BMT Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi 145-sessiyasining yig‘ilishi
2–19-mart kunlari Jeneva shahrida BMT Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mitasining 145-sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Sessiya ishida ushbu Qo‘mita a’zosi – Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi direktori Akmal Saidov ishtirok etyapti.
Sessiya doirasida BMT Qo‘mitasi a’zolari Andorra, Kanada, Chad, Moldova hamda Slovakiyaning Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro pakt qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha ko‘rilgan choralar, erishilgan natijalar, shuningdek, mavjud muammo va qiyinchiliklar haqidagi davriy ma’ruzalarini ko‘rib chiqadi.
Bundan tashqari, Paktning 22-moddasiga oid, ya’ni o‘z manfaatlarini himoya qilish uchun kasaba uyushmalari tuzish va ularga a’zo bo‘lish huquqini o‘z ichiga olgan birlashish erkinligi huquqiga doir “38-sonli umumiy tartibdagi mulohazalar” loyihasi muhokama qilinadi.
Qo‘mita yig‘ilishi doirasida belgilangan tartibda taqdim etilgan individual xabarnomalarni ko‘rib chiqish ham rejalashtirilgan.

В Комитет ООН по правам человека проходит 145-я сессия (2–19 марта т. г., город Женева). В работе сессии принимает участие в качестве члена Комитета директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
В рамках сессии члены Комитета рассмотрят периодические доклады Андорры, Канады, Чада, Республики Молдова и Словакии о мерах по реализации положений «Международного пакта о гражданских и политических правах», достигнутых результатах, а также существующих проблемах и вызовах.
Кроме того, будет обсуждён проект «Замечания общего порядка № 38» к статье 22 Пакта, касающийся права на свободу объединения, включая право создавать профессиональные союзы и вступать в них для защиты своих интересов. В рамках заседания Комитета также предусмотрено рассмотрение индивидуальных сообщений, представленных в соответствии с установленной процедурой.