Qozog‘iston delegatsiyasi “G‘alaba bog‘i”  yodgorlik majmuasini ziyorat qildi
13-may kuni “Xitoy – Markaziy Osiyo” inson huquqlarini rivojlantirish forumi ishtirokchilari – Qozog‘iston Respublikasi delegatsiyasi vakillari Toshkent shahridagi “G‘alaba bog‘i” yodgorlik majmuasiga tashrif buyurdi. Joriy yil 14-may kuni poytaxtimizda bo‘lib o‘tadigan mazkur nufuzli xalqaro anjumanda Xitoy, O‘zbekiston, Qozog‘iston bilan bir qatorda Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston delegatsiyalari ham ishtirok etadi.
“G‘alaba bog‘i” yodgorlik majmuasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi va g‘oyalari, xalqimizning  bunyodkorlik  salohiyati  negizida 2020-yili bunyod etilgan. Ushbu  betakror  majmuani qurishdek ezgu tashabbus zamirida xalqimizning beayov jang maydonlarida va front ortida ko‘rsatgan beqiyos jasorati va matonatini tarix sahifalariga muhrlash, yosh avlodimizni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalab, kamol toptirish maqsadi o‘z mujassamini topgan.
“G‘alaba bog‘i” yodgorlik majmuasi timsolida tinchliksevarlik va insonparvarlikning o‘zbekona falsafasi amalda yorqin namoyon bo‘lgan. Xalqona tinchlikparvar siyosatga bunday yangicha, bunyodkorona yondashuv, ta’bir joiz bo‘lsa, Yangi O‘zbekistonning shiddatli islohotlariga xos muhim xususiyat hamdir.
Mehmonlar majmua hududida yaratilgan tarixiy ekspozitsiyalar, memorial obyektlar hamda Ikkinchi jahon urushi yillarida o‘zbek xalqining jasorati va fidoyiligini aks ettiruvchi loyihalar bilan yaqindan tanishdilar. Ikkinchi jahon urushi yillarida O‘zbekiston xalqining front va front ortidagi mardonavor mehnati, urush tufayli yurtimizga evakuatsiya qilingan minglab insonlarni bag‘rikenglik bilan qabul qilgani hamda g‘alabaga qo‘shgan ulkan hissasi haqida ham ma’lumot berildi.
Qozog‘iston delegatsiyasi vakillari “G‘alaba bog‘i”da yaratilgan sharoitlar, tarixiy ekspozitsiyalarning mazmuni va majmuaning zamonaviy yechimlar asosida tashkil etilganini yuqori baholab, bunday maskanlar xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va tarixiy xotirani mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladilar.

Делегация из Казахстана посетила мемориальный комплекс
13 мая участники Форума по развитию прав человека "Китай – Центральная Азия" — представители делегации Республики Казахстан — посетили мемориальный комплекс "Парк Победы" в городе Ташкенте. В этой престижной международной конференции, которая состоится в нашей столице 14 мая текущего года, наряду с Китаем, Узбекистаном и Казахстаном примут участие также делегации Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
Мемориальный комплекс "Парк Победы" был создан в 2020 году на основе инициативы и идей Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и созидательного потенциала нашего народа. В основе этой благородной инициативы — строительства уникального комплекса — лежит цель запечатлеть на страницах истории беспримерное мужество и стойкость, проявленные нашим народом на полях сражений и в тылу, а также воспитать молодое поколение в духе любви и преданности Родине.
Мемориальный комплекс "Парк Победы" стал ярким практическим воплощением узбекской философии миролюбия и гуманизма. Такой новый, созидательный подход к народной миролюбивой политике, если можно так выразиться, является важной чертой, свойственной стремительным реформам Нового Узбекистана.
Гости подробно ознакомились с историческими экспозициями, мемориальными объектами и проектами, созданными на территории комплекса и отражающими мужество и самоотверженность узбекского народа в годы Второй мировой войны. Также была представлена информация о доблестном труде народа Узбекистана на фронте и в тылу, о проявленной им щедрости и гостеприимстве по отношению к тысячам людей, эвакуированных в нашу страну из-за войны, и об огромном вкладе, который он внес в победу.
Представители казахстанской делегации высоко оценили условия, созданные в "Парке Победы," содержание исторических экспозиций и организацию комплекса на основе современных решений, подчеркнув, что подобные места играют важную роль в укреплении дружбы и исторической памяти между народами.