O‘zbekiston vakili MDHning Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi yig‘ilishida ishtirok etdi
2-aprel kuni MDH Ijroiya qo‘mitasi qarorgohi joylashgan Minsk shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasining oltinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. U MDH Inson huquqlari bo‘yicha komissiyasi raisi, Belarus Respublikasi Bosh prokuraturasi Jinoyat-sud nazorati bosh boshqarmasi boshlig‘i Yevgeniya Paramonova rahbarligida o‘tkazildi.
Tadbirda Komissiyaning Armaniston (onlayn), Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston (onlayn) va O‘zbekiston (onlayn) vakillari, shuningdek, MDH mamlakatlarining diplomatik vakolatxonalari hamda MDH Ijroiya qo‘mitasining tegishli tuzilmalari vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi nomidan Inson huquqlari bo‘yicha komissiya a’zosi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari M.Tillaboyev hamda Ombudsman Apparati xodimlari onlayn tarzda qatnashdi.
MDH Bosh kotibining birinchi o‘rinbosari Igor Petrishenko yig‘ilish ishtirokchilarini qutlar ekan, sog‘liqni saqlash va hamyonbop tibbiyot huquqini ta’minlash masalalari alohida diqqat markazida turganini ta’kidladi. Ma’lumki, 2026-yil Hamdo‘stlik hududida Sog‘liqni saqlash yili, deb e’lon qilingan. Bu qaror MDH davlatlarining sog‘liqni saqlash tizimlarini mustahkamlash va davlatlararo hamkorlikni rivojlantirishga intilishidan dalolat beradi. Ayni chog‘da, tibbiy yordamdan teng foydalanish imkoniyati va uning sifatini ta’minlash ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda.
Komissiyaning oltinchi yig‘ilishi doirasida MDHga a’zo davlatlarning inson huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi hamkorligini rivojlantirishga qaratilgan 13 ta masala ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda 2026-yil Hamdo‘stlik hududida Sog‘liqni saqlash yili deb e’lon qilingani sharoitida fuqarolarning sog‘ligini saqlash bilan bog‘liq huquqlarini ta’minlash mavzusi asosiy o‘rinda turdi. Komissiya a’zolari o‘z mamlakatlarining hamyonbop va sifatli tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha milliy tajribasini aks ettiruvchi taqdimotlarini o‘tkazdi.
O‘zbekiston vakilining nutqida mamlakatda sog‘liqni saqlash sohasida keng ko‘lamli islohotlar izchil amalga oshirilayotgani qayd etildi. Xususan, fuqarolarning davlat hisobidan kafolatlangan hajmdagi tibbiy yordam olish huquqi konstitutsiyaviy darajada mustahkamlangani, bemorlar huquqlari batafsil tartibga solingani, sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirishning strategik yo‘nalishlari belgilangani, ayrim kasalliklar va aholi toifalari bo‘yicha maqsadli dasturlar qabul qilingani, shuningdek, reproduktiv salomatlik, transplantatsiya va donorlik kabi sohalarda maxsus huquqiy mexanizmlar rivojlantirilayotgani ta’kidlandi.
Mamlakatda shu maqsadda maxsus jamg‘armalardan 10 milliard so‘m ajratilishi rejalashtirilmoqda. Joriy yil 1-maydan boshlab O‘zbekistonda “10 ming qadam piyoda yurish” tajribasi qayta boshlanishi va unga ko‘ra, bir kunda 10 ming qadam yurgan fuqarolarga pul to‘lanishi haqidagi ma’lumot yig‘ilish ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Muhokama yakunlari bo‘yicha Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligida insonning sog‘lig‘ini saqlash huquqini himoya qilish to‘g‘risidagi Bayonot qabul qilindi. Shuningdek, ishtirokchilar 2026-yil 6–10-aprel kunlari bo‘lib o‘tadigan va BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga yo‘naltirilgan “MDHda salomatlik va inson huquqlari haftaligi” davlatlararo aksiyasiga tayyorgarlikning borishini ko‘rib chiqdi.
Muhokama etilgan masalalar qatorida “Salomatlik huquqi” ijodiy tanlovini o‘tkazish to‘g‘risidagi nizom loyihasi, inson huquqlari bo‘yicha xalqaro standartlar nuqtayi nazaridan erta nikoh muammolari (Qirg‘iziston Respublikasi misolida), shuningdek, mahkumlarni o‘z fuqaroligi bo‘lgan davlatlarga topshirish mexanizmi samaradorligini oshirish chora-tadbirlari (Rossiya Federatsiyasi tashabbusi) ham bor.
