“TOSHKENT TASHABBUSI”: poytaxtimizda bo‘lib o‘tgan “Xitoy – Markaziy Osiyo” inson huquqlarini rivojlantirish bo‘yicha 2026-yil forumining yakuniy hujjati shunday nomlandi
14-may kuni Toshkent shahrida “Xitoy – Markaziy Osiyo” inson huquqlarini rivojlantirish bo‘yicha 2026-yil forumi bo‘lib o‘tdi. Forum Xitoyning Inson huquqlarini rivojlantirish jamg‘armasi (CFHRD) va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan tashkil etildi.
Forum “Yuqori sifatli rivojlanish orqali inson huquqlari sohasidagi taraqqiyotni birgalikda ilgari surish” mavzusiga bag‘ishlanadi. Unda Xitoy, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi ekspertlari, davlat idoralari namoyandalari, ilmiy va ishbilarmon doiralar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari – jami 100 nafar milliy va xorijiy ishtirokchi qatnashdi.
Forum avvalida qayd etilganidek, har bir insonning o‘z huquqlaridan to‘liq foydalanish imkoniyatini ta’minlash butun insoniyatning umumiy maqsadidir. Xitoy va Markaziy Osiyoning beshta davlati rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘lib, taraqqiyotga birgalikda ko‘maklashish va inson huquqlarini ilgari surish masalalarida keng mushtarak qarashlarga ega.
Xitoyning Inson huquqlarini rivojlantirish jamg‘armasi vitse-prezidenti va bosh kotibi Li Xunkuy, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov, Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Yuy Szyun, Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vahobov, "Markaziy Osiyo - Xitoy" formati kotibiyati bosh kotibi o‘rinbosari Samadi Shoxin, Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining alohida topshiriqlar bo‘yicha elchisi Alua Nadirkulova o‘zlarining kirish so‘zlarida Forum faoliyatiga muvaffaqiyatlar tiladi.
So‘zga chiqqanlar, jumladan, “Xitoy – Markaziy Osiyo” inson huquqlarini rivojlantirish bo‘yicha to‘rtinchi forumi BMTning Taraqqiyot huquqi to‘g‘risidagi deklaratsiyasi qabul qilinganining 40-yilligi va Global rivojlanish tashabbusining 5-yilligi nishonlanyotgan 2026-yilda o‘tkazilayotgani alohida ahamiyatga egaligiga e’tibor qaratdilar. Yanada ahamiyatlisi, Toshkent Forumi aynan «Xitoy — Markaziy Osiyo» hamkorligi sifat jihatidan yuksak rivojlanish bosqichiga ko‘tarilgan muhim davrga to‘g‘ri kelgani alohida diqqatga loyiqdir.
Forumning yalpi majlisida inson huquqlari sohasida Xitoy va Markaziy Osiyo davlatlarining o‘zaro hamkorligi ustuvor yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi. Mavzu yuzasidan olti davlat yetakchi ekspertlarining ma’ruzalari tinglandi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Odil sudlov akademiyasi rektori Sherzod Abduqodirov, Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasi Xalqaro huquq instituti direktori Lyu Xuaven, Qozog‘iston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi fuqarolik va siyosiy huquqlar bo‘limi mudiri Viktor Tixonov, Qirg‘iziston Respublikasi Ombudsman (Akiyatchi) institutining yopiq muassasalarga profilaktik tashriflar o‘tkazish bo‘limi mudiri Emilbek Ajibekov, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Davlat va huquq instituti direktori Murodjon Turg‘unov, Pekin politexnika universiteti gumanitar va ijtimoiy fanlar bo‘yicha ilmiy kengash rahbari, Xitoy fan va texnologiyalar sohasida inson huquqlari tadqiqotlari markazi direktori Si Yanpin, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Ijro etuvchi apparati Inson huquqlari kafolatlari boshqarmasi bosh mutaxassisi Parviz Olimzoda, Turkmaniston Davlat, huquq va demokratiya instituti katta ilmiy xodimi Dovlat Amanmiradov, Uxan universiteti yuridik fakulteti dekani, Xitoy ekologik huquq ilmiy-tadqiqot instituti direktori Sin Tyanbao so‘zga chiqdi.
