких ключевых направлений, среди которых особое место занимает повестка «Женщины, мир и безопасность». В качестве конкретного практического шага был представлен Дорожная карта по вопросам «Женщины, мир и безопасность», опубликованная председательством ОБСЕ на конференции в Вене в мае т.г. Документ был охарактеризован как своего рода «инструментарий», позволяющий государствам-участникам выбирать те элементы повестки, которые наиболее соответствуют их национальному контексту и возможностям. Было отмечено, что «Дорожная карта» получила положительный отклик, и на данный момент около 30 государств-участников ОБСЕ выразили заинтересованность в её практическом применении, включая Республику Узбекистан.
В ходе диалога Специальный представитель положительно оценила усилия Республики Узбекистан по продвижению гендерного равенства и реализации повестки «Женщины, мир и безопасность» (ЖМБ). Отмечено, что предпринимаемые реформы и инициативы Узбекистана соответствуют приоритетам председательства Финляндии в ОБСЕ и актуальны в условиях современных вызовов международной безопасности.
Подход Узбекистана к вопросам гендерного равенства и безопасности вписывается в современную модель комплексной безопасности, продвигаемую ОБСЕ, которая включает не только деятельность силовых и государственных органов, но и развитие устойчивости общества в целом.
В этом контексте реформы Узбекистана в сфере гендерной политики рассматриваются как своевременные и соответствующие международным стандартам, а также как вклад в укрепление устойчивости, инклюзивности и социальной сплочённости общества, что является одним из ключевых условий предупреждения кризисов и конфликтов.
Дополнительно было подчеркнуто, что важными элементами гендерной повестки остаются взаимосвязь гендерного равенства и изменения климата, а также необходимость более широкой вовлечённости различных факторов в продвижение этих вопросов. Было особо отмечено, что достижение целей в области гендерного равенства невозможно, если обсуждение и продвижение данной повестки ограничивается исключительно участием женщин, и что ключевую роль в этом процессе должны играть также мужчины и мужчины-сторонники гендерного равенства.