Komissiya faoliyatini tashkiliy ta’minlash masalalariga, jumladan, Protsedura qoidalariga o‘zgartirishlar kiritish, emblemani tasdiqlash, Komissiyaning 2026-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi yillik hisobotini tayyorlash va navbatdagi yig‘ilish sanasini belgilashga alohida e’tibor qaratildi. Shu bilan birga Komissiyaning Faxriy yorlig‘i bilan taqdirlash masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda Inson huquqlariga rioya etish indeksini tadqiq qilish metodologiyasi loyihasini tayyorlash masalasi ham ko‘tarildi. Xususan, Qirg‘iziston va Belarus tashabbusi bilan insonning ijtimoiy huquqlariga rioya etilishining namunaviy ko‘rsatkichlari dastlabki tajriba-sinov uchun tayyorlandi.

В Минске представлены права граждан Узбекистана в сфере здравоохранения
Права граждан Узбекистана в сфере здравоохранения были презентованы в ходе заседания Комиссии по правам человека СНГ, состоявшейся в начале апреля в Минске.
Шестое заседание Комиссии, проведенное в штаб-квартире Исполкома СНГ, прошло под руководством председателя Комиссии по правам человека СНГ, начальника главного управления уголовно-судебного надзора Генеральной прокуратуры Республики Беларусь Евгении Парамоновой.
В мероприятии приняли участие члены Комиссии от Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана, представители дипломатических представительств стран СНГ и профильных структур Исполкома СНГ.
Главной темой заседания стало обеспечение права граждан на охрану здоровья в условиях объявленного в СНГ 2026 года Годом охраны здоровья.
Узбекистан в онлайн-формате представляли член Комиссии по правам человека, первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Мирзатилло Тиллабаев, а также сотрудники Аппарата Омбудсмана.
Представляя масштабные реформы в сфере здравоохранения Узбекистана было отмечено, что в стране право граждан на получение гарантированного объёма медицинской помощи за счёт государства закреплено на конституционном уровне. Также детально урегулированы права пациентов, определены стратегические направления развития системы здравоохранения, приняты целевые программы по отдельным заболеваниям и категориям населения, а также развиваются специальные правовые механизмы в таких сферах, как репродуктивное здоровье, трансплантация и донорство. В стране планируется выделить на эти цели 10 миллиардов сумов из специальных фондов.
Участников встречи очень заинтересовала информация о том, что с 1 мая этого года в Узбекистане возобновится эксперимент «10 000 шагов», в рамках которого граждане, проходящие 10 000 шагов в день, будут получать вознаграждение.
Всего в ходе заседания Комиссии рассмотрено 13 вопросов, направленных на развитие сотрудничества государств – участников СНГ в сфере защиты прав и свобод человека.
В своем обращении к участникам заседания первый заместитель Генерального секретаря СНГ Игорь Петришенко отметил особую значимость того, что в центре внимания участников встречи – вопросы обеспечения прав на охрану здоровья и доступную медицину. «2026 год в Содружестве объявлен Годом охраны здоровья. Это решение свидетельствует о стремлении государств СНГ к укреплению систем здравоохранения и развитию межгосударственного сотрудничества. В приоритете остается обеспечение равной доступности и качества медицинской помощи».
По итогам обсуждения принято Заявление о защите права человека на охрану здоровья в Содружестве Независимых Государств.
Участники также рассмотрели вопросы межгосударственной акции «Неделя здоровья и прав человека в СНГ», которая проходит с 6 по 10 апреля 2026 года и ориентирована на достижение Целей устойчивого развития.
В числе других рассмотренных вопросов были проект Положения о проведении творческого конкурса «Право на здоровье», проблемы ранних браков в контексте международных стандартов прав человека (на примере Кыргызской Республики), а также меры по повышению эффективности механизма передачи осужденных лиц в государства их гражданской принадлежности (по инициативе Российской Федерации).
На заседании также рассмотрен вопрос подготовки проекта Методологии исследования Индекса соблюдения прав человека, в частности, по инициативе Кыргызстана и Беларуси подготовлены примерные показатели соблюдения социальных прав человека для пилотной апробации.