JIDU talabalari uchun “Inson huquqlari” fanidan master-klass o‘tkazildi
Joriy yilning 13-mart va 2-aprel kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq” fakulteti 3-bosqich talabalari uchun “Inson huquqlari” fani doirasida master-klass tashkil etildi. Mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi Inson huquqlari sohasidagi tahlil va tadqiqotlar bo‘limi bosh mutaxassisi Husniddin Xolmamotov va Xalqaro shartnomalarni implementatsiya qilish bo‘limi yetakchi mutaxassisi Sultonov Nodir ishtirok etdi.
Master-klass davomida inson huquqlarini ta’minlashning milliy va xalqaro mexanizmlari, ularning o‘zaro uyg‘unligi va amaliyotda qo‘llanilishi atroflicha yoritildi. Shuningdek, inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi zamonaviy tendensiyalar, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va ularning xalqaro standartlar bilan uyg‘unligi batafsil muhokama qilindi.
Tadbirda inson huquqlari sohasida uchraydigan dolzarb masalalar, jumladan, huquqlarni ta’minlash mexanizmlarining samaradorligi, institutsional hamkorlik va tahlil-tashxis ishlarining ahamiyati muhokama qilindi. Master-klass interaktiv shaklda o‘tkazilib, talaba­lar tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar tomonidan batafsil javoblar berildi, bu esa tadbirning amaliy ahamiyatini yanada oshirdi.
Ushbu master-klass talabalarning nazariy bilimlarini mustahkamlash, tahliliy fikrlash va amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda inson huquqlari sohasidagi dolzarb masalalar yuzasidan kengroq tasavvur hosil qilishga xizmat qildi.

Мастер-класс по правам человека для студентов УМЭД
13 марта и 2 апреля текущего года для студентов 3 курса факультета «Международное право» Университета мировой экономики и дипломатии в рамках дисциплины «Права человека» был организован мастер-класс.
В мероприятии приняли участие Хусниддин Холмаматов, главный специалист отдела анализа и исследований в области прав человека и Нодир Султонов, ведущий специалист отдела по имплементации международных договоров Национального центра по правам человека Республики Узбекистан.
В ходе мастер-класса подробно рассматривались национальные и международные механизмы защиты прав человека, их взаимосвязь и практика применения. Особое внимание было уделено современным тенденциям в сфере защиты прав человека, проводимым в Узбекистане реформам и их соответствию международным стандартам.
Также обсуждались актуальные проблемы в области прав человека, включая эффективность механизмов защиты, вопросы институционального взаимодействия и значение аналитико-исследовательской работы.
Мастер-класс проводился в интерактивной форме, и на вопросы студентов специалисты дали подробные ответы, что существенно повысило практическую значимость мероприятия.
Данный мастер-класс способствовал укреплению теоретических знаний студентов, развитию аналитического мышления и практических навыков, а также расширению их представлений о современных проблемах в сфере прав человека.