Poytaxtimizdagi Islom sivilizatsiyasi markazida “Amir Temur va Temuriylar tamaddunining jahon tarixi va madaniyatidagi o‘rni” mavzusida xalqaro ilmiy konferensiya ish boshladi.
Amir Temur tavalludining 690 yilligiga bag‘ishlangan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan tashkil etilgan mazkur anjuman xalqaro ilmiy muloqot uchun muhim maydon sifatida namoyon bo‘ldi. Tadbirda 20 ga yaqin mamlakatdan 300 nafarga yaqin olim, ekspert, diplomat, shuningdek jamoatchilik vakillari ishtirok etmoqda.
Konferensiyaning ochilish marosimida ma’ruzachilar Amir Temur va Temuriylar davrining davlatchilik an’anasi, diplomatiyasi, harbiy san’ati hamda ilm-fan va madaniyat taraqqiyotidagi o‘rnini yakdil e’tirof etdilar. Ayniqsa, o‘sha davrning Sharq Renessansi shakllanishidagi ahamiyati, jahon sivilizatsiyasiga ko‘rsatgan ta’siriga alohida e’tibor qaratildi.
Yalpi majlis va sho‘’ba yig‘ilishlarida davlat boshqaruvi va diplomatiya, harbiy strategiya, me’morchilik va shaharsozlik, ilm-fan va ta’lim rivoji kabi yo‘nalishlarda ilmiy ma’ruzalar taqdim etilmoqda. Mutaxassislar Temuriylar davri merosini zamonaviy ilmiy yondashuv asosida o‘rganish masalasini ham muhokama qilmoqda.
Ishtirokchilar uchun Islom sivilizatsiyasi markazi bilan tanishuv, mavzuli ko‘rgazmalar hamda madaniy dasturlar tayyorlangan. Umuman, sermazmun dastur tadbirni ilmiy jihatdan boyitish barobarida,mehmonlarga O‘zbekistonning boy tarixiy-madaniy merosi bilan yaqindan tanishish imkonini yaratadi.
Konferensiya yakunida muhim ilmiy tavsiyalar ishlab chiqilib, Temuriylar merosini chuqur o‘rganish va xalqaro miqyosda keng targ‘ib etishga qaratilgan qo‘shma tashabbuslar ilgari surilishi kutilyapti.

Ученые со всего мира обсуждают роль Темуридов
В Центре исламской цивилизации началась международная научная конференция «Роль и значение цивилизации Амира Темура и Темуридов в мировой истории и культуре».
Мероприятие, посвященное 690-летию со дня рождения Амира Темура, организовано по инициативе Президента Республики Узбекистан.
В нем участвуют почти  300 ученых, экспертов, дипломатов,  представителей общественности из разных стран.
На открытии выступающие единогласно признали Амира Темура и вклад Темуридов в традиции государственности, дипломатии, военного искусства,  развитие науки и культуры. Было отмечено, что этот период стал очень важным для формирования Восточного Ренессанса и повлиял на мировую цивилизацию.
Участники конференции представляют научные доклады в области государственного управления, дипломатии, военной стратегии, архитектуры, градостроительства, развития науки и образования. Эксперты обсуждают  вопросы изучения наследия эпохи Темуридов на основе научного подхода. Состоится знакомство с Центром исламской цивилизации, тематическими выставками, богатым историческим и культурным наследием Узбекистана.
В завершение конференции будут разработаны важные научные рекомендации, совместные инициативы, направленные на глубокое изучение и широкую пропаганду наследия Темуридов на международном уровне.