Shundan so‘ng muhokamalar uchta panel sessiyasida davom ettirildi. Bunda rivojlanish huquqini ro‘yobga chiqarish maqsadida kambag‘allikni qisqartirish va aholi farovonligini yaxshilash bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish, ekologiyani muhofaza qilish, yashil rivojlanish va inson huquqlarini himoya qilish, inson huquqlari rivojiga ko‘maklashuvchi raqamli intellektual texnologiyalarni ilgari surish kabi sohalardagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Ishtirokchilar Forum mavzusi yuzasidan atroflicha fikrlashar ekan, inson huquqlarini samarali himoya qilishning asosiy omillari sifatida aholi farovonligini yuksaltirish, raqamli boshqaruvni mustahkamlash va “yashil” taraqqiyotni jadallashtirish kabi yo‘nalishlarga  atroflicha to‘xtaldilar. Ayni  sohalardagi ilg‘or g‘oya va amaliy tajribalar bilan o‘rtoqlashdilar.
Muhokamalar yakunida "Xitoy – Markaziy Osiyo" inson huquqlarini rivojlantirish forumining Toshkent tashabbusi deb nomlangan yakuniy hujjati ishlab chiqildi va taqdimoti o‘tkazildi.
Forum doirasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan Xitoyning Inson huquqlarini rivojlantirish jamg‘armasi o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi tasdiqlandi. Memorandumni ikkala tashkilot rahbarlari Akmal Saidov va Li Xunkuy imzoladilar.

"ТАШКЕНТСКАЯ ИНИЦИАТИВА": итог Форума по развитию прав человека "Китай – Центральная Азия"
14 мая в Ташкенте состоялся Форум по развитию прав человека "Китай – Центральная Азия", организованный Китайским фондом по развитию прав человека (CFHRD) совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Тема Форума – "Совместное содействие прогрессу в области прав человека посредством высококачественного развития." В мероприятии приняли участие около 100 представителей государственных структур, экспертного и научного сообщества, деловых кругов и средств массовой информации из Китая, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
В ходе открытия форума было подчеркнуто, что обеспечение возможностей для полноценной реализации прав человека является общей задачей международного сообщества. Отмечалось, что Китай и страны Центральной Азии, как развивающиеся государства, разделяют схожие подходы к вопросам устойчивого развития и продвижения прав человека.
С приветственными выступлениями к участникам форума обратились вице-президент и генеральный секретарь Китайского фонда по развитию прав человека Ли Хункуй, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Юй Цзюнь, директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов, заместитель генерального секретаря Секретариата формата «Центральная Азия – Китай» Самади Шохин, а также посол по особым поручениям Министерства иностранных дел Республики Казахстан Алуа Надиркулова.
Выступавшие отметили особую значимость проведения четвертого Форума по развитию прав человека «Китай – Центральная Азия» в преддверии 40-летия принятия Декларации ООН о праве на развитие и 5-летия Глобальной инициативы в области развития. Подчеркивалось, что форум проходит в период активного укрепления сотрудничества в формате «Китай – Центральная Азия».
На пленарном заседании были рассмотрены приоритетные направления взаимодействия Китая и государств Центральной Азии в области прав человека. С докладами выступили ведущие эксперты и представители профильных учреждений шести стран региона.
В частности, выступили ректор Академии правосудия Республики Узбекистан Шерзод Абдукадиров, директор Института международного права Китайской академии социальных наук Лю Хуавэнь, заведующий отделом гражданских и политических прав Национального центра по правам человека Республики Казахстан Виктор Тихонов, заведующий отделом профилактических посещений закрытых учреждений Института Омбудсмена (Акыйкатчы) Кыргызской Республики Эмильбек Ажибеков, директор Института государства и права Академии наук Узбекистана Муроджон Тургунов, руководитель научного совета по гуманитарным и социальным наукам Пекинского политехнического университета, директор Китайского центра исследований прав человека в области науки и технологий Ци Яньпин, главный специалист Управления гарантий прав человека Исполнительного аппарата Президента Республики Таджикистан Парвиз Олимзода, старший научный сотрудник Института государства, права и демократии Туркменистана Довлет Аманмырадов, декан юридического факультета Уханьского университета, директор Китайского научно-исследовательского института экологического права Цинь Тяньбао.
Работа форума продолжилась в рамках трех панельных сессий, посвященных вопросам сокращения бедности, повышения благосостояния населения, экологической безопасности, «зеленого» развития, цифровых технологий и их роли в обеспечении прав человека и реализации права на развитие.
Участники обменялись практическим опытом и современными подходами в сфере цифрового управления, устойчивого развития и социальной политики, подчеркнув их значение для эффективной защиты прав человека.
По итогам форума был принят итоговый документ — «Ташкентская инициатива», отражающий основные направления дальнейшего сотрудничества в сфере развития и защиты прав человека между странами региона.
В рамках мероприятия также состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Китайским фондом по развитию прав человека. Документ подписали руководители организаций — Акмал Саидов и