O‘zbekiston vakili Nyu-Yorkdagi BMT bosh qarorgohida 11-mart kuni bo‘lib o‘tgan Xotin-qizlar maqomi bo‘yicha komissiyaning 70-sessiyasi doirasidagi qo‘shimcha tadbirda nutq so‘zladi.
Ushbu tadbir “Xotin-qizlar huquqlarini himoya qilishda raqamli va intellektual texnologiyalardan foydalanish” mavzusiga bag‘ishlandi. U Xitoy, Malayziya, Misr hamda BMTning “BMT-Ayollar” va YUNFPA tuzilmalari bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda BMTga a’zo davlatlar va xalqaro tashkilotlarning yuqori martabali vakillari, jumladan, Xitoy delegatsiyasi rahbari, Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi huzuridagi Bolalar va ayollar ishlari bo‘yicha milliy ishchi qo‘mita raisining o‘rinbosari Lin I, Malayziyaning BMTdagi doimiy vakili doktor Ahmad Faysal Muhammad, Xotin-qizlar ishlari bo‘yicha milliy kengash a’zosi, Ayollarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha Afrika alyansi rahbari doktor Amani Asfur tabrik so‘zlari bilan chiqish qildi.
Qo‘shma tadbir ishida “BMT-Ayollar” tuzilmasi ijrochi direktori Sima Baxus va BMTning Aholishunoslik jamg‘armasi (YUNFPA) ijrochi direktori o‘rinbosari Diyena Keyta ishtirok etdi.
Asosiy sessiya doirasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova ma’ruza qildi. U o‘z nutqida raqamli transformatsiya sharoitida gender tenglikni ilgari surish, xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish va ularning imkoniyatlarini kengaytirish borasidagi O‘zbekiston tajribasini taqdim etdi.
Xususan, Yangi O‘zbekistonda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash, ayollarning raqamli savodxonligini oshirish, ularning innovatsiyalar va texnologiyalar sohasidagi ishtirokini kengaytirish, shuningdek, raqamli zo‘ravonlik va kamsitishlarning oldini olishga qaratilgan kompleks davlat siyosati amalga oshirilayotgani qayd etildi.
O‘zbekiston vakili algoritmik gender tarafkashligi, raqamli tengsizlik va onlayn makondagi zo‘ravonlik kabi raqamli davrning tahdidlariga qarshi kurashishda xalqaro hamkorlikning muhimligini ta’kidladi. Xotin-qizlarning odil sudlovdan foydalanish imkoniyatini ta’minlash uchun samarali huquqiy mexanizmlarni ishlab chiqish va zamonaviy texnologiyalardan foydalanish zarurligiga e’tibor qaratildi.
Tadbir doirasida ishtirokchilar ayollar huquqlarini himoya qilish, ijtimoiy xizmatlar sifatini yuksaltirish va xotin-qizlarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish uchun sun’iy intellekt, katta ma’lumotlar va boshqa raqamli yechimlardan foydalanish borasidagi ilg‘or xalqaro tajribalar bilan o‘rtoqlashdilar.
O‘zbekiston tomonining ushbu tadbirdagi ishtiroki mamlakatning gender tenglikni ilgari surish hamda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilishda innovatsion yondashuvlarni rivojlantirish yo‘lida xalqaro hamjamiyat bilan faol hamkorlik qilishga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi.

Представитель Узбекистана выступил на дополнительном мероприятии в рамках 70-ой сессии Комиссии по положению женщин в штаб-квартире ООН в Нью Йорке.
Соорганизаторами мероприятия «Использование цифровых и интеллектуальных технологий для защиты прав женщин», состоявшегося 11 марта, выступили Китай, Малайзия, Египет, а также структуры ООН — «ООН-Женщины» и ЮНФПА.
С приветственными словами на мероприятии выступили высокопоставленные представители государств и международных организаций, включая, главу китайской делегации, заместителя министра и заместителя председателя Национального рабочего комитета по делам детей и женщин при Государственном совете КНР Линь И, Постоянного представителя Малайзии при ООН д-ра Ахмада Файсала Мухамада, члена Национального совета по делам женщин и главу Африканского альянса за расширение прав и возможностей женщин д-ра Амани Асфур.
В работе мероприятия приняли участие исполнительный директор «ООН-Женщины» Сима Бахус и исполнительный директор Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) Диене Кейта.
В рамках основной сессии с докладом выступила заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дилноза Муратова. В своем выступлении она представила опыт Узбекистана в области продвижения гендерного равенства, защиты прав женщин и расширения их возможностей в условиях цифровой трансформации.
В частности, было отмечено, что в Узбекистане реализуется комплексная государственная политика, направленная на обеспечение равных прав и возможностей для женщин и мужчин, повышение цифровой грамотности женщин, расширение их участия в сфере инноваций и технологий, а также предотвращение цифрового насилия и дискриминации.
Представитель Узбекистана подчеркнула важность международного сотрудничества в противодействии таким вызовам цифровой эпохи, как алгоритмическая гендерная предвзятость, цифровое неравенство и насилие в онлайн-пространстве. Отмечена необходимость разработки эффективных правовых механизмов и использования современных технологий для обеспечения доступа женщин и девушек к правосудию.
В рамках мероприятия участники обменялись лучшими международными практиками использования искусственного интеллекта, больших данных и других цифровых решений для защиты прав женщин, повышения качества социальных услуг и расширения экономических возможностей женщин.
Участие узбекской стороны в мероприятии подтвердило приверженность страны активному взаимодействию с международным сообществом в продвижении гендерного равенства, а также развитию инновационных подходов к защите прав и интересов женщин и девушек.